reklama

Ceny ovoce jsou oproti loňsku rekordní. Češi zaplatí za jahody přes 160 korun

Ceny potravin v Česku letí nahoru. V minulém měsíci nejvíce zdražilo ovoce. V porovnání s minulým rokem dokonce o jednu čtvrtinu. Za kilo jahod zaplatíme v průměru o 30 korun víc než v minulém roce. Vysoké ceny jsou patrné i u jablek. Za brambory zaplatíme naopak méně.

reklama

Nejvýraznější zdražení v posledních týdnech a měsících pociťujeme v oddělení s ovocem a zeleninou. Jak uvádí data Českého statistického úřadu, celkově vzrostly spotřebitelské ceny o 3,4 procenta. Právě ovoce v porovnání s minulým rokem zdražilo téměř o čtvrtinu.

K tématu

V minulém roce Češi například za kilo jahod zaplatili v průměru 131 korun. Letos v červenci to bylo o 33 korun více. Cena se tedy vyšplhala na průměrných 164 korun. Citrony jsou oproti minulému roku dražší o 23 korun, kiwi o 17 korun a pomeranče o 12 korun. Za kilo jablek teď kupující zaplatí o 15 korun víc.

„Zvláště u potravin vidíme, že ceny strmě stoupají. Je to dáno i kvůli horšímu zásobování v důsledku pandemie koronaviru. Zdražuje ale i maso, uzeniny, mouky a celá řada produktů,“ vysvětluje ekonom Štěpán Křeček.

Některé potraviny v porovnání s minulým rokem ale přece jen zlevnily, a to brambory. Jedno kilo teď stojí o šest korun méně, tedy v průměru 16 korun.

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem přes 7700 pacientů a z toho přes 1500 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

360°

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Kvůli Sputniku V hrozí na Slovensku rozpad koalice, tvrdí novinářka Gálisová
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Další články
reklama
reklama