reklama

Černochová kritizuje vládu za evakuaci lidí z Afghánistánu: Amatérské a nedůstojné

Děkuji vojákům, ale ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) evakuaci z Afghánistánu vůbec nezvládl, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslankyně a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Jaroslav Bžoch z vládního hnutí ANO jí oponoval slovy, že Česko evakuaci zvládlo s ohledem na těžké podmínky výtečně.

reklama

Do Česka z Afghánistánu se ve středu večer vrátilo už třetí armádní letadlo s evakuovanými Afghánci a elitními českými vojáky. Celkem tak do země přiletělo téměř 200 osob. Kolik z nich ale bude chtít v Česku zůstat, není jasné. Všichni nastoupí do karantény a lidé ze zahraničí pak budou moci požádat o azyl.

Na otázku, jak situaci ohledně evakuace lidí z Afghánistánu hodnotí, začala Černochová v pořadu 360° odpovídat kladně. „Obrovské poděkování patří našim vojákům, kteří v nesnadných podmínkách byli schopni zajistit logistiku včetně různých povolení. Dnes odlétalo třetí plné letadlo včetně spolupracovníků z řad Afghánců,“ chválila armádu ve středečním vysílání CNN Prima NEWS.

Pak ale přešla ke kritice vlády: „Situaci podle mě nezvládl pan ministr obrany Metnar, který už dva roky ví, že program zaměřující se na spolupracující Afghánce je potřeba rozpohybovat. Řešení pět minut po dvanácté mi přišlo amatérské, nepřipravené a nedůstojné vůči lidem,“ zdůraznila.

Ministra se ale zastal místopředseda zahraničního výboru a zástupce Jaroslav Bžoch. „Celou akci beru jako velký úspěch vlády i armády. Podmínky na letišti v Kábulu jsou těžké, mění se z minuty na minutu,“ argumentoval.

Na vládu nejde chodit s cancem papíru

Černochová s ním částečně souhlasila, přesto konstatovala, že o stažení amerických vojáků se ví ještě z doby, kdy byl prezidentem USA Donald Trump. Poslední český voják opustil zemi na konci června a Černochovou zarazilo, proč Metnar představil program na ochranu afghánských tlumočníků až o měsíc později.

„Program se musí připravit. Nevím, jestli v ODS něco takového dělají z hodiny na hodinu. Připravit nový program trvá a na vládu nemůžete chodit s cancem papíru,“ odvětil Bžoch.

Stál si tak za svým, že vláda rozhodně neselhala. „Všichni si mysleli, že na program budeme mít více času a plán evakuace bude v rámci týdnů. Nikdo nečekal, že Tálibán zaklepe na dveře během pár dnů,“ dodal.

Tagy:
armáda Afghánistán ODS kritika hnutí ANO Tálibán Jana Černochová Lubomír Metnar vláda Armáda ČR Jaroslav Bžoch 360°

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Za drobné zásilky z čínských e-shopů si připlatíme. Zdraží zřejmě už od října

Za doručované balíčky ze zemí mimo Evropskou unii (EU) s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit DPH pravděpodobně od října. Typicky půjde o drobné zboží z čínských e-shopů, které dosud dani nepodléhalo. Opatření mělo původně platit už od července, novely zákona o DPH a celního zákona se však zdržely v legislativním procesu a po vrácení Senátem je poslanci schválili až v polovině září.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama