uhlí

Výpis příspěvků ke štítku „uhlí“

Horníky štve prodloužení těžby: Když v OKD nevydržíme další tři roky, odejdeme s holou dupou

29. prosince 2022 06:59

Těšili se na tučné odstupné. Na 11 platů plus náhradu osm tisíc korun měsíčně po několik dalších let. Horníci OKD měli naposled fárat letos na silvestra, jenže stát těsně před Vánocemi naplánoval konec těžby černého uhlí až na prosinec 2025. „To byl hodně blbý vánoční dárek a většinu havířů to pořádně naštvalo. Pokud nechceme ze šachty odejít s holou p*delí, musíme fárat ještě tři roky. S tím už nikdo nepočítal,“ stěžuje si 54letý havíř Dolu ČSM na Karvinsku Tomáš Navrátil.

GLOSA: Uhlí, kapr i česká závist aneb Štěpánská koleda o vánoční pomoci vdově žijící v garáži

26. prosince 2022 23:05

Reportáž CNN Prima NEWS o bezdomovkyni, která žije v garáži bez vody, elektřiny a toalet, způsobila vánoční vlnu solidarity. Našli se ovšem i závistivci. „Děkuji všem dobrým lidem, kteří mi na Vánoce pomohli. Bohužel, někteří mi i strašně nadávali,“ popisuje různé podoby člověčenství 50letá vdova Dagmar Paláková.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Lidé skupují uhlí, jedná se o znovuotevření dolů na Karvinsku

30. října 2022 18:35

Loni to byla ještě utopie, letos se to stává reálným scénářem. Lidé skupují uhlí a vážně se jedná o znovuotevření dolů na Karvinsku. Stát už dokončil analýzu, co vše by to obnášelo. To i další aktuální informace z domova a zahraničí se dozvíte v Hlavních zprávách, které na Primě a CNN Prima NEWS startují v 18:55.

Lidé na uhlí čekají i několik měsíců. Stát uvažuje o obnovení těžby v uzavřených dolech

26. října 2022 20:18

To, že se řada domácností kvůli drahým energiím vrací k topení v kamnech a kotlích, už je potvrzený fakt. Jenže konkrétně černé uhlí je třikrát dražší než loni a musí se na něj čekat v pořadníku. Stejně tak na brikety nebo hnědé uhlí. Stát proto začal zvažovat, jestli neobnoví těžbu v už zavřených dolech na Karvinsku.

Schizofrenní Evropa? Pravou rukou plácá po zádech Ukrajinu, levou plní kapsy Putinovi

12. října 2022 11:02

Evropské státy už řadu měsíců kritizují Rusko za válku na Ukrajině. Finančně i vojenským materiálem sice podporují Kyjev, na druhou stranu však nadále posílají velké peněžní částky také do Moskvy. Musí totiž platit za ruské suroviny. Helsinské Centrum pro výzkum energie a čistého vzduchu (CREA) nedávno přišlo s konkrétními čísly a informacemi, kolik Rusové od zahájení invaze vydělali na prodeji svých surovin evropským státům. Ty podle organizace de facto bez přestání financují ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jeho tažení na Ukrajině.

Další těžba na dole Turów získala polské povolení EIA. Greenpeace se obrátí na soud

10. října 2022 12:19
Aktualizováno

Polský důl Turów získal od tamních úřadů nové kladné posouzení vlivu těžby na životní prostředí (EIA), informovaly v pondělí expertní organizace Frank Bold a ekologická organizace Greenpeace. Polské orgány tak mohou těžbu v dole povolit až do roku 2044. Podle Frank Bold ale rozhodnutí vychází ze špatných dat, kvůli kterým budou lidé na české straně hranice dál přicházet o vodu. Greenpeace se chystá soudit.

Jak zlevnit energii v Evropě? Inspiraci nabízí Japonsko, chystá jadernou renesanci

31. srpna 2022 07:24

Japonský premiér Fumio Kišida oznámil, že země vycházejícího slunce opět přistoupí k budování jaderných elektráren. A to navzdory nedávné zkušenosti v podobě havárie elektrárny ve Fukušimě. Japonsko, kde se po roce 2011 výrazně zvýšil podíl zemního plynu, chce více diverzifikovat své zdroje. Podle odborníků je japonský přístup také vhodnou inspirací pro Evropskou unii.