reklama

Prymula: Respirátorů se nezbavíme ještě půl roku. Další rozvolňování není na místě

„Respirátorů se minimálně další půlrok nezbavíme,“ předpověděl v Novém dni na CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Účinnost ochrany úst se prý dostatečně prokázala. Další opatření jsou podle něj ve fázi, kdy není důvod je zpřísňovat, na druhou stranu by s ohledem na rostoucí počet nakažených nebylo rozumné ani rozvolňovat.

reklama

Počet nově nakažených koronavirem stále mírně stoupá. Poslední údaje za středu uvádějí 524 pozitivních případů. „Musíme se dívat na dynamiku nárůstu. Situace je oproti jiným vlnám dramaticky odlišná. Je to otázka proočkovanosti, která je sice v porovnání se západní Evropou nižší, ale číslo kolem 55 procent považuji za slušné,“ zhodnotil aktuální stav koronavirové pandemie epidemiolog Roman Prymula.

Podle bývalého ministra zdravotnictví tak není důvod jakkoliv měnit stávající restrikce proti šíření koronaviru. „Určitě se nebude jednat o plošných opatřeních, ale další rozvolňování zatím není na místě,“ podotkl Prymula s tím, že pokud se hodně pozitivních případů objeví například v jedné škole, mohou se samozřejmě zavést přísnější lokální opatření.

S restrikcemi ale prý není důvod hýbat ani opačným směrem. „Nemyslím, že by zpřísňování bylo namístě. V porovnání s nejhorší situací v nemocnicích se budeme pohybovat maximálně na pětině počtu hospitalizovaných. Problém je u seniorů. Nejen u neočkovaných, ale je to otázka vyprchávání protilátek, takže musíme aplikovat třetí dávku,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví.

Nejvíce hospitalizovaných bylo v Česku v polovině března, tehdy leželo s covidem v nemocnicích téměř 10 tisíc pacientů. V současnosti se čísla pohybují kolem 150.

O protilátkách mají rozhodnout odborníci

Češi stále čekají, kdy úplně odloží respirátory a roušky. Měly by zůstat celý podzim a zimu? „Respirátory zůstanou tak, jak jsou. Ve veřejných prostorách asi zůstanou další dvě čtvrtletí, jejich účinnost se prokázala,“ předpověděl Prymula. Dodal, že testování i očkovaných jedinců dává smysl, protože lidé po vakcinaci mohou covid šířit.

K případnému povinnému očkování je Prymula skeptický. „Diskutuje se to u zdravotníků a odpůrci argumentují, že v tento moment odejdou sestřičky z nemocnice, což nikdo nechce,“ podotkl s tím, že například ve Francii vyvolalo povinné očkování u některých profesí velkou nevoli občanů a hromadné protesty.

Došlo i na velmi kontroverzní téma uznávání protilátek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí oznámil, že mezi odborníky, kteří resortu radí, není jednoznačná shoda. „Problematika je složitá. Je zřejmé, že protilátky mají význam. Neznáme ale hladinu, která určuje, kdo je chráněn a kdo ne,“ vysvětlil Prymula. Poslanci přesto budou v pátek o uznávání protilátek jednat. Podle Prymuly by ale rozhodnutí mělo vzejít od odborníků, ne od politiků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama