Zemřela tvář českého nebe. Exšéf vzdušných sil Klíma byl u vstupu do NATO, přemohla ho nemoc
uhlí
Výpis příspěvků ke štítku „uhlí“
Většina domácností si příští rok za topení připlatí. Zdraží teplárny pálící uhlí i biomasu
Velká část domácností v Česku, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí. Uhelné teplárny zdraží o tři až deset procent, což zvýší výdaje na vytápění a ohřev vody v průměru nejčastěji o vyšší desítky korun měsíčně. Plynové teplárny naopak až o desetinu zlevní. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější. Výrazně pak zdraží teplárny využívající biomasu. Informovalo o tom Teplárenské sdružení ČR.
Rusové stojí na prahu klíčového města. Jeho ztráta by pro Kyjev byla katastrofa, uvádí analýza
Ukrajinské město Pokrovsk, aktuální hlavní cíl ruské ofenzivy, chce prezident Volodymyr Zelenskyj udržet stůj co stůj. Jde totiž o klíčové místo, které Ukrajina potřebuje hned ze dvou důvodů – vojenského i ekonomického. V analýze o tom informuje web Foreign Policy.
Zákaz starých kotlů se blíží: Řada lidí nechala výměnu na poslední chvíli, jaké hrozí pokuty?
Do zákazu používání starých kotlů zbývají už jen tři týdny. I přesto stále více než polovina jejich majitelů neoslovila odbornou firmu kvůli výměně. Pro kotle 1. a 2. emisní třídy začne zákaz platit 1. září: Jde o zařízení na tuhá paliva vesměs vyrobená mezi roky 2000 a 2012. Týká se to i kotlů, které štítek nemají, případně jsou starší více než 20 let. Úřady hodlají výměny kontrolovat. Ministerstvo životního prostředí poskytuje dotace na novější a ekologičtější způsoby vytápění.
Důlní neštěstí v Polsku: Jeden horník zemřel, další je stále nezvěstný
Důlní neštěstí v Polsku nepřežil jeden horník, další je stále nezvěstný. Podle polských médií to ve čtvrtek oznámil šéf těžební společnosti Polska Grupa Górnicza (PGG), které uhelný důl Rydultowy poblíž hranic s Českou republikou patří. Důl ráno zasáhl silný otřes, na povrch se podařilo podle dřívějších informací dostat 76 ze 78 horníků, 17 z nich bylo zraněných.
V Litoměřicích se dobře dýchá. Na komíně hnízdí ptáci, teplárna přechází od uhlí k biomase
Město Litoměřice věnuje také velkou pozornost životnímu prostředí. Komíny chrlící jedovatý kouř tu nenajdete. Většině domácností tady dodává teplo společnost ENERGIE Holding a vyrábí ho především spalováním biomasy, uhlí tady už brzy skončí úplně. Litoměřice také budou po Děčíně druhým městem v Česku, které bude k výrobě tepla využívat geotermální energii.
Velká hra o peníze ČEZu: Dividenda bude zřejmě třikrát nižší než loni, stát se držel při zemi
Už zanedlouho se bude jednat o miliardách z energetické společnosti ČEZ. Valná hromada rozhodne o výši dividendy z loňského zisku. Očekává se, že bude zhruba třikrát menší než loni, kdy dosáhla historicky nejvyšší hodnoty. Stát, coby majoritní akcionář ČEZu, měl letos možnost dividendu – stejně jako loni – zvýšit. Nakonec tak ale neučinil. Podle analytiků, které oslovila redakce CNN Prima NEWS, tím chce dát stát ČEZu možnost více investovat.
PŘEHLEDNĚ: Zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy i snížení dotací. Co všechno se v září změní?
Letos v září začne platit dlouho očekávaný zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy a takzvané kotlíkové dotace se sníží až o desítky tisíc korun. Během pondělní tiskové konference to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jak bude v budoucnu vypadat vládní podpora? A co kabinet doporučuje občanům, kterých se výměna nevyhovujících kotlů týká? I to se dočtete v přehledu, který připravila redakce CNN Prima NEWS.
ČEZ ovládne největšího distributora plynu v Česku. Konec uhlí se rychle blíží, vysvětluje
Polostátní energetická skupina ČEZ koupila 55,2 procenta podílu v české plynárenské společnosti GasNet, která provozuje v ČR distribuční síť. Společnosti Macquarie Asset Management za ni zaplatí 846,5 milionu eur, tedy přes 21,3 miliardy Kč. Od akvizice si skupina slibuje posílení své pozice na trhu s plynem. Ve čtvrtek o ní informovala skupina ČEZ. Dokončení transakce ještě musí schválit Evropská komise a české ministerstvo průmyslu a obchodu.
KOMENTÁŘ: Polsko jako náš vzor? I Varšava má temné stránky
Už je to tady zase. Obrázek Polska jako země, kde mají levnější potraviny. A daří se jim stavět dálnice. A lákat zahraniční investory. Proč to neděláme jako oni? Posledních několik měsíců je to obehraná písnička.
Vláda přijala nový klimatický plán: Obří investice, stavba dalších jaderných bloků i konec uhlí
Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě by měl do roku 2030 stoupnout ze současných asi 18 procent na 30 procent. Růst by měla táhnout zejména solární a větrná energetika. V delším časovém horizontu by měla posílit i jaderná energetika, zejména výstavbou až čtyř nových jaderných bloků. Počítá s tím klimaticko-energetický plán, který ve středu schválila vláda. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), podle něhož bude do konce dekády nutné do energetiky investovat asi půl bilionu korun. Plán také potvrdil odklon ČR od spalování uhlí do roku 2033.
Na rozhraní dvou světů: Zámek Jezeří obklopují lesy i lom. Těžba uhlí se mu málem stala osudnou
Na světě dost možná nenajdete zámek s podobným výhledem, jaký má Jezeří na Mostecku. Nachází se totiž v bezprostřední blízkosti hnědouhelných dolů. A právě těžba nerostného bohatství se mu málem stala osudnou, když komunisté chtěli tento unikátní zámek nadobro vymazat z povrchu zemského. Jak níže popíšeme, byla by to velká škoda.
Starý Most vstal z mrtvých. Ve virtuální realitě se můžete projít městem, jež ustoupilo těžbě
Přenést se 60 let zpátky v čase do míst, která už neexistují. Zní to neuvěřitelně, ale v Mostě se do minulosti můžete vrátit celkem snadno. A to díky virtuální realitě. Pomocí speciálních brýlí se totiž můžete procházet ulicemi starého Mostu, který v roce 1967 začali bourat kvůli těžbě uhlí. Na tvorbě 3D ulic se podílí studenti středních a vysokých škol z regionu, kteří do virtuální reality přenáší dobové fotografie. Zážitek je to hlavně pro lidi, kteří ve starém Mostě dříve bydleli.