Slzy a Kvitová beze slov. Brzké loučení milované Bartyové zahýbalo s tenisovým světem

Před několika týdny vstoupila do exkluzivního klubu. Když Ashleigh Bartyová vyhrála Australian Open a stala se po 44 letech první domácí šampionkou, znamenalo to, že grandslamový titul ukořistila na všech površích. Tím se z aktivních hráček může pochlubit jen Serena Williamsová. Bartyová totiž od středy patří mezi ty, které odešly do důchodu, ačkoliv jí je teprve 25 let. Překvapivé oznámení způsobilo v tenisové komunitě velké „haló“.

Hlavně proto, že kariéru ukončila z pozice světové jedničky, na které byla 114 týdnů v řadě. Dokonale tak splnila starou pravdu, že „končit se má na vrcholu“. Svět je však v šoku, že Bartyová opouští elitní společnost tak brzy a na absolutním vrcholu. V kapse měla tři grandslamy – Roland Garros, Wimbledon a Australian Open – a šlo předpokládat, že brzy přijdou další.

Jenže Australanka teď řekla: „Už na to nemám psychicky ani fyzicky.“ Je teprve druhou tenistkou v historii, která uzavírá hráčskou kapitolu na prvním místě v žebříčku. Nečekaný krok v roce 2008 rovněž v 25 letech oznámila Belgičanka Justin Heninová, odůvodnila ho ztrátou motivace.

Bartyová patřila na okruhu WTA mezi nejoblíbenější hráčky. Žádná namistrovaná slova či odměřenost, naopak skromnost a usměvavá povaha – ideální vzor. O tom, kolik sympatií si za uplynulé roky získala a že ostatním bude chybět, svědčí množství reakcí na oznámený konec a jejich obsah.

Víš, že jsi mě rozbrečela?

Ozvala se i Karolína Plíšková, se kterou svedla minulý rok ve Wimbledonu finálovou bitvu. „Gratulace k neuvěřitelné kariéře. Bylo pro mě poctou s tebou sdílet kurt. Přeju všechno nejlepší do další životní kapitoly. Budeš chybět,“ napsala česká „Ace Queen“.

Velmi zaskočená byla Petra Kvitová: „Ash, nemám slov... Ve skutečnosti tímto odhodem krásným způsobem ukazuješ, že jsi třída. Jsem opravdu šťastná, že jsem s tebou mohla sdílet kurt... Tenis bez tebe nikdy nebude stejný! Obdivuji tě jako hráče i člověka. Přeji ti jen to nejlepší.“ Američanka Madison Keysová také reagovala prostřednictvím Twitteru: „Neuvěřitelná hráčka, ale hlavně jedna z nejmilejších osob na okruhu,“ smekla před rodačkou z Ipswiche.

Před Bartyovou seděla na tenisovém trůnu Naomi Ósakaová, která nahradila Rumunku Simonu Halepovou. Také jí překvapilo, že australská soupeřka – ale vzhledem k popularitě spíš kolegyně – mizí ze světových kurtů. „Ash, víš, že jsi mě rozbrečela? Kamarádko, budeš mi chybět. Byla jsi jiná, výjimečná a zažily jsme spolu skvělé chvíle. Co teď budeš dělat? Vyhraješ grandslam v golfu?“

Halepová tím narážela na to, jak je Bartyová multitalentovaná a právě golf spadá mezi sporty, které zvládá velmi obstojně. V září 2020 dokonce vyhrála v Austrálii oficiální turnaj v Brookwater Golf Clubu. Do toho je bývalou profesionální hráčkou kriketu. Když se coby teenagerka proměnila v tenisovou profesionálku, rychle ji ze všeho šrumce přepadly deprese a chtěla se někam schovat. A jejím úkrytem se stal australský kriketový tým Brisbane Heat.

K tenisu se vrátila v únoru 2016 a postupně si začala prošlapávat cestu vzhůru. Obrovský průlom v kariéře přišel na Roland Garros 2019, kdy pozvedla nad hlavu trofej Suzanne Lenglenové. Stejně jako ve Wimbledonu o dva roky později jejímu vítězství přihlížela Češka, v tomto případě Markéta Vondroušová. Později během stejné sezony Bartyová ovládla i Turnaj mistryň.

Ani asociace WTA nemohla velkou novinku přejít bez povšimnutí. „Za každou mladou dívku, která k tobě vzhlížela. Za každého z nás, koho jsi inspirovala. Za tvoji lásku ke hře. Děkujeme ti Ashleigh za neuvěřitelnou stopu, kterou jsi zanechal na kurtu, mimo něj a v našich srdcích,“ vzkázala.

Turnaje budou nyní chudší o extrémně pokornou osobnost, která byla svým přístupem mezi šampionkami až jedinečná. Originalitu, jak už naznačila Kvitová, dokazuje i to, v jak nečekanou chvíli konec kariéry přichází. Posledním duelem Bartyové zůstává finále v Melbourne na Australian Open, kdy porazila Danielle Collinsovou.

I když si za poměrně krátkou dobu vydělala na prize money v nezdaněné podobě takřka 24 milionů dolarů (535 milionů korun), život v luxusu jí kvůli „kočovnosti“ nevyhovoval. „Měla jsem spoustu snů a cílů, ale určitě mezi ně nepatřilo cestování po světě a dlouhé odloučení od rodiny a domova, kde jsem vždycky chtěla být,“ podotkla.

Tagy: