Počet sjednaných hypotečních úvěrů i jejich poskytnutý objem se v srpnu oproti červenci snížil. Může za to jednak pokračování růstu úrokových sazeb, jednak postupné nasycování trhu. Přesto hypotéky míří za historickým rekordem a jistě letos prolomí hranici 300 miliard korun.
Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v srpnu dosáhla 2,32 procenta. To je o 0,09 procentního bodu více než v červenci. Úvěry na bydlení tedy pokračovaly v nastoleném trendu a dál výrazně zdražily. K dosažení předcovidové úrovně z loňského února jim chybí už jen pár setin procentního bodu.
Zdražení hypoték se projevilo i na zájmu o ně. „Oproti červenci klesl počet i objem hypotečních úvěrů zhruba o pět procent. V porovnání s červnem dokonce o čtvrtinu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Přesto jde podle něho o nejlepší srpnový výsledek v historii Fincentra Hypoindexu, jež vývoj hypotečního trhu dlouhodobě monitoruje. Banky půjčily 33,73 miliardy korun a sjednaly 10 444 hypotečních smluv.
Jen sezonní výkyv?
Podle Sýkory ale nelze stále hovořit o výraznějším ochlazování poptávky po hypotékách, jelikož zájem o ně v minulých letech během letních měsíců obvykle klesal. Srpen tedy představuje spíše sezonní výkyv než jasný obrat v trendu. V meziročním srovnání totiž vzrostl objem poskytnutých hypoték o více než 75 procent a v porovnání se srpnem 2019 dokonce o 136 procent.
V srpnu se zvýšila průměrná výše hypotečních úvěrů asi o 14,5 tisíce na 3,23 milionu korun. „Průměrná výše hypotéky se letos bude blížit k hranici 3,5 milionu korun. I nadále totiž platí, že není důvod k tomu, aby cena nemovitostí v České republice klesala,“ dodal Sýkora. Přesto se růst průměrného objemu hypotečního úvěru zpomalil.
Do konce roku přes tři procenta
Podle Sýkory je rovněž jisté, že letos padne historický rekord v objemu poskytnutých hypoték a už v září dojde k prolomení hranice 300 miliard korun. Za prvních osm měsíců totiž banky sjednaly hypotéky za téměř 293 miliard. Za celý letošní rok se tak bude nejspíše otřásat i 400miliardová meta.
A to i přesto, že se dá očekávat další růst úrokových sazeb. Česká národní banka totiž s největší pravděpodobností bude reagovat na nezvykle vysokou inflaci a přistoupí ke zvyšování reposazby (hlavní úrokový nástroj ČNB). Do konce roku by to mohlo být ze současných 0,75 na 1,5 či 1,75 procenta, odhadují analytici Fincentra Hypoindexu. Průměrná úroková sazba by tak podle dřívějších odhadů mohla do konce roku vystoupat nad tři procenta.