reklama

Černý: Za šíření koronaviru hrozí až 12 let vězení, za nouzového stavu je vyšší represe

S vyhlášeným nouzovým stavem nastupují také jiné sazby v rámci trestání zločinu. Kolik let vězení lidem nyní za spáchání trestného činu může hrozit? A co říká zákon například o opuštění karantény? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové právník Jan Černý.

reklama

Nouzový stav se vyhlašuje v situaci ohrožení státu a jeho obyvatel. Tak tomu je i nyní, alespoň podle právníka Jana Černého. Ten v pořadu 360° Pavlíny Wolfové popsal, že s nouzovým stavem přichází i zvýšená míra represe.

Pokud při nouzovém stavu lidé spáchají trestný čin, tak za něj budou drsněji potrestáni. „Když za běžnou věc člověk dostane 2 roky, tak teď dostane 8 let,“ vysvětlil Černý.

Právník vysvětlil i možné sankce za šíření koronaviru. Za to se člověk může dostat do vězení. „Za normálních okolností je to 3 roky a při nouzovém stavu 8 let. Nejvyšší trest pak činí až 12 let ve vězení. K tomu by však došlo pouze v případě, že infikovaný člověk nakazí jinou osobu během nouzového stavu, přičemž nově nakažená osoba s koronavirem zemře."

K tématu

Problematické pak může být například opuštění karantény. Samotný odchod z ní pro člověka znamená spáchání přestupku. Může se však dle právníka stát i trestným činem. „Když opustíte karanténu a půjdete mezi lidi, pak se zjistí, že jste nějaké lidi nakazil, tak to může být trestný čin,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Jan Černý.

Epidemiologická situace se nevyvíjí dobře, říká Prymula

Nouzový stav v Česku začne platit od pondělí 5. října. Rozhodla o tom ve středu vláda. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) za hlavní důvod uvedl zastavení růstu počtu nakažených nemocí COVID-19.

„Vláda rozhodla o vyhlášení nouzového stavu. Požádal jsem o vyhlášení nouzového stavu z několika důvodů. Epidemiologická situace se nevyvíjí dobře,“ řekl v úvodu tiskové konference Prymula.

Podle něj nejde o denní přírůstky nakažených. „Ale jde o to, že tyto přírůstky znamenají velké množství hospitalizovaných osob. Na lůžkách, které vyžadují kyslík a ventilaci,“ vysvětlil. Dodal, že také narůstá počet úmrtí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

  • Aktualizováno

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič, podle kterého bude zákaz následně prodloužen o dva týdny, ale se změněnými podmínkami. Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde v pátek začne úvodní fáze plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus. Otestování se pak v příštích dvou týdnech uskuteční po celé zemi.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama