reklama

Ledek v Bejrútu byl tikající bomba. Úřady před ruským nákladem varovaly šest let

Ledek, který vybouchl v bejrútském přístavu, byl podle médií špatně skladován dlouhých šest let. V roce 2013 ho přivezla ruská nákladní loď MV Rhosus. Původně mělo plavidlo plout až do Mosambiku, ruské námořní společnosti ale došly finance, a plavba proto skončila už v Bejrútu. Ruští námořníci i úřady před nebezpečným nákladem v přístavu ihned varovali, nikdo je prý ale neposlouchal.

reklama

Správa města podle americké CNN přemístila stovky tun ledku z přístavu do nedalekého skladu zřejmě v roce 2014. Ruské plavidlo MV Rhosus zůstalo „uvězněné“ v Libanonu ze dvou příčin. Bejrútské úřady loď zadržely kvůli tomu, že nesplňovala bezpečnostní předpisy. To by pravděpodobně pobyt lodi v přístavu jen prodloužilo, jenže v podobnou chvíli začal krachovat ruský podnikatel Igor Grečuškin, který MV Rhosus vlastnil. V Libanonu tak přišla o práci i posádka a ruská loď zůstala bez kapitána.

Posádka se v Libanonu spojila s právní kanceláří Baroudi & Associates, prostřednictvím které v roce 2014 varovala místní úřady i libanonské ministerstvo dopravy o „nebezpečném materiálu, který se na lodi převážel“. Podle CNN posléze právníci zpravili i ministerstvo spravedlnosti, které žádali o to, aby se s nebezpečným materiálem nakládalo tak, aby nijak neohrozil bejrútský přístav.

Takových varování sepsala firma ještě několik, snažila se také kontaktovat soud. Ten ale odpověděl, že není v jeho kompetenci řešit transport onoho nebezpečného nákladu nebo ruské lodi. Společnost Baroudi & Associates tak zkusila štěstí ještě jinak – kontaktovala přístav v Mosambiku a doufala, že se podaří problém vyřešit na základě mezinárodní pomoci.

Z Mosambiku ale přišla odpověď, která pravděpodobně utlumila veškeré naděje na řešení patové situace. Ředitel afrického přístavu, kam měla MV Rhosus doplout, totiž popřel, že by mělo ruské plavidlo kdy spatřit mosambické břehy. „Když k nám má připlout loď, většinou nás o tom někdo předem informuje. Ale v tomto případě jsme nedostali žádnou zprávu o tom, že má do přístavu Beira připlout loď tohoto typu a s popsaným nákladem,“ odepsal ředitel přístavu António Limombo.

Ruským úřadům se tak pomoci se zahraničním a výbušným nákladem nedostalo. Tuny ledku zůstaly po šest let v bejrútském skladišti. Vládní ignorace volání o pomoc se zřejmě stala osudnou v úterý 4. srpna.

Jak k neštěstí došlo?

Ztichlý Bejrút probudila v úterý večer masivní exploze. Výbuch v přístavu poslal k zemi okolní budovy, vysklil okna a strhl balkony. V troskách zůstalo přes pět tisíc zraněných, mrtvých je více než 150. Podle nejpravděpodobnější verze začalo během svářečských prací hořet ve vedlejším skladišti a oheň se rozšířil do skladu s ledkem.

O střechu nad hlavou přišlo kvůli tragédii přes 300 tisíc lidí. V okolí výbuchu nyní prohledávají trosky také čeští záchranáři.

Před výbuchem ledku varuje také Srbsko

Strach z velkoskladu dusičnanu amonného, který zřídila soukromá firma v údajně nevyhovujících prostorách bývalé továrny, teď mají obyvatelé srbského města Pančevo. Proti skladování velkého množství látky používané jako hnojivo protestují už roky. Vlastník ujišťuje, že žádné nebezpečí nehrozí.

Tagy:
exploze plavidlo Rusko Bejrút Libanon ledek

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama