reklama

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

V posledních dnech vidíme, že epidemie znovu trochu roste, již několik dnů máme přes 500 nově nakažených denně. Co je podle vás důvodem tohoto nárůstu?
Těch důvodů je několik. Jednak změna počasí, kdy se hlásí podzim – a to je doba různých respiračních nemocí. Zadruhé se řada z nás vrátila z dovolených, často ze zahraničí. Začalo se více chodit do práce, děti chodí do školy, stále více aktivit probíhá ve vnitřních prostorách. Také máme naočkováno pouhých 56 procent populace, což je velmi málo. Samozřejmě se utěšujeme tím, že další statisíce lidí nemoc prodělaly a někteří o tom třeba ani neví, takže počet lidí, kteří mají nějakou imunitu, je větší než počet očkovaných, ale stále je mezi námi spousta lidí, kteří očkovaní nejsou.

Zatím naštěstí dochází k šíření nemoci především mezi neočkovanými mladšími lidmi. Obáváme se ale, co se stane, až se covid přenese do skupiny neočkovaných seniorů, těch je stále přibližně půl milionu. Chtěl bych všechny vyzvat, aby nečekali, až si je covid najde.

Jaký očekáváte v příštích týdnech vývoj epidemie? Dá se to srovnávat s loňským rokem?
Před týdnem jsem tipoval, že ode dneška za dva týdny budeme mít denně tisíc nových případů. Ten nárůst je trochu pomalejší, než jsem předpovídal, takže to možná bude lepší. Doufám, že ta podzimní vlna, která se pomalu rozjíždí, nebude tak zničující jako ta, kterou jsme zažívali před rokem, protože máme právě nadpoloviční většinu lidí očkovaných.

V kategorii seniorů se míra proočkovanosti pohybuje kolem 80, někde se dotýká až 90 procent, liší se to také pode regionů. I když budou nové případy, doufáme, že počty lidí, kteří budou vyžadovat hospitalizaci, nebudou v tisících, ale že zůstanou ve stovkách. Zatím máme v nemocnicích zhruba 150 lidí a z toho přibližně 30 ve vážném stavu. Takže to snad zvládneme, aniž bychom museli přistoupit k dalším lockdownům a aniž by se zahltily nemocnice.

Nikdo už nechce další lockdown, přesto pokud čísla dále porostou, asi se k nějakým opatřením bude muset sáhnout. Umíte si představit, jaká by to mohla být?
Jednak bych se pokusil za každou cenu proočkovat neočkované seniory. Opakovaně navrhuji pojízdné očkovací jednotky – řidič plus zdravotník – a objet každou vesničku, snažit se kontaktovat každého seniora a promluvit s ním, proč není očkovaný. Řada lidí podléhá nejrůznějším fámám, které se šíří po internetu nebo šeptandou. Řada z nich, pokud nebude muset pro to očkování nic udělat a vakcína přijde za nimi, se naočkovat nechá.

Minulý týden jsem byl na velkém koncertě a byl jsem šokován tím, že většina lidí si hned po vstupu sundala respirátor a chovala se, jako kdybychom žádnou epidemii nezažili.

Zároveň bych trval na dodržování platných opatření, protože jsou poměrně účinná. Problém je, že je řada lidí nerespektuje. Podívejte se do restaurace, tam lidé, nejenom když něco konzumují, sedí bez respirátorů. Minulý týden jsem byl na velkém koncertě a byl jsem šokován tím, že většina lidí si hned po vstupu sundala respirátor a chovala se, jako kdybychom žádnou covidovou epidemii nezažili. Přitom jsme se tam všichni ujišťovali, jak jsme rádi, že můžeme jít více než po roce na koncert, který nám pořadatelé třikrát odkládali, a pak ani neuděláme tu základní věc, abychom na ty koncerty mohli chodit, a riskujeme, že se zase všechno bude muset zavírat.

Když se podíváme do zahraničí, například v Dánsku zrušili veškerá opatření na základě toho, že mají proočkováno přes 80 procent populace. Myslíte si, že kdybychom se také dokázali ještě proočkovat, můžeme respirátory odložit?
Já si myslím, že ano, pokud by nedošlo k nějaké katastrofě v podobě nějaké nové mutace. To se bohužel nedá vyloučit, protože jsou země, kde je míra proočkovanosti skutečně malá, takže tam mohou vzniknout nějaké nebezpečnější mutace, které k nám mohou být zavlečeny.

Je jasné, že tuto zimu respirátory a roušky našimi přáteli zůstanou a budeme je muset nosit ve společných vnitřních prostorách. Dovedu si ale představit, že kdyby míra proočkovanosti byla větší, mohli bychom si troufnout opatření více rozvolnit. Problém je, že si lidé nemyslí, že je covid nebezpečný, nevěří protiepidemickým opatřením. A je to možná trochu švejkovská nátura některých lidí, kteří si říkají, že nic respektovat nebudou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie
Slovensko

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Pozor na komunikaci v Číně. Změňte hesla a vyhněte se veřejné wifi, radí sportovcům experti

Odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenského zpravodajství vydali doporučení, která mají českým sportovcům mířícím na zimní olympiádu v Pekingu poradit, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v Číně bezpečnější. Členové české výpravy si mají změnit hesla na všech elektronických zařízeních, také by měli používat aplikace se speciálním šifrováním.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Jednání mezi USA a Ruskem drhnou. Američané neakceptují náš klíčový požadavek, míní Lavrov

Odpovědi Spojených států na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají pozitivní reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO na východ, uvedl ve čtvrtek podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americká reakce dává naději na zahájení vážného dialogu, ale pouze o druhořadých otázkách, nikoli o zásadních problémech, dodal šéf ruské diplomacie. Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan předal ruské diplomacii písemnou odpověď Washingtonu na požadavek Moskvy ohledně poskytnutí bezpečnostních záruk ve středu večer.

reklama

Domácí zpravodajství

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Lupiče, který přepadl banku v Boleslavi, po týdnu dopadli. Kradl prý kvůli dluhům

Mladoboleslavští policisté ve středu dopadli a obvinili muže, který minulé pondělí v Mladé Boleslavi přepadl banku a odnesl si z ní větší množství peněz. Pro 43letého muže dojeli do Liberce, kde má přechodné bydliště. Muž se přiznal, loupil prý kvůli dluhům. Policie ho obvinila z loupeže a podala státnímu zástupci podnět na vazbu. Muži hrozí až desetileté vězení. O vazbě by měl soud rozhodnout ve čtvrtek, uvedla policie na webu.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama