reklama

Ledek v Bejrútu byl tikající bomba. Úřady před ruským nákladem varovaly šest let

Výbuch ledku proměnil část Bejrútu v apokalyptickou pláň.
Foto: Profimedia.cz

Ledek, který vybouchl v bejrútském přístavu, byl podle médií špatně skladován dlouhých šest let. V roce 2013 ho přivezla ruská nákladní loď MV Rhosus. Původně mělo plavidlo plout až do Mosambiku, ruské námořní společnosti ale došly finance, a plavba proto skončila už v Bejrútu. Ruští námořníci i úřady před nebezpečným nákladem v přístavu ihned varovali, nikdo je prý ale neposlouchal.

reklama

Správa města podle americké CNN přemístila stovky tun ledku z přístavu do nedalekého skladu zřejmě v roce 2014. Ruské plavidlo MV Rhosus zůstalo „uvězněné“ v Libanonu ze dvou příčin. Bejrútské úřady loď zadržely kvůli tomu, že nesplňovala bezpečnostní předpisy. To by pravděpodobně pobyt lodi v přístavu jen prodloužilo, jenže v podobnou chvíli začal krachovat ruský podnikatel Igor Grečuškin, který MV Rhosus vlastnil. V Libanonu tak přišla o práci i posádka a ruská loď zůstala bez kapitána.

Posádka se v Libanonu spojila s právní kanceláří Baroudi & Associates, prostřednictvím které v roce 2014 varovala místní úřady i libanonské ministerstvo dopravy o „nebezpečném materiálu, který se na lodi převážel“. Podle CNN posléze právníci zpravili i ministerstvo spravedlnosti, které žádali o to, aby se s nebezpečným materiálem nakládalo tak, aby nijak neohrozil bejrútský přístav.

Takových varování sepsala firma ještě několik, snažila se také kontaktovat soud. Ten ale odpověděl, že není v jeho kompetenci řešit transport onoho nebezpečného nákladu nebo ruské lodi. Společnost Baroudi & Associates tak zkusila štěstí ještě jinak – kontaktovala přístav v Mosambiku a doufala, že se podaří problém vyřešit na základě mezinárodní pomoci.

K tématu

Z Mosambiku ale přišla odpověď, která pravděpodobně utlumila veškeré naděje na řešení patové situace. Ředitel afrického přístavu, kam měla MV Rhosus doplout, totiž popřel, že by mělo ruské plavidlo kdy spatřit mosambické břehy. „Když k nám má připlout loď, většinou nás o tom někdo předem informuje. Ale v tomto případě jsme nedostali žádnou zprávu o tom, že má do přístavu Beira připlout loď tohoto typu a s popsaným nákladem,“ odepsal ředitel přístavu António Limombo.

Ruským úřadům se tak pomoci se zahraničním a výbušným nákladem nedostalo. Tuny ledku zůstaly po šest let v bejrútském skladišti. Vládní ignorace volání o pomoc se zřejmě stala osudnou v úterý 4. srpna.

Jak k neštěstí došlo?

Ztichlý Bejrút probudila v úterý večer masivní exploze. Výbuch v přístavu poslal k zemi okolní budovy, vysklil okna a strhl balkony. V troskách zůstalo přes pět tisíc zraněných, mrtvých je více než 150. Podle nejpravděpodobnější verze začalo během svářečských prací hořet ve vedlejším skladišti a oheň se rozšířil do skladu s ledkem.

O střechu nad hlavou přišlo kvůli tragédii přes 300 tisíc lidí. V okolí výbuchu nyní prohledávají trosky také čeští záchranáři.

Před výbuchem ledku varuje také Srbsko

Strach z velkoskladu dusičnanu amonného, který zřídila soukromá firma v údajně nevyhovujících prostorách bývalé továrny, teď mají obyvatelé srbského města Pančevo. Proti skladování velkého množství látky používané jako hnojivo protestují už roky. Vlastník ujišťuje, že žádné nebezpečí nehrozí.

K tématu

Tagy: exploze plavidlo Rusko Bejrút Libanon ledek
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek

  • Aktualizováno

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) měl být vyhozen už v zimě, reagoval na pondělní rezignaci ministra Prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ztratil podle něj důvěru odborné veřejnosti. S tím ale zcela nesouhlasí další odborníci. Například podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera udělal hodně pro pacienty, ale měl pekelné PR. Vojtěcha chválí také epidemiolog Rastislav Maďar.

Nehody

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

  • Aktualizováno

Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes krátce před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na Vyškovsku. Dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná, v opačném směru se tvoří kolony. Policisté dopravu odklání na exitu 210. Objízdná trasa vede po silnici 430, auta se vrací na dálnici na Rohlence, řekl policejní mluvčí Petr Vala. Tři lidé jsou zranění, na místě zasahuje pět posádek záchranářů včetně vrtulníku.

Rozhovor

Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene

Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) byl jedním z těch nejlepších, prohlásil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. A to i přesto, že je kritikem velké části vládních nařízení v souvislosti s koronavirem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že ale nikdy nekritizoval ministra přímo, ale spíš lidi kolem něj a PR, které měl. To, že resort nově povede epidemiolog a bývalý náměstek na zdravotnictví Roman Prymula, bere jako logickou věc, protože pandemii v podstatě řídil od počátku. Navíc dodal, že na COVID-19 si stejně za půl roku nikdo nevzpomene.

reklama
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama