reklama

Česko čeká bílé peklo. Napadnou desítky centimetrů sněhu, silnice budou klouzat

V Česku opět napadnou desítky centimetrů sněhu. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) také varují před tvorbou sněhových jazyků a závějemi. Sněžení ale během týdne vystřídá déšť. Opět se na nás žene silný vítr, který na horách dosáhne rychlosti až 110 km/h.

reklama

V úterý bude zataženo až oblačno, zpočátku se místy objeví sněhové přeháňky. Od západu začne postupně sněžit, místy i vydatněji – napadne 5 až 10 centimetrů nového sněhu a na horách až 20 centimetrů. Od vyšších poloh se místy očekává tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí. Později na západě pod 600 metrů nad mořem, jinde pod 300 metrů, přejde sníh v déšť. Nejnižší noční teploty klesnou k 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 0 až +4 °C a na horách v tisíci metrech nad mořem kolem -2 °C.

Vát bude čerstvý západní až jihozápadní vítr o síle 6 až 11 m/s, místy bude s nárazy o síle kolem 20 m/s, tedy 70 km/h. Na horách dosáhne až 30 m/s, což je 110 km/h.

Středeční počasí očekávejme zataženou až oblačnou oblohu. Zpočátku se na většině území vyskytne občasný déšť nebo přeháňky. Nad 600 metrů nad mořem, ráno na východě území i níže, se objeví srážky smíšené nebo sněhové. Odpoledne postupně budou srážky jen místy nad 900 metrů nad mořem smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty klesnou ke 4 až 0 °C. Nejvyšší teploty denní teploty se vyšplhají ke 3 až 7 °C. Bude vát čerstvý jihozápadní vítr o síle 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na horách na severu a severovýchodě území očekávejme vítr o síle kolem 25 m/s, tedy kolem 90 km/h. Na Moravě se objeví pouze mírný vítr o síle 2 až 6 m/s.

Ve čtvrtek má být oblačno až zatažemo. Místy se vyskytne občasný déšť nebo přeháňky. Nad 900 metrů nad mořem a od severozápadu postupně nad 300 metrů nad mořem očekávejme srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi -5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 2 až 6 °C.

Opět se ochladí

Páteční počasí bude oblačno až polojasno. Ojediněle a na horách místy se objeví sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty dosáhnou -1 až -5 °C, při velké oblačnosti kolem 0 °C. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají k -1 až +3 °C.

V sobotu očekávejme zatažené až oblačné počasí. Postupně se na většině území vyskytne občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Přes den pod 300 metrů nad mořem přechodně vyskytnou i smíšené srážky. Nejnižší noční teploty klesnou k -1 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou -1 až +3 °C.

Od neděle do úterý počítejme s oblačnou až zataženou oblohou. Místy se objeví občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. V nižších polohách se přechodně vyskytnou i srážky smíšené. Nejnižší noční teploty klesnou k 0 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají k 0 až +5 °C.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Český pas patří k nejhodnotnějším na světě. Jsme nekonfliktní národ, vysvětlil expert

Češi patří mezi země s nejhodnotnějšími pasy na světě. To znamená, ze se s těmito doklady dostanou do většiny států bez toho, aniž by potřebovali vízum. Vyplývá to z nového žebříčku Henley Passport Index (HPI). Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mezi hlavní důvody patří fakt, že je Česko členem Evropské unie a že je v zahraničí vnímáno jako nekonfliktní země.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama