reklama

Čeští vojáci jako okupanti? Urážíte je, styďte se, vpálila Černochová Kobzovi

Tlumočníci v Afghánistánu vydělávali více než soused a sloužili okupační síle, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD). Za svůj výraz to ihned schytal od předsedkyně výboru pro obranu Jany Černochové (ODS). Kobzovi řekla, že uráží české vojáky a měl by se stydět. Na stranu členky ODS se postavil i zástupce vládního hnutí ANO Jaroslav Bžoch.

reklama

„Tlumočníci dělali práci pro českou armádu dobrovolně a na tamní poměry za dobré peníze. Řeči, že jim něco dlužíme, jsou nadnesené. Kontrakt s nimi byl jasně daný. V očích obyčejného Afghánce vydělávali více než soused a sloužili okupační síle. Teď, když to skončilo, si ještě vysloužili možnost se odstěhovat,“ šokoval Jiří Kobza zbytek studia.

Jana Černochová se ihned ohradila a Kobzu mimo jiné nazvala lhářem. „Urážíte naše vojáky, styďte se. Oni byli v Afghánistánu s mandátem OSN, nesnažte se blafovat a vést debaty, že tam byl někdo jako okupační vojsko. Lidé jako vy ohýbají fakta a lžou,“ vpálila mu do tváře.

Opoziční poslankyně se zastal i člen vládního hnutí ANO a místopředseda zahraničního výboru Sněmovny Jaroslav Bžoch: „Chápu rozhořčení paní Černochové. Nazvat jednotky okupačním vojskem je nehoráznost. Je to plivnutí do tváře a výsměch všem. Z úst poslance by něco takového zaznít nemělo. Naši vojáci jsou uznávaní a říkat o někom, kdo plní misi, že je okupant, je opravdu nehoráznost,“ rozčílil se.

Hádka mezi Kobzou a Černochovu ale začala už o několik minut dříve. Špičkovali se mezi sebou kvůli tomu, kdo byl vícekrát v Afghánistánu. „Kolegyně nemá zkušenosti z diplomacie, v Afghánistánu jsem byl dvakrát,“ osočil Kobza poslankyni ODS.

„Já pětkrát,“ bránila se Černochová. Doufá, že evakuovaní Afghánci, kteří v Česku nakonec zůstanou, budou pracovat pro náš stát a využijí je například resorty obrany či zahraničí nebo univerzity.

Všichni projdou azylovým řízením, uklidnila Černochová

Kobza byl ale jiného názoru a uvedl, že podle jeho informací tlumočníci nepracovali jen pro českou stranu: „Úmyslně překládali českým vojákům špatné a zavádějící informace. Při překladu lhali a je otázka, zda to není důvod, proč rychlý postup Tálibánu všechny překvapil.“

„Budeme požadovat, aby každý, kdo tu bude chtít zůstat, prošel bezpečnostní prověrkou a azylovým řízením. Je nutné vyloučit, že nepracovali pro obě strany,“ dodal. Proti jeho tvrzení se Černochová opět ohradila: „Posím občany, aby nepodléhali konspiračním teoriím SPD. Všichni Afghánci  procházeli prověrkami a azylové řízení bude probíhat klasickou formou.“

Do Česka z Afghánistánu se ve středu večer vrátilo třetí armádní letadlo s evakuovanými Afghánci a elitními českými vojáky. Celkem přiletělo přibližně 200 osob. Kolik z nich ale bude chtít v Česku zůstat, není jasné. Všichni nastoupí do karantény a lidé ze zahraničí pak budou moci požádat o azyl.


Tagy:

Hlavní zprávy

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svými videi přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Babiš není žádný bojovník proti rakovině. Odborníci cupují premiéra kvůli brožuře VZP

Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodně není žádný bojovník s rakovinou, vzkazují českému premiérovi zástupci organizací, jež se věnují onkologickým nemocem. Reagují tak na brožuru Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která obsahuje Babišův komentář i jeho fotografii. Přibližně dva miliony klientů VZP mělo dostat materiál ještě v září, pojišťovna ale rozesílání kvůli souvislosti s politikou nakonec odložila až na dobu po říjnových volbách.

Na Kanárských ostrovech hrozí erupce sopky. V jejím okolí roste intenzita otřesů

Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce sopky Teneguía. Seismologové poblíž vulkánu za posledních pět dní naměřili přes 4 200 otřesů, jejichž intenzita postupně roste. Úřady vydaly druhý nejvyšší stupeň varování a doporučily obyvatelům na jihu ostrova, aby se připravili na případnou evakuaci, napsal ve čtvrtek list El País.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Interpelace se změnily v oslavu hnutí ANO. Babiš četl připravené odpovědi z papíru

Čtvrteční interpelace v Poslanecké sněmovně se proměnily v oslavu hnutí ANO. Poslanci vládního hnutí obsadili většinu času u řečnického pultíku a svými otázkami často nahrávali svému předsedovi a českému premiérovi Andreji Babišovi. Ten četl připravené odpovědi z papíru. Někteří vládní poslanci se dokonce interpelací zúčastnili poprvé od voleb v roce 2017.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama