Deset metrů čtverečních stačí. Češi mají zájem o minibyty, sníží si komfort a ušetří

Jaké byty Češi kupují v Česku?

Jaké byty Češi kupují v Česku

Vysoké ceny nemovitostí vedou některé Čechy ke stěhování do příbytků, které by se ještě před pár lety mnohým mohly zdát absurdní. Třeba takzvané minibyty se prodávají v řádu dní. A lidé si už kupují i obyčejné přívěsy. Bydlet zvládnou i na deseti metrech čtverečních.

Snížit si životní komfort, ale zato ušetřit. Právě s takovým rozhodnutím lidé většinou minibyty kupují. A zájem o ně je obrovský.

„Když se něco takového objeví, je to většinou během pár dnů pryč. Lidi jsou ochotní ještě přehazovat cenu, aby se vůbec k těm bytům dostali,“ popsal Hendrik Meyer, ředitel Bezrealitky.cz, a dodal, že lidé chtějí bydlet v Praze a být za každou cenu blízko práci nebo rodině.

„Z titulu rostoucích cen lidé akceptovali, že jsou schopní bydlet ne v osmadvacetimetrové garsonce, ale že stačí i dvacetimetrové studio,“ řekl Jan Martina, realitní makléř M&M reality.

Byty v pankráckém véčku za stovky milionů

Žasne, že cena v Praze často překračuje hranici sta tisíc za metr čtvereční. Například kdyby měl malý byt, který má i s koupelnou zhruba 12 metrů čtverečních, i kuchyň, mohl by podle realitních makléřů stát až milion a půl.

Realitní makléři tak občas k dlouhodobému bydlení prodávají i přívěsy na pozemku bez vody a elektřiny. „Je to skutečně zahrádka s valníkem, který je udělaný tak že se dá v uvozovkách obývat. Je to tři sta metrů zahrádky a zobchodoval se za cca 800 tisíc korun,“ popsal Martina a vysvětlil, že motivace klientů byla pořídit si nemovitost, kde by mohli do budoucna trvale bydlet.

Na úplně druhé straně spektra jsou třeba byty v pankráckém „véčku“ v Praze. Ceny se tu pohybují v řádech stovek milionů a svých pár set metrů tu vlastní třeba hokejista Jaromír Jágr.

Tagy: