reklama

Čechmánek slaví 50 let. Opora Vsetína, šampion z Nagana a neúspěšný byznysmen

Romanu Čechmánkovi je 50 let. Zažil krásnou kariéru, pohokejová éra už tak úspěšná není. Na fotografii s Čechmánkem je někdejší trenér Vsetína Horst Valášek.

Půl století se v úterý 2. března dožívá bývalý hokejový gólman Roman Čechmánek, který se může pyšnit vskutku bohatou kariérou. V 90. letech z brány dohlížel na nadvládu Vsetína v extralize, oslavil olympijské zlato na „turnaji století“ v Naganu, na prahu třicítky skvěle zvládl přechod do NHL. V posledních letech o rodákovi z Chrudimi nebylo tolik slyšet skrze připomínání jeho velkých úspěchů, ale spíše neobratné podnikání, které vyústilo ve velké dluhy a soudní tahanice.

reklama

Hokejem si mohl podle hrubého odhadu vydělat čtvrt miliardy korun. Z této částky velkou část utopil v byznysu, který se měl vyvíjet úplně jinak. Poslední sezonu 2008–2009 odchytal Čechmánek v dresu Ocelářů Třinec, přičemž ještě během kariéry říkal, že po jejím skončení chce mít klid a stáhnout se do ústraní.

K tématu

A tak se už v roce 2014 dostal Čechmánek k soudu. Tam se dozvěděl, že se dopustil podvodu, protože musel vědět, že závazky nebude schopný splácet. Případ je stále v řešení, dodnes v něm nebylo pravomocně rozhodnuto. Zlínský krajský soud loni v prosinci zprostil někdejší ikonu brankoviště obžaloby, ovšem státní zástupce se ihned odvolal. Čechmánkovi hrozí až 10 let za mřížemi.

V době, kdy slaví 50. narozeniny, už tedy v očích veřejnosti tolik nepatří do škatulky veleúspěšného hráče, ale spíše podvodníka.

Přitom jeho kariéra byla prošpikovaná sukcesy, i když tomu zhruba před 30 lety moc věcí nenasvědčovalo. Když se v roce 1991 vracel do Zlína z Jihlavy, slyšel od trenérů, že pro něj nemají místo, a tak chvíli dělal elektrikáře. Zachránil ho Hodonín ze druhé nejvyšší soutěže, který mu dal v době hokejového půstu šanci, odtamtud si ho později vytáhl Vsetín.

Hned v prvním ročníku (1993–1994) v dresu Valachů pomohl vybojovat extraligu a spoluvytvořil neporazitelný kolos. Vsetín s Čechmánkem v bráně vybojoval titul v nováčkovské sezoně a dokázal ho obhájit i v letech 1996, 1997, 1998 a 1999.

Roman Čechmánek pomohl v 90. letech Vsetínu získat hned pět mistrovských titulů.
Roman Čechmánek pomohl v 90. letech Vsetínu získat hned pět mistrovských titulů.
Zdroj: Profimedia

Do NHL až v 29 letech. A hned málem vyhrál Vezina Trophy

V devadesátkách jezdil pravidelně reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa a v roce 1998 byl součástí legendární olympijské výpravy do japonského Nagana. Do výběru i s hvězdami NHL ho zařadil trenér Ivan Hlinka. I když na „turnaji století“ neodchytal jediný zápas, z lavičky byl přímým svědkem cesty za zlatem a famózních výkonů svého kolegy Dominika Haška.

Až jako 29letý byl Čechmánek v roce 2000 draftovaný do NHL, v šestém kole si ho vybrala Philadelphia Flyers. I přes nízkou výchozí pozici hned v první sezoně v zámoří odchytal naprostou většinu zápasů „Letců“ včetně play-off. Kanadskoamerickou soutěž jeho bleskový nástup okouzlil natolik, že v hlasování pro nejlepšího brankáře ročníku s názvem Vezina Trophy skončil český maskovaný muž druhý. Za Haškem. Každopádně předskočil kanadské velikány jako Patricka Roye či Martina Brodeura.

Ovšem jak šel čas, renomé „Čemana“ nenabíralo na síle, spíše naopak. Několikrát si vyslechl, že chytá podivným stylem, mužstvo pořádně nepodrží ve vyřazovacích bojích. Jeho vztah s určitou částí kabiny nebyl ideální, někteří – jako Jeremy Roenick – ho podezřívali z toho, že si do Ameriky přišel jen vydělat, a proto nebere play-off vážně. Philadelphii v roce 2003 vyměnil za Los Angeles Kings.

V NHL chytal Čechmánek tři sezony za Philadelphii Flyers. Pak odešel do Los Angeles Kings.
V NHL chytal Čechmánek tři sezony za Philadelphii Flyers. Pak odešel do Los Angeles Kings.
Zdroj: Profimedia

V další sezoně přišla v NHL výluka. Čechmánek zavzpomínal na zlaté časy, střežil bránu Vsetína a zároveň v klubu vykonával práci sportovního manažera. Jenže pohádkové období už bylo pryč a klub se tou dobou začal zmítat ve finančních trablích.

Za velkou louži už se nikdy nevrátil. Po Vsetínu si vyzkoušel kratičké angažmá v Karlových Varech, rovněž nepříliš dlouhé působení v německém Hamburku i švédském Linköpingu.

Na konci sezony 20062007 zamířil do Ocelářů Třinec. Ještě v květnu 2007 na něj ukázal tehdejší trenér národního týmu Alois Hadamczik, který z Čechmánka udělal v 36 letech jedničku pro šampionát v Moskvě. Tohoto rozhodnutí musel později Hadamczik litovat, protože mistrovství světa nedopadlo podle jeho představ a svůj díl viny na tom měl právě i Čechmánek. Po turnaji se brankář s koučem dostali do ostrých sporů.

V Třinci napsal Čechmánek za svým aktivním hokejovým životem tečku. Pak se naplno vrhl do podnikání…

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Tak tu radioaktivní vodu vypijte, vzkazuje Čína. Japonci chtějí Fukušimu vypustit do moře
Další rebelující základka: V Jiříkově se žáci mohou testovat doma před odchodem do školy
Pohádkové tažení za Ligou mistrů a tučnou prémií. Souček s Coufalem bojují o miliony
reklama
reklama
Máme učit, ne testovat. Ředitel semilské školy si stojí za svým, hrozí mu odvolání

Školství

Domácí zpravodajství

Šéf bramborářů: Prodáváme výrazně pod cenou, řada z nás na kompenzace nedosáhne
Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč
Další články
reklama
reklama