reklama

Česko dalo světu dolar. Jeho prapředky jsou slavné jáchymovské tolary

Naše původní mince se díky své kvalitě staly prvními, se kterými se obchodovalo ve velkém. Kdo by si byl pomyslel, že v malé zemi, jako je ta naše, vznikne název pro měnu využívanou po celé planetě. Když se řekne dolar, všichni si samozřejmě automaticky vybavíme ten nejrozšířenější: americký. Aby také ne, jeho historie ale kupodivu vede až k nám.

reklama

Zkusme si to shrnout: Americký dolar je nejpoužívanější měnou mezinárodních finančních transakcí. Na světových trzích jej najdete pod zkratkou USD. Mnohé státy mají americké dolary už od druhé světové války v takzvané bankovní rezervě, buď spolu se zlatem, nebo samotné; v dolarech je drženo víc než 60 procent světových finančních rezerv.

Světová měna

Hranice Spojených států už americký dolar samozřejmě přesáhl. Víc než šedesátka světových zemí hodnotu svých vlastních měn na USD přímo váže. Můžete s ním platit prakticky kdekoli –⁠ i tam, kde byste to rozhodně nečekali, například v Severní Koreji. V polovině prvního desetiletí 21. století bylo po celém světě v oběhu zhruba 700 miliard amerických dolarů, z čehož celé dvě třetiny putovaly zcela mimo USA. To je ale dáno hlavně už zmíněnými bankovními rezervami.

Zkrátka a dobře, když se řekne dolar, americká měna nám na mysl přijde jako první. Faktem ale je, že různých platidel tohoto názvu existuje na světě celkem dvaadvacet.

Určitě jste už slyšeli o dolaru kanadském, australském nebo novozélandském. Zcestovalejší Češi se pak mohli setkat například i s dolarem Šalamounových ostrovů, brunejským dolarem, jemuž se také říká ringgit, případně s východokaribským dolarem, platidlem ostrovních států, jako jsou Grenada, Antigua a Barbuda nebo Svatá Lucie. Nějaký druh dolaru se používá jako platidlo v téměř čtyřiceti světových zemích a na čtyřech ze sedmi kontinentů.

Jak se mohl stát z Joachmisthaleru dolar?

Podtrženo sečteno, dolar je nejčastější označení měny vůbec. A přitom tento název inspirovala naše původní měna z jáchymovského stříbra: Joachmisthaler, zkráceně thaler nebo česky – tolar. Klíčem k úspěchu tohoto názvu bylo něco, nač můžeme být jako český národ hrdí: Byla to legendární kvalita a ryzost stříbrných mincí.

Vzhledem k tomu, že se z Čech stříbro smělo vyvážet pouze v mincovní podobě, zaplavily jáchymovské tolary brzy celý evropský trh. Byla to první mince, se kterou se obchodovalo ve velkém. Měna byla notoricky známá tím, že se její ryzost ani hmotnost neměnily.

Ostatní výrobci tyto oblíbené mince začali brzy napodobovat. Původní význam slova tolar proto nakonec nevyhnutelně začal lidovět a nakonec se český tolar, německý taler, maďarský tallér, italský tallero i třeba nizozemský daler, z nějž komolením nakonec vznikl i název pro ten slavný americký dolar, staly obecným výrazem označující kvalitní stříbrnou minci.

Zelená bankovka a její stříbrný předek

Současní Američané si při zmínce o dolarech samozřejmě představí svou legendární zelenou papírovou bankovku. Jenže i jejich platidlo mělo na samém počátku své zářné kariéry nejdůležitější měny světa stejnou podobu –⁠ jako naše slavné tolary: Výnos Coinage Act ze 2. dubna 1792 americký dolar definuje jako stříbrnou minci specifikované hmotnosti, raženou státní mincovnou. Tato mince měla na líci postavu, která představovala Svobodu, a na rubu slavného amerického orla.

Dnes už se ve Spojených státech dolarové mince vůbec nerazí, nepočítáme-li ty památeční. O to větší zájem je ovšem o ty historické. Absolutní rekord drží Flowing Hair Silver Dollar, který většina odborníků považuje za první minci tohoto druhu vyraženou americkou státní mincovnou. Za peníz z roku 1974 zaplatila firma Legend Numismatics v dražbě deset milionů současných dolarů, což je v přepočtu zhruba 190 milionů korun.

Tento legendární dolar ale (co se ryzosti a váhy týče) nedosahuje takové kvality jako peníze, jejichž jméno nosí. Váhu a ryzost prvních dolarů totiž Američané postavili na hodnotách dolarů španělských. Takže zatímco Flowing Hair Silver Dollar váží 26,96 gramu a obsahuje 90 % stříbra, jáchymovský tolar vážil o 2,27 gramu víc a stříbra v něm bylo skoro 94 %. Američanům to ale můžeme s klidným srdcem odpustit. Tak vysoké hodnoty a kvalitu neměly totiž žádné mince, kterým se lidově říkalo tolary. Pouze ty původní – naše.

Tagy:
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila MUDr. Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama