reklama

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

V posledních dnech vidíme, že epidemie znovu trochu roste, již několik dnů máme přes 500 nově nakažených denně. Co je podle vás důvodem tohoto nárůstu?
Těch důvodů je několik. Jednak změna počasí, kdy se hlásí podzim – a to je doba různých respiračních nemocí. Zadruhé se řada z nás vrátila z dovolených, často ze zahraničí. Začalo se více chodit do práce, děti chodí do školy, stále více aktivit probíhá ve vnitřních prostorách. Také máme naočkováno pouhých 56 procent populace, což je velmi málo. Samozřejmě se utěšujeme tím, že další statisíce lidí nemoc prodělaly a někteří o tom třeba ani neví, takže počet lidí, kteří mají nějakou imunitu, je větší než počet očkovaných, ale stále je mezi námi spousta lidí, kteří očkovaní nejsou.

Zatím naštěstí dochází k šíření nemoci především mezi neočkovanými mladšími lidmi. Obáváme se ale, co se stane, až se covid přenese do skupiny neočkovaných seniorů, těch je stále přibližně půl milionu. Chtěl bych všechny vyzvat, aby nečekali, až si je covid najde.

Jaký očekáváte v příštích týdnech vývoj epidemie? Dá se to srovnávat s loňským rokem?
Před týdnem jsem tipoval, že ode dneška za dva týdny budeme mít denně tisíc nových případů. Ten nárůst je trochu pomalejší, než jsem předpovídal, takže to možná bude lepší. Doufám, že ta podzimní vlna, která se pomalu rozjíždí, nebude tak zničující jako ta, kterou jsme zažívali před rokem, protože máme právě nadpoloviční většinu lidí očkovaných.

V kategorii seniorů se míra proočkovanosti pohybuje kolem 80, někde se dotýká až 90 procent, liší se to také pode regionů. I když budou nové případy, doufáme, že počty lidí, kteří budou vyžadovat hospitalizaci, nebudou v tisících, ale že zůstanou ve stovkách. Zatím máme v nemocnicích zhruba 150 lidí a z toho přibližně 30 ve vážném stavu. Takže to snad zvládneme, aniž bychom museli přistoupit k dalším lockdownům a aniž by se zahltily nemocnice.

Nikdo už nechce další lockdown, přesto pokud čísla dále porostou, asi se k nějakým opatřením bude muset sáhnout. Umíte si představit, jaká by to mohla být?
Jednak bych se pokusil za každou cenu proočkovat neočkované seniory. Opakovaně navrhuji pojízdné očkovací jednotky – řidič plus zdravotník – a objet každou vesničku, snažit se kontaktovat každého seniora a promluvit s ním, proč není očkovaný. Řada lidí podléhá nejrůznějším fámám, které se šíří po internetu nebo šeptandou. Řada z nich, pokud nebude muset pro to očkování nic udělat a vakcína přijde za nimi, se naočkovat nechá.

Minulý týden jsem byl na velkém koncertě a byl jsem šokován tím, že většina lidí si hned po vstupu sundala respirátor a chovala se, jako kdybychom žádnou epidemii nezažili.

Zároveň bych trval na dodržování platných opatření, protože jsou poměrně účinná. Problém je, že je řada lidí nerespektuje. Podívejte se do restaurace, tam lidé, nejenom když něco konzumují, sedí bez respirátorů. Minulý týden jsem byl na velkém koncertě a byl jsem šokován tím, že většina lidí si hned po vstupu sundala respirátor a chovala se, jako kdybychom žádnou covidovou epidemii nezažili. Přitom jsme se tam všichni ujišťovali, jak jsme rádi, že můžeme jít více než po roce na koncert, který nám pořadatelé třikrát odkládali, a pak ani neuděláme tu základní věc, abychom na ty koncerty mohli chodit, a riskujeme, že se zase všechno bude muset zavírat.

Když se podíváme do zahraničí, například v Dánsku zrušili veškerá opatření na základě toho, že mají proočkováno přes 80 procent populace. Myslíte si, že kdybychom se také dokázali ještě proočkovat, můžeme respirátory odložit?
Já si myslím, že ano, pokud by nedošlo k nějaké katastrofě v podobě nějaké nové mutace. To se bohužel nedá vyloučit, protože jsou země, kde je míra proočkovanosti skutečně malá, takže tam mohou vzniknout nějaké nebezpečnější mutace, které k nám mohou být zavlečeny.

Je jasné, že tuto zimu respirátory a roušky našimi přáteli zůstanou a budeme je muset nosit ve společných vnitřních prostorách. Dovedu si ale představit, že kdyby míra proočkovanosti byla větší, mohli bychom si troufnout opatření více rozvolnit. Problém je, že si lidé nemyslí, že je covid nebezpečný, nevěří protiepidemickým opatřením. A je to možná trochu švejkovská nátura některých lidí, kteří si říkají, že nic respektovat nebudou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem
Miloš Zeman

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

 • Aktualizováno
 • Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

  Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

  Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

  Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

  Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

  Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

  Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

  Aktualizováno

  Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

  reklama