reklama

Čekají nás depresivní Vánoce. Nebudeme se moci shromažďovat, myslí si Kubek i Vávra

Strmé nárůsty nákaz koronavirem i nedostatečně proočkovaná populace jsou předzvěstí toho, že nás čekají depresivní Vánoce. Češi pravděpodobně prožijí svátky s restrikcemi, obávají se prezident České lékařské komory Milan Kubek a investor Radovan Vávra. Oba v pořadu Co Čech, to politik! zdůraznili roli očkování, bez kterého by se ve velkém umíralo. Ve vysílání CNN Prima NEWS konstatovali, že se dosluhující vládě nepodařilo efektivně přesvědčit ty, kteří vakcínu proti covidu doposud odmítají.

reklama

Česko už třetím týdnem čelí výraznému nárůstu počtu nakažených covidem. V pondělí laboratoře odhalily přes 7 500 nakažených, což je nejvíc za jeden den od konce března. Podle prezidenta Kubka rozhodně nejde o konečnou cifru – očekává, že součet pozitivních testů by mohl příští týden překročit hranici deseti tisíc.

Současný vývoj k horšímu tak nahrává scénáři, že se svátky nevyhnou restrikcím. „Určitě to nebudou Vánoce se vším všudy, na které jsme byli zvyklí. Pravděpodobně bude omezena kultura a možnost se shromažďovat. Bohužel, tohle jsme prostě prohráli,“ podotkl pesimisticky Kubek na CNN Prima NEWS.

Podobou optikou vnímá situaci i bývalý generální ředitel Komerční banky Radovan Vávra. Ani on nevěří, že Čechy čekají Vánoce bez omezení. „Kdyby se stal zázrak, změnila se politická reprezentace a chování obrovského počtu našich spoluobčanů, tak ano. Ale ani jedna z těchto dvou věcí se nestane. Myslím, že tohle budou mimořádně depresivní Vánoce,“ doplnil.

Podle Kubka je velkým problémem skutečnost, že se dramaticky zpomalilo očkování. Ačkoliv se zájem o vakcínu mírně rozjel až v souvislosti s ukončením proplácení testů pro neočkované, stále to nestačí.

Opatření ze strany ministerstva zdravotnictví navíc přišlo příliš pozdě, třebaže byl návrh na stole už v červenci. Zde nicméně lékařský prezident věří, že se podařilo přesvědčit alespoň část lidí, kteří doposud neprošli vakcinací. „Přichází to v situaci, kdy je epidemie už rozjetá. Když už nemůžeme přesvědčit ty, kteří odmítají očkování z nejrůznějších důvodů, část se podvolí tomuto nátlaku. Je to takový systém odměny a trestu,“ pokračoval Kubek.

Chápe, že nejde o ideální řešení, protože ani po očkování není člověk kvůli ubývajícím protilátkám stoprocentně chráněn před onemocněním covidem či jeho šířením. Vakcíny ale tuto pravděpodobnost výrazně snižují. „Je to přidaná hodnota,“ dodal prezident lékařské komory.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme opice z Afriky. Legendu znepokojilo, že cenu Lva Jašina nedostala opora Senegalu

Zlatý míč v rukou Lionela Messiho hnul žlučí velké části fotbalových fanoušků, expertů i bývalých hráčů. Řadí se mezi ně i někdejší opora Manchesteru United Patrice Evra. Ten má k slavnostnímu galavečeru ještě jednu výtku. Cenu Lva Jašina pro nejlepšího brankáře roku podle něj nedostal strážce brány londýnské Chelsea Édouard Mendy kvůli tomu, že je reprezentantem z Afriky.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

reklama