Češi důvěřují nejvíc armádě a policii. Mizerně v průzkumu dopadla vláda i prezident

Z českých institucí se největší důvěře nadále těší armáda a policie, a to téměř u tří čtvrtin obyvatel. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura STEM. Naopak nejméně Češi věří vládě, oběma komorám Parlamentu a prezidentovi.

„Čeští občané nejčastěji důvěřují Armádě ČR (74 %) a Policii ČR (72 %), dále obecnímu či městskému úřadu v jejich bydlišti (69 %) nebo krajskému úřadu (67 %). Téměř dvoutřetinová většina veřejnosti má důvěru v Českou národní banku (64 %), před rokem to ovšem bylo významně více, konkrétně 74 procent,“ uvádí STEM. Důvěra v tyto instituce se proti loňsku změnila maximálně o dva procentní body.

I přes pokles na 64 procent většina lidí věří ještě České národní bance, víc než polovina také Severoatlantické alianci a Ústavnímu soudu shodně s 58 procenty. Důvěra v NATO proti loňsku, tedy době před ruským vpádem na Ukrajinu, mírně vzrostla. Ústavnímu soudu důvěra lehce klesla.

Méně než polovina důvěřuje Evropské unii, důvěra v ní se ovšem zvýšila z loňských 41 procent na letošních 45 procent. Veřejnoprávní České televizi naopak klesla ze 48 na 42 procent.

„Tradičně velmi nízká je míra důvěry českých občanů v instituce politické výkonné a zákonodárné moci,“ uvedli autoři průzkumu. Členům vlády věří 30 procent dotázaných, Sněmovně 36 procent, Senátu a prezidentovi shodně 37 procent. Loni před povolebními změnami ve Sněmovně a vládě věřilo členům kabinetu 26 procent lidí, Sněmovně 31 procent a Senátu a prezidentovi opět shodně 34 procent.

U vlády a Sněmovny se proti loňsku změnil pohled sympatizantů různých politických stran. „V květnu 2021 mělo důvěru v členy vlády 59 procent stoupenců hnutí ANO a 16 procent stoupenců ODS, nyní vládě důvěřuje 19 procent sympatizantů ANO a 75 procent sympatizantů ODS,“ uvedl STEM. Prezidentu Miloši Zemanovi setrvale věří malý podíl příznivců stran nynější vládní koalice, naopak větší důvěru má mezi stoupenci hnutí ANO a SPD.

Letošní průzkum agentura STEM provedla mezi 10. a 20. červnem u 1 018 lidí starších 18 let.

Tagy: