reklama

Ceny ovoce jsou oproti loňsku rekordní. Češi zaplatí za jahody přes 160 korun

Ceny potravin v Česku letí nahoru. V minulém měsíci nejvíce zdražilo ovoce. V porovnání s minulým rokem dokonce o jednu čtvrtinu. Za kilo jahod zaplatíme v průměru o 30 korun víc než v minulém roce. Vysoké ceny jsou patrné i u jablek. Za brambory zaplatíme naopak méně.

reklama

Nejvýraznější zdražení v posledních týdnech a měsících pociťujeme v oddělení s ovocem a zeleninou. Jak uvádí data Českého statistického úřadu, celkově vzrostly spotřebitelské ceny o 3,4 procenta. Právě ovoce v porovnání s minulým rokem zdražilo téměř o čtvrtinu.

K tématu

V minulém roce Češi například za kilo jahod zaplatili v průměru 131 korun. Letos v červenci to bylo o 33 korun více. Cena se tedy vyšplhala na průměrných 164 korun. Citrony jsou oproti minulému roku dražší o 23 korun, kiwi o 17 korun a pomeranče o 12 korun. Za kilo jablek teď kupující zaplatí o 15 korun víc.

„Zvláště u potravin vidíme, že ceny strmě stoupají. Je to dáno i kvůli horšímu zásobování v důsledku pandemie koronaviru. Zdražuje ale i maso, uzeniny, mouky a celá řada produktů,“ vysvětluje ekonom Štěpán Křeček.

Některé potraviny v porovnání s minulým rokem ale přece jen zlevnily, a to brambory. Jedno kilo teď stojí o šest korun méně, tedy v průměru 16 korun.

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama