Česká senzace letí vzhůru, zato slavná Azarenková klesla. Její extempore pobouřilo

O budoucnost ženského českého tenistu by mělo být postaráno, jak v především posledních dnech ukazuje teprve 16letá Linda Fruhvirtová. Pro prestižní „tisícovku“ v Miami dostala divokou kartu a jedinečnou možnost takzvaně ždíme naplno. Naposledy za sebou nechala bývalou světovou jedničku Viktorii Azarenkovou. A běloruská hvězda zřejmě neunesla, že ji poráží neznámá outsiderka, a vystřihla extempore.

Na konstatování, že na světovou tenisovou scénu nastoupil supertalent, který si jednou dojde pro grandslamové tituly a první místo v žebříčku, je zatím velmi brzy. Ale mladičká teenagerka Linda Fruhvirtová dělá na turnaji v Miami vše pro to, aby se rojily aspoň spekulace, kam až to může za pár let dotáhnout.

Nejprve na prestižním floridském podniku jasně vyřadila Danku Kovinčičovou a vůbec poprvé v kariéře porazila hráčku z první stovky. Pak zvládla třísetovou bitvu se světovou čtyřiadvacítkou z Belgie Elise Mertensovou. A následně los zařídil, aby se Fruhvirtová postavila před dvojnásobnou vítězku Australian Open a bývalou královnu žebříčku Viktorii Azarenkovou.

Šestnáctiletá Češka na raketě běloruské hvězdy neskončila, naopak první set vyhrála poměrně jednoznačně 6:2, ve druhém vedla 3:0. A pak… Posléze byla na světle modrém kurtu v Miami k vidění bizarní scéna. Aniž by Azarenkovou během utkání viditelně trápil nějaký zdravotní problém, uklidila raketu do tašky, tu hodila na rameno, podala udivené umpirové rozhodčí i Fruhvirtové ruku a mířila do útrob stadionu.

„Počkej, musím zavolat fyzioterapeuta, pak můžeme zápas ukončit,“ zvolala rozhodčí směrem k prchající Azarenkové fakt, že i skrečování utkání má svá pravidla. To ale rozhozenou tenistku nezajímalo.

Hodně trapný způsob ukončení zápasu

Následovalo velké rozhořčení, experti neměli pro chování velezkušené Azarenkové pochopení. „Bylo to nedůstojné, bez respektu, hlavně to, jak odkráčela z kurtu, aniž by pořádně řekla proč. Je to neuctivé nejen k fanouškům ale hlavně k Lindě,“ glosovala bývalá slovenská hráčka Daniela Hantuchová. Komenátor Matt Roberts připojil: „Tohle byl hodně špatný a trapný způsob, jak ukončit zápas. Nechci předem nikoho soudit, když nemám všechny informace, ale jsou nějaká pravidla, jak s respektem k soupeři utkání skrečovat, ale takhle to tedy není.“

Čekalo se tedy na to, co ke svému extempore vzkáže Azarenková. Příliš důvodů pro větší pochopení do záležitosti nevnesla. „Vůbec jsem dnes neměla chodit na kurt. Poslední týdny je můj osobní život extrémně stresující. Předchozí zápas mě stál hodně sil, ale chtěla jsem znovu hrát před skvělým publikem, které mi pomohlo k postupu. Chtěla jsem to zkusit, ale byla to chyba,“ řekla rodačka z Minsku, která už během utkání zakřičela řečnickou otázku: „Proč jsem tady?“

Fruhvirtová si především užívala postup, nemuselo jí trápit, že nešla dál po řádně dokončeném vystoupení. „Nevím, co se ke konci stalo. Asi se potýkala s nějakými zraněními. Nevím, ale bylo pro mě ctí sdílet s ní kurt,“ uvedla k setkání se známou personou.

V dalším kole – osmifinále – na ní čeká další velká výzva v podobě Španělky Pauly Badosaové, šesté ženy žebříčku. Už teď ale obrovský příslib tuzemska odvedl na Floridě více než slušnou práci, která bude v novém vydání žebříčku odměněna skokem do druhé stovky. A také slušným balíkem dolarů.

Tagy: