Čeští vojáci jako okupanti? Urážíte je, styďte se, vpálila Černochová Kobzovi

Tlumočníci v Afghánistánu vydělávali více než soused a sloužili okupační síle, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD). Za svůj výraz to ihned schytal od předsedkyně výboru pro obranu Jany Černochové (ODS). Kobzovi řekla, že uráží české vojáky a měl by se stydět. Na stranu členky ODS se postavil i zástupce vládního hnutí ANO Jaroslav Bžoch.

„Tlumočníci dělali práci pro českou armádu dobrovolně a na tamní poměry za dobré peníze. Řeči, že jim něco dlužíme, jsou nadnesené. Kontrakt s nimi byl jasně daný. V očích obyčejného Afghánce vydělávali více než soused a sloužili okupační síle. Teď, když to skončilo, si ještě vysloužili možnost se odstěhovat,“ šokoval Jiří Kobza zbytek studia.

Třikrát zaklepali na dveře. Napočtvrté tálibánci ubili ženu za to, že jim neuvařila

Zatímco hnutí Tálibán mluví v Kábulu o poklidném převzetí moci, z odlehlejších částí Afghánistánu se objevují četná svědectví o násilnostech i vraždách žen, které se odehrály v posledních dnech či týdnech. Tragickému osudu neunikla například Nadžíja ze severní provincie Fárjáb – tu údajně ozbrojenci ubili k smrti za to, že jim odmítla uvařit jídlo, zmiňuje televizní stanice CNN.

Jana Černochová se ihned ohradila a Kobzu mimo jiné nazvala lhářem. „Urážíte naše vojáky, styďte se. Oni byli v Afghánistánu s mandátem OSN, nesnažte se blafovat a vést debaty, že tam byl někdo jako okupační vojsko. Lidé jako vy ohýbají fakta a lžou,“ vpálila mu do tváře.

Opoziční poslankyně se zastal i člen vládního hnutí ANO a místopředseda zahraničního výboru Sněmovny Jaroslav Bžoch: „Chápu rozhořčení paní Černochové. Nazvat jednotky okupačním vojskem je nehoráznost. Je to plivnutí do tváře a výsměch všem. Z úst poslance by něco takového zaznít nemělo. Naši vojáci jsou uznávaní a říkat o někom, kdo plní misi, že je okupant, je opravdu nehoráznost,“ rozčílil se.

Hádka mezi Kobzou a Černochovu ale začala už o několik minut dříve. Špičkovali se mezi sebou kvůli tomu, kdo byl vícekrát v Afghánistánu. „Kolegyně nemá zkušenosti z diplomacie, v Afghánistánu jsem byl dvakrát,“ osočil Kobza poslankyni ODS.

„Já pětkrát,“ bránila se Černochová. Doufá, že evakuovaní Afghánci, kteří v Česku nakonec zůstanou, budou pracovat pro náš stát a využijí je například resorty obrany či zahraničí nebo univerzity.

Všichni projdou azylovým řízením, uklidnila Černochová

Kobza byl ale jiného názoru a uvedl, že podle jeho informací tlumočníci nepracovali jen pro českou stranu: „Úmyslně překládali českým vojákům špatné a zavádějící informace. Při překladu lhali a je otázka, zda to není důvod, proč rychlý postup Tálibánu všechny překvapil.“

„Budeme požadovat, aby každý, kdo tu bude chtít zůstat, prošel bezpečnostní prověrkou a azylovým řízením. Je nutné vyloučit, že nepracovali pro obě strany,“ dodal. Proti jeho tvrzení se Černochová opět ohradila: „Posím občany, aby nepodléhali konspiračním teoriím SPD. Všichni Afghánci  procházeli prověrkami a azylové řízení bude probíhat klasickou formou.“

Do Česka z Afghánistánu se ve středu večer vrátilo třetí armádní letadlo s evakuovanými Afghánci a elitními českými vojáky. Celkem přiletělo přibližně 200 osob. Kolik z nich ale bude chtít v Česku zůstat, není jasné. Všichni nastoupí do karantény a lidé ze zahraničí pak budou moci požádat o azyl.


Tagy: