Češi chtějí odstřihnout plyn a vykupují tepelná čerpadla. Někteří si počkají i rok

Ruská invaze na Ukrajinu donutila řadu Čechů přemýšlet nad využíváním energií. Zejména lidé v rodinných domech nebo u rekreačních objektů ve snaze eliminovat plyn mění energetické zdroje. Zaměřují se proto na tepelná čerpadla nebo fotovoltaiku. Obliba tepelných čerpadel roste několik let a poptávka po nových výrobcích akcelerovala letos v únoru. Obchodníci hlásí nárůst prodejů o desítky procent a varují, že dodací lhůty mohou být v rámci čtyř měsíců až jednoho roku.

Na českém trhu rostl zájem o tepelná čerpadla každým rokem o 5 až 8 procent. Zásadní nárůst začal v době, kdy ruská vojska vtrhla na území Ukrajiny. Lidé totiž v reakci na vysoké ceny energií přehodnocují své možnosti a zbavují se své „závislosti“ na plynu. Ten dodává do Evropy z velké části Rusko a některé státy se chtějí kompletně odstřihnout od dodávek z východu.

Spoléhat se na bezproblémové dodávky a potýkat se s vysokou cenou nechtějí ani domácnosti. Potvrzují to společnosti, které tepelná čerpadla vyrábí či v domech instalují. „Zájem je od minulého roku několikanásobný. Jsou to zejména majitelé elektrokotlů a plynových kotlů, kde je nárůst cen nejvyšší,“ řekl pro CNN Prima NEWS obchodní a marketingový ředitel společnosti ACOND Jakub Tykal. „Pokud nechtějí platit vysoké účty za energie a být závislí na plynu, tak ani moc alternativ není,“ dodal.

To potvrzuje i jednatel společnosti ACETEX René Milota. „Oproti loňsku je poptávka cca o 20 procent vyšší. K zájemcům se navíc přidávají i lidé, kteří už nechtějí topit plynem,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Lidé ušetří s opravdu kvalitními produkty

Obě firmy shodně tvrdí, že v současné době je poptávka tak vysoká, že dodací lhůty se pohybují v řádech měsíců. „Čekací lhůty se pohybují od čtyř do dvanácti měsíců. Záleží však na typu a výkonu čerpadla a jeho dostupnosti,“ řekl dále Milota.

Firmy v reakci na vysokou poptávku navyšují výroby. Trend nedostupných tepelných čerpadel však bude nadále trvat. „Doporučuji z dlouhodobého hlediska však počkat, než si zvolit méně kvalitní čerpadlo z importu z Číny,“ řekl Tykal. Podle něj je navíc nutné, aby si zákazník po úvaze vybral svého dodavatele a našel si odpovídající a kvalitní produkt. Jen tak může opravdu ušetřit.

Pozor na levné produkty

Pokud některé domácnosti váhají nad tím, zda se do nákupu tepelného čerpadla pustit, mají i přes nedostatek produktů vhodnou dobu. Důvodem je, že ceny jednotlivých dílů stále rostou a celková cena se tak může v případě delšího otálení vyšplhat ještě výše. „Příliš bych tedy neotálel. Jsme výrobci a vidíme, jak se ceny komponent neustále zvyšují,“ dodal Tykal.

Prodejci zároveň varují, aby zákazníci při poptávce nenaletěli velmi levným nabídkám. Instalace tepelného čerpadla pak může naopak uškodit. Nesprávné zařízení totiž může naopak paradoxně zvýšit náklady na energie. To může hrozit v případě pořízení naddimenzovaného čerpadla vybraného podle teplotních extrémů v zimě. Odborníci proto doporučují jistit se ještě dalším zdrojem tepelné energie a vybírat jen u osvědčených obchodníků.

Tagy:
Evropa energie Ukrajina CNN Prima NEWS Rusko Čína ruská invaze na Ukrajinu tepelné čerpadlo čerpadlo ACOND a.s.

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:10

Údiv ruských rekrutů: Dostanete jen zbraně. Sežeňte si vložky a tampóny, nařídila velitelka

16:01

Cena plynu pro evropský trh se kvůli únikům z potrubí Nord Stream zvyšuje

15:50

Skončila „referenda“ o připojení k Rusku

15:23

Stanové městečko pro Ukrajince v Praze končí. Město je kvůli zimě přesune do ubytoven

Jízdenky na vlak mohou podražit až o 17 procent, přiznává Kupka. Jasno bude v říjnu

Zdražování se v brzké době nevyhne ani železnici. Také dopravci se totiž potýkají s rostoucími cenami energií, které musí začít nevyhnutelně promítat do cen jízdenek. Přestože parametry prosincového navýšení cen u Českých drah ještě nejsou známé, mohlo by se zdražení kvůli inflaci pohybovat i kolem 17 procent, připustil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Od září se navíc na dráhu vrátil větší počet cestujících, proto rychleji mizí levnější jízdenky. Značná část cestujících si tak připlatí již nyní.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Lipavský: Kontroly na hranicích se Slovenskem mě netěší. Kvůli počtu migrantů jsou ale potřeba

Aktualizováno

Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) tlačit na Slovensko, ale má řešit situaci v Česku. Krok reflektuje situaci v oblasti migrace, řekl Lipavský v úterý před schůzí ve Sněmovně. Kabinet o zavedení kontrol na 27 bývalých hraničních přechodech rozhodl v pondělí kvůli zvýšené migraci – hlavně Syřanů. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Kalousek útočí na STAN: Vyžírky a odpadkový koš pro šíbry, už chápu jejich svatbu s ANO

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek kritizoval nově vznikající plzeňskou koalici Pirátů, STAN a ANO s podporou SPD již v neděli. V pondělí se jeho ostrá slova zaměřila zejména na STAN a jejich kandidáta Petra Náhlíka, který poskočil z 11. místa na první. Kalousek označil hnutí Starostů a nezávislých za odpadkový koš, který smrdí rozličnými pachy.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.