reklama

Česká ekonomika se odrazila ode dna. Ve třetím čtvrtletí vzrostla o 6,2 procenta

Hrubý domácí produkt České republiky ve třetím čtvrtletí zvýšil o 6,2 procenta v porovnání s předchozím kvartálem. Meziročně je ale její výkon nižší o 5,8 procenta. Čerstvé údaje o vývoji tuzemského hospodářství v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Mezikvartální růst překonal odhady odborníků.

reklama

Tuzemská ekonomika podle statistiků ve třetím čtvrtletí zmírnila svůj meziroční propad a mezičtvrtletně výrazně posílila. „Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu a služeb,“ uvedl k předběžným údajům o vývoji hrubého domácího produktu Vladimír Kermiet, žeditel odboru národních účtů Českého statistického úřadu.

K poklesu hrubé přidané hodnoty, která je základem pro výpočet HDP, došlo ve většině odvětví národního hospodářství. Negativní vliv měl zejména vývoj v průmyslu a ve skupině odvětví ochodu, dopravy, ubytování a pohostinství, uvedl Český statistický úřad.

Vývoj ve tvaru „W“

Výsledek za třetí čtvrtletí byl pozitivním překvapením pro analytiky. Ti totiž odhadovali, že mezikvartální růst HDP bude dosahovat jen pět procent. „Nad očekávání příznivý růst tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí je z dnešního pohledu však méně podstatný, jelikož další vývoj narušila druhá vlna pandemie. Z titulu obnovených restrikcí tuzemská ekonomika v posledním čtvrtletí letošního roku opět mezičtvrtletně poklesne,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Počítá přitom s poklesem o šest, za celý letošní rok o osm procent.

Že vývoj české ekonomiky nakonec okopíruje tvar písmene W, si myslí také Martin Gürtler, ekonomický analytik Komerční banky. „Dobře nastartovanou ekonomiku s příchodem podzimu zastavila druhá vlna koronaviru. Tuzemské hospodářství v posledním čtvrtletí nejspíše z novu klesne a velká část, či celé oživení ze třetího čtvrtletí přijde vniveč,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Gürtler předpokládá, že celoroční propad české ekonomiky dosáhne 7,6 procenta.

Příští rok jen dvouprocentní růst

O něco pesimističtější je v předpovídání výhledu českého hospodářství Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Podle něho je třeba počítat s celoročním propadem HDP až kolem deseti procent. „Aby ovšem došlo ke dvoucifernému propadu, muselo by během listopadu či prosince dojít k ochromení také průmyslové výroby, ať už v ČR nebo v zemích našich klíčových obchodních partnerů v čele s Německem. Toto riziko nyní každým dnem stoupá,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Ve čtvrtek svou prognózu zveřejnila Česká bankovní asociace. Podle jejích analýz čeká českou ekonomiku dramatický čtvrtý kvartál. V něm by mělo dojít k meziročnímu propadu HDP o 12,5 procenta, což bude ještě o 1,6 procentního bodu horší výsledek než při jarním lockdownu. Za celý rok 2020 by se podle ČBA měl výkon hospodářství České republiky snížit o osm procent. V příštím roce by měl asi o dvě procenta vzrůst.

Tagy:
Propad sociální demokracie mě mrzí. Šlachta je béčko Babiše, říká Jurečka
360°

Propad sociální demokracie mě mrzí. Šlachta je béčko Babiše, říká Jurečka

Šéf lidovců Marian Jurečka se ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové vyjadřoval k hnutím a stranám, kterým průzkumy přisuzují výsledek kolem pěti procent. Zatímco propad sociálních demokratů Jurečku mrzí, ve Sněmovně by se obešel bez komunistů a Přísahy Roberta Šlachty. Toho vnímá jako „béčko“ premiéra Andreje Babiše (ANO).

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí
Počasí

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí

Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale zřejmě přinese mírné ochlazení. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Celkově budou teploty i objemy srážek po čtyři týdny od pondělí do 22. srpna na úrovni dlouhodobých průměrů. Právě tento týden bude asi nejteplejší a nejdeštivější.

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní
Koronavirus

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

reklama

Domácí zpravodajství

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

reklama