reklama

Česká ekonomika se odrazila ode dna. Ve třetím čtvrtletí vzrostla o 6,2 procenta

Hrubý domácí produkt České republiky ve třetím čtvrtletí zvýšil o 6,2 procenta v porovnání s předchozím kvartálem. Meziročně je ale její výkon nižší o 5,8 procenta. Čerstvé údaje o vývoji tuzemského hospodářství v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Mezikvartální růst překonal odhady odborníků.

reklama

Tuzemská ekonomika podle statistiků ve třetím čtvrtletí zmírnila svůj meziroční propad a mezičtvrtletně výrazně posílila. „Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu a služeb,“ uvedl k předběžným údajům o vývoji hrubého domácího produktu Vladimír Kermiet, žeditel odboru národních účtů Českého statistického úřadu.

K poklesu hrubé přidané hodnoty, která je základem pro výpočet HDP, došlo ve většině odvětví národního hospodářství. Negativní vliv měl zejména vývoj v průmyslu a ve skupině odvětví ochodu, dopravy, ubytování a pohostinství, uvedl Český statistický úřad.

Vývoj ve tvaru „W“

Výsledek za třetí čtvrtletí byl pozitivním překvapením pro analytiky. Ti totiž odhadovali, že mezikvartální růst HDP bude dosahovat jen pět procent. „Nad očekávání příznivý růst tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí je z dnešního pohledu však méně podstatný, jelikož další vývoj narušila druhá vlna pandemie. Z titulu obnovených restrikcí tuzemská ekonomika v posledním čtvrtletí letošního roku opět mezičtvrtletně poklesne,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Počítá přitom s poklesem o šest, za celý letošní rok o osm procent.

Že vývoj české ekonomiky nakonec okopíruje tvar písmene W, si myslí také Martin Gürtler, ekonomický analytik Komerční banky. „Dobře nastartovanou ekonomiku s příchodem podzimu zastavila druhá vlna koronaviru. Tuzemské hospodářství v posledním čtvrtletí nejspíše z novu klesne a velká část, či celé oživení ze třetího čtvrtletí přijde vniveč,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Gürtler předpokládá, že celoroční propad české ekonomiky dosáhne 7,6 procenta.

Příští rok jen dvouprocentní růst

O něco pesimističtější je v předpovídání výhledu českého hospodářství Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Podle něho je třeba počítat s celoročním propadem HDP až kolem deseti procent. „Aby ovšem došlo ke dvoucifernému propadu, muselo by během listopadu či prosince dojít k ochromení také průmyslové výroby, ať už v ČR nebo v zemích našich klíčových obchodních partnerů v čele s Německem. Toto riziko nyní každým dnem stoupá,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Ve čtvrtek svou prognózu zveřejnila Česká bankovní asociace. Podle jejích analýz čeká českou ekonomiku dramatický čtvrtý kvartál. V něm by mělo dojít k meziročnímu propadu HDP o 12,5 procenta, což bude ještě o 1,6 procentního bodu horší výsledek než při jarním lockdownu. Za celý rok 2020 by se podle ČBA měl výkon hospodářství České republiky snížit o osm procent. V příštím roce by měl asi o dvě procenta vzrůst.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama