Člen zlatého olympijského hokejového týmu z Nagana Roman Čechmánek se od krajského soudu ve Zlíně už potřetí dočkal zproštění obžaloby. Opět nepravomocného. Bývalý brankář se měl dopustit podvodu se škodou v hodnotě 15 milionů korun, a to tím, že uzavíral smlouvy, jejichž závazky nemohl kvůli špatné finanční situaci plnit. Sám vinu dlouhodobě popírá.
Krajský soud v Čechmánkově jednání znovu neshledal úmysl a snahu o vlastní obohacení.„Podnikal jako fyzická osoba, tedy ručil veškerým majetkem. Měl celkem vysoké závazky, ovšem jak plyne ze znaleckého posudku, měl majetek, který daleko přesahoval tyto závazky. Nemáme kromě těch závazků jakékoliv jiné důkazy, které by svědčily o prokázání subjektivní stránky trestného činu. Tedy nevyváděl majetek, nepřeváděl majetek na další osoby, nesnažil se jiným způsobem umenšit svůj majetek,“ uvedl předseda senátu Radomír Koudela.
Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Petr Matoušek se na místě odvolal, navrhoval nepodmíněný trest v rozmezí šesti let a čtyř měsíců až sedmi a půl roku. Obhájce Tomáš Štípek žádal zproštění obžaloby, Čechmánek se cítí nevinný. „Nikdy jsem se nechtěl na nikom obohatit a nikdy jsem nejednal v úmyslu, že bych chtěl někoho poškodit,“ řekl Čechmánek, který se vzdal práva na odvolání. „Prokázalo se to, co jsme od začátku tvrdili, a jsme za to rádi. Věříme, že jednoho dne tady tato kauza skončí a budeme mít všichni klid,“ uvedl po vynesení rozsudku.
V tíživé finanční situaci nemohl plnit uzavřené smlouvy
V minulosti krajský soud Čechmánka dvakrát obžaloby zprostil. Loňský zprošťující rozsudek krajského soudu ale zrušil vrchní soud po odvolání žalobce. Konstatoval absolutní lhostejnost obžalovaného k jeho závazkům a žádal doplnění dokazování. Obhajoba podala dovolání k Nejvyššímu soudu, které soud odmítl, neuspěla ani s ústavní stížností. Soudy argumentovaly tím, že v případu doposud nebylo pravomocně rozhodnuto.
Podle obžaloby se olympijský vítěz z Nagana podvodu dopustil mezi lety 2011 až 2014, především v souvislosti s výstavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově. Státní zástupce uvedl, že uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože mu tíživá finanční situace nedovolovala je plnit.
Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové nebo restaurační vybavení. Na podnikání si Čechmánek půjčoval peníze od známých, měl úvěry u bank. Jeho dluh dosáhl asi 100 milionů korun. Od roku 2013 byl v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.
Postup insolvenčního správce dnes Štípek znovu kritizoval, podle něj neplnil své povinnosti a Čechmánka poškodil. Jako příklad uvedl dražbu minipivovaru. Podle obhájce měl hodnotu okolo 30 milionů korun. V dražbě, do které se přihlásil jediný zájemce, se však prodal za necelých osm milionů korun. „V případě funkčního pivovaru ve Zlíně je to divné,“ řekl Štípek.
Bývalý brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Později vedl jako trenér hokejisty druholigového Hodonína a juniorský tým Vsetína. Nyní je asistentem trenéra v prvoligové slovenské Trnavě.