Česká firma expanduje v USA. Skupuje doly na koksovatelné uhlí

Česká skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače nakupovala doly a elektrárny v Americe i v Austrálii. Nyní plánuje v USA investovat do dalších aktiv a v budoucnu se chce stát největším hráčem v oblasti koksovatelného uhlí na americkém trhu, prozradil v pořadu Interview na televizi CNN Prima NEWS výkonný ředitel skupiny Alan Svoboda.

Společnost Sev.en Energy na jaře koupila v Americe doly na koksovatelné uhlí. Výkonný ředitel subjektu Alan Svoboda potvrdil, že skupina bude v expandování pokračovat.

„Byla to úplně nová zkušenost. Amerika je jedním z největších dodavatelů koksovatelného uhlí. My jsme našli zajímavou příležitost, kterou se nám povedlo realizovat,“ řekl Svoboda, který ve společnosti působí od roku 2008.

„Koksovatelné uhlí má využití v ocelářském průmyslu. Není to pro elektřinu a teplo, ale právě pro výrobu oceli v pecích. Toto uhlí bude ještě mnoho let zapotřebí, protože světová spotřeba oceli neustále roste. Jedním z hlavních důvodů jsou rozvojové země, které potřebují vybudovat infrastrukturu,“ vysvětlil.

Sev.en Energy není rozhodně jediným českým subjektem, který se účastní velkých soutěží na světovém trhu. Takové soutěže vyhrává například i EPH Daniela Křetínského. EPH a Sev.en Energy se potkaly třeba v boji o německé elektrárny švédské skupiny Vattenfall, ve kterém uspěl právě Křetínský.

Americký trh je čitelnější než evropský.

„Je dobře, že čeští investoři investují v zahraničí. Dříve Česká republika lákala zahraniční subjekty sem, teď dochází i k přesně opačným situacím. To vnímám jako chloubu Česka,“ myslí si Svoboda.

Zrovna americký trh je podle něj pro Sev.en Energy ideální volbou. Zatímco ten evropský Svoboda vnímá jako příliš komplikovaný a svázaný různými regulacemi, Amerika je prý v tomto směru daleko čitelnější a přehlednější.

Tagy: