reklama

Češi jsou chtiví, už dvě sezony nelyžovali. Rakousko otevře před Vánoci, říká Papež

Opatření proti šíření koronaviru dál komplikují život cestovním kancelářím. Zatímco Italové nebo Francouzi jsou lyžařům ze zahraničí po splnění podmínek o prokázání bezinfekčnosti otevření, v Rakousku je tomu kvůli lockdownu jinak. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež ve vysílání CNN Prima NEWS nastínil, jak by mohla letošní zima nakonec vypadat.

reklama

I když výhledy na lepší epidemickou situaci nejsou v dalších týdnech napříč Evropou příznivé, kromě lidí, kteří chtěli jet do Rakouska, své zájezdy do zahraničí zatím milovníci cestování či lyžování neruší.

„Lyžaři jsou chtiví, protože už dvě sezony nelyžovali, a doufají, že se vše obrátí v dobré jako v Itálii, kde lyžují i neočkovaní, stačí mít PCR test ve správný čas. Kdo chtěl do Rakouska, překládá si cestu na pozdější termín,“ řekl v pořadu Nový den Papež.

Podle něj to zatím vypadá, že Rakušané prodlouží lockdown pro zahraniční turisty do 22. prosince. „Nic zatím není potvrzené, ale dá se to čekat. Pak pustí sjezdovky i pro turisty,“ podotkl místopředseda. V únoru i březnu, kdy je období jarních prázdnin, a Češi tak cestují ve velkém, by mohly kanceláře hlásit stejně jako v minulých letech vyprodáno.

Problém mohou mít jedinci, kteří nejsou očkovaní proti koronaviru. Cestování za hranice pro ně už někde je – jinde zřejmě bude – velmi složité až nemožné. „Vedou se diskuse na téma lidí, kteří jsou po první dávce. Po jaké době by mohli lyžovat. Důležité je být v kontaktu s cestovkou, protože podmínky se v jednotlivých zemích pořád mění,“ nastínil papež.

Lyžování v Itálii jen s očkováním nebo testem

Například v Itálii ale chystají na sjezdovkách novinku. Lyžovat mohou jen očkovaní nebo lidé s PCR testem. Prokázat se musí předtím, než nastoupí na lanovku. Jenže opatření jsou lokálně odlišná. Každý region má jiná pravidla, proto je před cestou potřeba vše pořádně nastudovat.

„Nejlépe se obraťte na kancelář, ta by měla vědět, co potřebujete,“ poradil Papež. Kde jsou podmínky napříč celou zemí zatím neměnné, je Česko.

Pro dovolenou v teple je jedničkou Egypt

Podle Papeže jsou domácí horské pobyty vyprodané rovněž v měsících, kdy jsou u nás jarní prázdniny. „Ale teprve se ukáže, kolik bude sněhu a jaké podmínky určí ministerstvo zdravotnictví. Nejde jenom o střediska, ale i o restrikce u ubytování a stravování, což má velký vliv na to, kolik lidí se na hory nakonec vydá,“ vysvětlil místopředseda.

Cestovní kanceláře předpokládají letos a na začátku příštího roku mnohem větší zájem o dovolenou v exotice. „Lidé chtějí cestovat jako před covidem,“ uvedl Papež. Mezi oblíbenými destinacemi zmínil Karibik, Mexiko, Kostariku, Maledivy, Keňu, Tanzanii nebo Kanárské ostrovy. „Jedničkou v zimních měsících je ale Egypt,“ podotkl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama