reklama

Česká mise v Bejrútu prozatím končí. Záchranáři se stahují kvůli velké demonstraci

Čeští záchranáři přerušili v Bejrútu svou činnost, libanonská armáda je kvůli zhoršené bezpečnostní situaci vyzvala, aby se vrátili na základnu. Češi v Libanonu spolu s cvičenými týmy z dalších zemí prohledávali trosky po výbuchu skladiště ledku, ke kterému v Bejrútu došlo v úterý.

reklama

Speciální tým USAR celý pátek pokračoval ve vyhledávacích a záchranných pracích v Bejrútu. Čeští záchranáři byli nasazeni v přiděleném sektoru, který je strategickou potravinovou cestou. Jde o místo v přístavu, kde mohou přistávat velké lodě s potravinami, které se pak distribuují dál pozemní cestou. Bylo tedy nutné prohledat sutiny, jestli v nich někdo nezůstal, aby na místo mohla dorazit těžká technika, která trosky odklidí a vyčistí cestu pro průjezd aut.

Ještě v sobotu ráno měla být situace v zemi podle mluvčí hasičů Nicol Studené bezpečná. V centru města a v blízkosti vládních budov se v nočních hodinách konaly demonstrace, které ale neměly mít dopad na bezpečnost týmu.

K tématu

V sobotu po poledni ale přišla z Bejrútu zpráva, že se odtamtud čeští záchranáři načas stahují. Bezpečnostní situace se podle Libanonu výrazně zhoršila. Zhoršená bezpečnostní situace může souviset s chystanou velkou demonstrací, ČTK to řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Na sobotní odpoledne je naplánovaná v centru města obří demonstrace. Protestující kritizují vládu kvůli úternímu výbuchu v bejrútském přístavu, který nepřežilo přes 150 lidí a dalších 5000 lidí utrpělo zranění. Už se objevila i zpráva, že libanonská policie zasáhla proti demonstrantům, kteří se snažili dostat přes zátarasy k budově parlamentu v Bejrútu, slzným plynem. Uvedla to agentura Reuters.

„Dnes se tam chystá nějaká velká demonstrace, ostatně ty týmy vlastně i večer nemohly pracovat právě kvůli tomu, že se tam v odpoledních hodinách a večer konají demonstrace. Ta armáda to prostě vyhodnotila tak, že raději ty týmy vždycky stáhne a nechá je v bezpečí,“ řekl mluvčí.

Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných a s přibývajícími dny šance na přežití klesá. Podle Kavky se tak zvažuje návrat týmu zpět do Česka. „Záleží na libanonské straně, jestli nebude třeba ještě mít požadavek, abychom tam zůstali, ale návrat by pravděpodobně mohl být do několika dnů,“ uvedl Kavka.

Obětí mohlo být více

Výbuch ve skladišti ledku v bejrútském přístavu paralyzoval celý Libanon. O to více si místní cení pozitivních zpráv. Na veřejnost se dostalo video, na kterém pohotová chůva zachránila krátce po úterní explozi dítě, které téměř odhodila tlaková vlna.

Na Twitteru se žena brzy proměnila v hrdinku.

K tématu

Tagy: exploze Bejrút Libanon čeští záchranáři bezpečnostní situace

Další hlavní zprávy

Nehody

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

  • Aktualizováno

Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes krátce před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na Vyškovsku. Dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná, v opačném směru se tvoří kolony. Policisté dopravu odklání na exitu 210. Objízdná trasa vede po silnici 430, auta se vrací na dálnici na Rohlence, řekl policejní mluvčí Petr Vala. Tři lidé jsou zranění, na místě zasahuje pět posádek záchranářů včetně vrtulníku.

reklama
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek
Česká pošta porušila normy distribuce zdravotnického materiálu, uvádí SÚKL
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama