Černochová má trest pro Svobodu: Udělá si se mnou výlet za ukrajinskými vojáky. Dostal i důtku

Majitel zlaté olympijské medaile a voják z povolání David Svoboda v pátek zamířil za ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Šéfku resortu navštívil bývalý moderní pětibojař kvůli svým výrokům o válce na Ukrajině. Za už proslulou „mýlku“ by měl člen Armádního sportovního centra Dukla pykat tím, že si s Černochovou udělá výlet do vojenského újezdu Libavá, kde jsou cvičeni ukrajinští vojáci. Zároveň končí ve funkci předsedy komise sportovců Českého olympijského výboru.

Černochovou, jako mnoho dalších lidí, pobouřil Svoboda svým středečním vystoupením ve veřejnoprávní televizi.

„Asi si pan Svoboda při tom rozhovoru neuvědomil jednu podstatnou věc – že tady reprezentuje resortní tým Dukla s nějakou historií. Pan Svoboda je vojákem z povolání. Takže tady došlo i k pochybení z hlediska služebního zákona, protože vojákovi z povolání nepřísluší, aby se pouštěl do takovýchto spekulací. Kdyby to říkal někde v restauraci před svými kamarády, má to asi jiný dosah, než když to řekne ve veřejnoprávním médiu,“ řekla ministryně obrany pro iDnes.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Poprask kolem olympijského vítěze nekončí. Svoboda musel na kobereček resortu obrany

Nedlouho poté, co dal vítěz z her v Londýně inkriminovaný rozhovor, Černochová kromě odsuzujících slov na Twitteru naznačila, jak by měl za své vyjádření – za které se později snažil omluvit – pykat. Teď se ukazuje, že zřejmě nepoužila nadsázku.

„Myslím, že dostatečným trestem bude pro pana Svobodu v tuto chvíli to, že by se mnou měl vyjet do Libavé ve chvíli, kdy tam bude další turnus ukrajinských vojáků, které tu cvičíme. Ať tam se mnou jede, aby se s těmi lidmi tváří v tvář setkal. Aby si vyslechl, čím si prošli, slyšel jejich životní příběhy. I mezi nimi je celá řada sportovců, byť neříkám, že vždycky olympioniků,“ konstatovala.

Svoboda končí jako šéf komise sportovců

Svoboda ve středu odprezentoval názor, že ruští a běloruští sportovci by se měli vrátit do mezinárodních soutěží. Souzněl tak s úterním doporučením Mezinárodního olympijského výboru v čele s Thomasem Bachem.

Nejproblematičtější chvíle přišla v okamžiku, kdy člen Českého olympijského výboru a dosavadní předseda komise sportovců tohoto orgánu začal mluvit o samotné válce.

„Ten válečný konflikt stále probíhá. A jak víme, tak první obětí každého válečného konfliktu je pravda,“ uvedl. Vzápětí dostal otázku na rezoluci Valného shromáždění OSN, podle které je Rusko jednoznačným agresorem. „Může to být klidně mýlka, co já vím,“ zaznělo z úst moderního pětibojaře. Ostrá kritika na sebe nenechala dlouho čekat a přilétla z různých stran.

Na páteční schůzce na resortu obrany byl kromě Svobody a Černochové i ředitel ACS Dukla Pavel Benc. Jak informovalo ministerstvo, na setkání padlo, že Benc udělí olympijskému vítězi písemnou důtku. Svoboda také opustí pozici šéfa komise sportovců ČOV. „Dvojrole profesionálního vojáka a zástupce sportovců v komisi nejde dohromady, proto jsem se rozhodl na členství rezignovat. Nejsem advokát Ruska a mrzí mě, že má neobratná vyjádření mohla poškodit armádu a resort obrany,“ oznámil sám.

Černochová mu předala plakát s portréty ukrajinských sportovců zabitých nebo pohřešovaných kvůli bojům na Ukrajině.

Tagy:
Ukrajina Český olympijský výbor Jana Černochová Mezinárodní olympijský výbor sport Libavá David Svoboda moderní pětiboj Ministerstvo obrany České republiky ukrajinští vojáci válka Pavel Benc ACS Dukla