Za zpochybnění války bych olympionika Davida Svobodu netrestala, poslala bych ho ale „edukativně“ na Ukrajinu, sdělila v pořadu 360° senátorka Miroslava Němcová (ODS). Její kolega Michael Canov (SLK) by však sportovce „nechal žít“. Společně s pirátským senátorem Lukášem Wagenknechtem se shodli na tom, že šlo o nešťastné vyjádření. Vůbec nejsmířlivější k celé kauze byla senátorka Daniela Kovářová (nestr.).
Němcová ve vysílání CNN Prima NEWS jasně uvedla, že s obsahem vyjádření Svobody názorově nesouhlasí. Bývalý sportovec totiž prohlásil, že souhlasí s rozhodnutím Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který doporučil start Rusů a Bělorusů na soutěžích. Na to, že valné shromáždění OSN opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, pak Svoboda reagoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“ O celém jeho výroku jsme informovali zde.
Krutá diskriminace, tepe právník „dětskou vyhlášku“ pražského bistra. Majitel se hájí
Nepřekážejte, nerušte, nepobíhejte, nedělejte nepořádek a hlavně po nás nechtějte žádné hračky. Tak by se dala shrnout pravidla pražského bistra Marthy's Kitchen, která našla spoustu kritiků, ale i zastánců. Lidé se shodují na tom, že jim pravidla v zásadě nevadí, kritizují hlavně jejich formulaci. Podle advokáta Jana Černého nelze předem stanovit pravidla, koho provozovatel pustí dovnitř a koho ne. Pravidla proto považuje za diskriminační.
ČTĚTE TAKÉ: Bach lobbuje za návrat Rusů, ne všichni jsou mu vděční. Omluvte se, žádá „bezcitná“ trenérka
Za „zpochybnění války“ by sportovce Němcová přímo netrestala tak, jak avizovala ministryně zahraničí Jana Černochová (ODS). Místo toho by senátorka Svobodu poslala na Ukrajinu. „Mluvím spíš o edukaci, líbilo by se mi, kdyby s ambasádou vyrazili na Ukrajinu, aby se mohl seznámit s dalšími olympioniky, kteří by mu vysvětlili, co se (na Ukrajině) děje,“ sdělila.
Hrozí bojkot her
Z části s ní souhlasil i Canov. „Vyjádření Svobody bylo nešťastné a nevhodné, ale nechal bych ho dál žít a nevymýšlel tresty. (…) Bojím se, že až se olympiáda přiblíží a ruští a běloruští sportovci budou na hrách startovat, zdvihne se otázka bojkotu, a to bych nerad,“ dodal senátor.
Protože se Svoboda za svůj výrok mluvil, Wagenknecht by se nepřikláněl k žádnému „honu na čarodějnice“. „Nebylo to vhodné, bylo to špatné, ale omluvil se,“ dodal pirátský senátor ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle Kovářově šlo ale o klasický příklad „honu na svobodu“. „Dopustil se snad trestného činu? Ne. Myslím, že my politici, ministryně i vláda bychom měli podporovat více názorovou společnost,“ uvedla senátorka.
Svoboda na vlnu kritiky reagoval vyjádřením na sociální síti. Podle něj bylo jeho záměrem prezentovat neutrální stanovisko Komise sportovců ČOV. „V žádném případě neschvaluji válku na Ukrajině ani nemám důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců,“ uvedl bývalý pětibojař.