reklama

Pirk chce zpět roušky místo respirátorů: Bude krásný pohled, co Češi při šití zas vymyslí

Kardiochirurg Jan Pirk by opět zavedl nošení roušek namísto respirátorů. Známý český lékař v Novém dni na CNN Prima NEWS také popsal, jak vznikala jeho nová kniha Srdcař v cílové rovince. Rozhovory pro ni sbírali s novinářem Tomášem Poláčkem při své největší vášní – běhání.

reklama

V Česku aktuálně platí ve vnitřních prostorách nošení respirátorů minimálně třídy FFP2. Kardiochirurg Jan Pirk však vzpomíná na loňské jaro, kdy pandemie koronaviru v Česku začínala a lidé si šili své vlastní roušky.

„Byla to ohromná doba, když jsme si všichni šili roušky. Tehdy jsme byli nejlepší na světě. Teď musíme nosit respirátory, i když je situace lepší. Neumím si představit důchodce, že si každý den koupí nový respirátor. To by byla velká rána do jeho rozpočtu. Jenže nošení respirátoru opakovaně škodí našemu zdraví,“ řekl Pirk v Novém dni na CNN Prima NEWS.

Lékař tak navrhuje návrat ke klasickým rouškám. Líbilo se mu, jak je Češi na jaře minulého roku vymýšleli v různých barvách a v ojedinělých motivech. „Byl by to krásný pohled na to, co by lidé zase vymysleli. Pokud někdo prská, má rýmu a kašle, měl by se sám od sebe chránit, aby nenakazil ostatní. Podívejme se ale na Velkou Británii nebo Dánsko, kde vše zrušili a nejsou na tom hůře než my,“ podotkl Pirk.

Pirk dorazil do studia zejména kvůli své nové knize Srdcař v cílové rovince. „Je o všem možném. Nemůžete očekávat můj životopis. S Tomášem jsme běhali, on měl diktafon v ruce a nakecali jsme toho strašně moc. Vybral asi čtvrtinu a vznikla kniha,“ popsal spolupráci s novinářem Tomášem Poláčkem.

Do každé lodi teče, nic není dokonalé

Sám lékař ale svou knihu ještě v originále nečetl, naposledy měl v ruce rukopis po korektuře. „Je tam motto: Do každé lodi trochu teče.  Dá se to vztáhnout na vše, zkrátka nic není dokonalého. V knize jsou hlavně mé názory na celý život a zejména zdravotnictví. Také píši, co jsem si vzal z mých předků,“ dodal.

Kardiochirurg je mimo jiné známý jako vášnivý běžec. Prodlužuje opravdu běhání život, nebo jsou to jen fámy? „Jsou rozdílné názory. Přiměřené sportování má být součástí zdravého životního stylu. Člověk by se měl alespoň třikrát týdně pohybovat v určité tepové frekvenci, kterou vypočteme jako 220 minus věk a z toho 60 procent. Tehdy zvyšujeme svou výkonnost, spálíme více kyslíku a netloustneme,“ objasnil Pirk.

Tagy:

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama