reklama

Česká ekonomika se odrazila ode dna. Ve třetím čtvrtletí vzrostla o 6,2 procenta

Hrubý domácí produkt České republiky ve třetím čtvrtletí zvýšil o 6,2 procenta v porovnání s předchozím kvartálem. Meziročně je ale její výkon nižší o 5,8 procenta. Čerstvé údaje o vývoji tuzemského hospodářství v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Mezikvartální růst překonal odhady odborníků.

reklama

Tuzemská ekonomika podle statistiků ve třetím čtvrtletí zmírnila svůj meziroční propad a mezičtvrtletně výrazně posílila. „Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu a služeb,“ uvedl k předběžným údajům o vývoji hrubého domácího produktu Vladimír Kermiet, žeditel odboru národních účtů Českého statistického úřadu.

K poklesu hrubé přidané hodnoty, která je základem pro výpočet HDP, došlo ve většině odvětví národního hospodářství. Negativní vliv měl zejména vývoj v průmyslu a ve skupině odvětví ochodu, dopravy, ubytování a pohostinství, uvedl Český statistický úřad.

Vývoj ve tvaru „W“

Výsledek za třetí čtvrtletí byl pozitivním překvapením pro analytiky. Ti totiž odhadovali, že mezikvartální růst HDP bude dosahovat jen pět procent. „Nad očekávání příznivý růst tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí je z dnešního pohledu však méně podstatný, jelikož další vývoj narušila druhá vlna pandemie. Z titulu obnovených restrikcí tuzemská ekonomika v posledním čtvrtletí letošního roku opět mezičtvrtletně poklesne,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Počítá přitom s poklesem o šest, za celý letošní rok o osm procent.

K tématu

Že vývoj české ekonomiky nakonec okopíruje tvar písmene W, si myslí také Martin Gürtler, ekonomický analytik Komerční banky. „Dobře nastartovanou ekonomiku s příchodem podzimu zastavila druhá vlna koronaviru. Tuzemské hospodářství v posledním čtvrtletí nejspíše z novu klesne a velká část, či celé oživení ze třetího čtvrtletí přijde vniveč,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Gürtler předpokládá, že celoroční propad české ekonomiky dosáhne 7,6 procenta.

Příští rok jen dvouprocentní růst

O něco pesimističtější je v předpovídání výhledu českého hospodářství Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Podle něho je třeba počítat s celoročním propadem HDP až kolem deseti procent. „Aby ovšem došlo ke dvoucifernému propadu, muselo by během listopadu či prosince dojít k ochromení také průmyslové výroby, ať už v ČR nebo v zemích našich klíčových obchodních partnerů v čele s Německem. Toto riziko nyní každým dnem stoupá,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Ve čtvrtek svou prognózu zveřejnila Česká bankovní asociace. Podle jejích analýz čeká českou ekonomiku dramatický čtvrtý kvartál. V něm by mělo dojít k meziročnímu propadu HDP o 12,5 procenta, což bude ještě o 1,6 procentního bodu horší výsledek než při jarním lockdownu. Za celý rok 2020 by se podle ČBA měl výkon hospodářství České republiky snížit o osm procent. V příštím roce by měl asi o dvě procenta vzrůst.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rusko

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

  • Aktualizováno

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo v pátek zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Moskva také zmrazila účty rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. České ministerstvo zahraničí považuje postup Ruska za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU a jejími spojenci.

360°

Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor

Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nemusel mít z tlaku či kárné žaloby ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) strach, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko. Zeman podle něj svůj odchod zpolitizoval. S tím souhlasí i redaktor České justice Petr Dimun, který politizaci celé věci označil za zbytečnou.

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů
Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času
Proslulá tržnice Sapa jde do dražby. Zájemce by si měl připravit takřka miliardu
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama