CNN Prima News hrubý domácí produkt

hrubý domácí produkt

Výpis příspěvků ke štítku „hrubý domácí produkt“

Ekonomika se podle vlády propadne více, než se čekalo. Může za to inflace, říká Stanjura

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky, hrubý domácí produkt (HDP) podle něj klesne o 0,5 procenta. V srpnové prognóze předpokládalo pokles o 0,2 procenta. Důvodem zhoršení je slabší spotřeba domácností v důsledku vysoké inflace, řekl v pátek novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Průměrnou inflaci letos ministerstvo očekává ve výši 10,8 procenta. Deficit veřejných financí by měl letos dosáhnout 3,6 procenta HDP oproti loňským 3,2 procenta.

ČNB upravila prognózy. Tuzemská ekonomika si pohorší, inflace se ale má snížit

Česká národní banka (ČNB) zhoršila v nové prognóze výhled vývoje české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ní letos vzroste o 0,1 procenta, přičemž ještě v květnu předpokládala růst 0,5 procenta. Centrální banka současně upravila odhad celoroční inflace k lepšímu. Její hodnota by tak podle odhadů měla dosáhnout 11 procent. Peněžní instituce ještě na konci letošního jara předpokládala, že inflace bude činit 11,2 procenta.

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Česko loni kvůli covidu přišlo o 240 miliard. Daň za ekonomický model, tvrdí expert

Kvůli přerušeným dodavatelským řetězcům přišla česká ekonomika v loňském roce o čtyři procenta hrubého domácího produktu a 14 procent své průmyslové produkce. Tento dopad je v porovnání s ekonomikou zemí platících eurem zhruba dvojnásobný. Vyplývá to z aktuální analýzy Mezinárodního měnového fondu. Je to daň za ekonomický model České republiky, tvrdí expert.