Zastavení dodávek ruského plynu na přelomu srpna a září
Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací má být přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh v pátek dosáhla nového rekordu – pokořila hranici 257 eur za megawatthodinu.
Ruský podnik dále sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.
„Situaci monitorujeme,“ uvedlo německé ministerstvo. „Dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 jsou nyní beze změny na 20 procentech,“ dodalo.
Cena plynu v Evropě po zprávě o přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 uzavřela na dalším rekordu. Konkrétně cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vzrostla o 6,8 procenta na 257,40 eura (zhruba 6 340 Kč) za megawatthodinu. Ekonom Lukáš Kovanda konstatoval, že se trh obává, že Rusové chtějí EU ještě více „zmáčknout“. „Kreml povzbuzují sílící hlasy z Německa volající po spuštění Nord Streamu 2,“ dodal ekonom.
Cena plynu v EU po oznámení Gazpromu, že plyn v Nord Streamu 1 zcela a nečekaně stopne, dále citelně stoupá, z již tak extrémně vysokých úrovní. Trh se obává, že Rusové chtějí EU ještě více "zmáčknout". Kreml povzbuzují sílící hlasy z Německa volající po spuštění Nord Streamu 2. pic.twitter.com/5L86Se7WDT
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) August 19, 2022
Vedle toho ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uklidňoval, že se Česko v nadcházející topné sezoně bez zemního plynu z Ruska obejde. Podle něj absence dodávek nebude mít vliv na zásobování tuzemských domácností, firem a institucí, jež jsou součástí kritické infrastruktury státu. „Plynu je na světě dostatek, jen potřebujete nějaký čas na vybudování infrastruktury a změny toků dodávek,“ řekl šéf státní kasy v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Nižší daně pro benzin a naftu by mohly platit déle, zvažuje Stanjura. Chystá i regulaci marží
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zvažuje prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září. Ve čtvrtek na tiskové konferenci zopakoval i svůj dřívější záměr, že u nafty by mohlo být snížení trvalé. Důvodem přitom nejsou vysoké ceny paliva, ale zajištění konkurenceschopnosti českých dopravců.
Aktuální naplněnost zásobníků na plyn v tuzemsku dle ministra přesahuje 82 procent. Dojednali jsme kapacitu LNG terminálu v Holandsku v objemu tří miliard kubíků. Je to jako kdybychom nyní měli zásobníky dvojnásobné, tedy máme zajištěných asi osm miliard kubíků. Při zohlednění 15procentních úspor, které po nás chce Evropská unie, se naše roční spotřeba sníží ze současných devíti asi na osm miliard kubíků, takže je to pak jednoduchá matematika,“ vysvětlil počty Stanjura.
Gazprom omezování dodávek plynu zdůvodňuje technickým problémy, mimo jiné chybějící turbínou ve stanici Portovaja. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.
Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.
V reakci na opětovné uzavření Nord Streamu 1 v pátek cena plynu pro evropský trh opět pokořila dosavadní rekord. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zvýšila téměř o sedm procent nad 257 eur (6333 Kč) za megawatthodinu.
Gazprom zvažuje zastavení dodávek do nikoli přátelských zemí. Zdroj: Profimedia.cz
Plynovod mezi Ruskem a Evropskou unií může zůstat uzavřený podstatně déle, než jen na několikadenní dobu plánované údržby. Zdroj: Profimedia.cz
Začátek stavby původního plynovodu Nord Stream v Rusku. (9.4.2010) Zdroj: AP
Plynovod Nord Stream 1, který vede ruský plyn do Evropy. Zdroj: ČTK
Plynovod Nord Stream 2 Zdroj: Profimedia.cz
Napojení českého plynovodu Gazelu, který je přes další plynovody spojený s Nord Streamem. Zdroj: Profimedia.cz
Pokládání plynovodu Nord Stream 2 do Baltského moře. Snímek z listopadu 1918 Zdroj: Getty Images
Nord Stream 2