reklama

Strach z omikronu nutí země zavírat hranice. Kam se nedostanete, i když jste očkovaní?

Celý svět děsí nová varianta koronaviru nazvaná omikron. Izrael kvůli ní zakáže na dva týdny vstup do země všem cizincům. Omezení pro cestovatele, která se týkají i očkovaných Čechů, chystá také Velká Británie a Švýcarsko.

reklama

Izrael je vůbec první zemí, která kvůli variantě omikron zavírá hranice. Zákaz má vstoupit v platnost o půlnoci z neděle na pondělí a bude trvat dva týdny. V zemi byl doposud potvrzen jeden případ omikronu, podezření je na dalších sedm. Izrael ovšem není jediným státem, který zpřísňuje podmínky cestování.

Britský premiér Boris Johnson oznámil, že všichni cestující (tedy i očkovaní) budou muset nejpozději druhý den po příjezdu do Spojeného království podstoupit PCR test a zůstat v karanténě, dokud nedostanou výsledek. Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) by toto opatření mělo začít platit od pondělí. Ministerstvo zdravotnictví ve Velké Británii oznámilo v sobotu první dva případy omikronu.

O něco drsněji než Británie se k problému postavilo Švýcarsko. „Od dnešních 20:00 omezuje Švýcarsko vstup občanů ČR na své území bez ohledu na očkování. I čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel bohužel dopředu neinformovalo,“ napsal Kulhánek v sobotu na Twitter.

Jako první o nové variantě koronaviru informovala ve čtvrtek Jihoafrická republika. Od té doby se mutace objevila v řadě zemí, první případ se objevil i v České republice. Světová zdravotnická organizace (WHO) novou variantu v pátek označila za znepokojivou.

Podle WHO potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace má. Odborníci a úřady v Jihoafrické republice upozornili, že nová varianta postihuje mnohem častěji i mladé lidi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama