reklama
CNN Prima News hrubý domácí produkt

hrubý domácí produkt

Výpis příspěvků ke štítku „hrubý domácí produkt“

Epidemie si vybere krutou daň. Českou ekonomiku čeká prudký propad, věští ekonomové

Tuzemské hospodářství se v posledních třech měsících letošního roku propadne hlouběji než na jaře. Návrat na předkrizovou úroveň se odsouvá až na rok 2023. Kupní síla mezd se sníží a nezaměstnanost začne růst. Vláda bude v příštím roce hospodařit s podobně hlubokým rozpočtovým schodkem jako letos. Vyplývá to z aktualizované makroekonomické prognózy České bankovní asociace.

Rekordní propad české ekonomiky: Hrubý domácí produkt odepsal skoro 11 procent

Výkonnost tuzemského hospodářství se ve druhém čtvrtletí snížila nejvíce v novodobé historii České republiky. Hrubý domácí produkt meziročně klesl o 10,7 procenta, v mezičtvrtletním vyjádření pak o 8,4 procenta, uvedl v pátek Český statistický úřad. V souladu s očekáváním se naplno projevila vládní opatření v boji proti šíření koronavirové nákazy. Podobná čísla hlásí také USA a Německo.

Souboj ekonomických titánů: Vítězové a poražení pandemie koronaviru

Relevantní světové instituce se předhánějí v odhadech o kolik procent letos klesne hospodářský výkon Spojených států, Evropské unie nebo Japonska. Slýcháme o nastupující ekonomické krizi, nejhorší od 30. let minulého století, nebo o vzrůstajícím zadlužení nejvýznamnějších globálních ekonomik. Je možné, že z koronavirové krize někdo vyjde silnější? A kdo to bude?

reklama