reklama

Česko dalo světu dolar. Jeho prapředky jsou slavné jáchymovské tolary

Naše původní mince se díky své kvalitě staly prvními, se kterými se obchodovalo ve velkém. Kdo by si byl pomyslel, že v malé zemi, jako je ta naše, vznikne název pro měnu využívanou po celé planetě. Když se řekne dolar, všichni si samozřejmě automaticky vybavíme ten nejrozšířenější: americký. Aby také ne, jeho historie ale kupodivu vede až k nám.

reklama

Zkusme si to shrnout: Americký dolar je nejpoužívanější měnou mezinárodních finančních transakcí. Na světových trzích jej najdete pod zkratkou USD. Mnohé státy mají americké dolary už od druhé světové války v takzvané bankovní rezervě, buď spolu se zlatem, nebo samotné; v dolarech je drženo víc než 60 procent světových finančních rezerv.

Světová měna

Hranice Spojených států už americký dolar samozřejmě přesáhl. Víc než šedesátka světových zemí hodnotu svých vlastních měn na USD přímo váže. Můžete s ním platit prakticky kdekoli –⁠ i tam, kde byste to rozhodně nečekali, například v Severní Koreji. V polovině prvního desetiletí 21. století bylo po celém světě v oběhu zhruba 700 miliard amerických dolarů, z čehož celé dvě třetiny putovaly zcela mimo USA. To je ale dáno hlavně už zmíněnými bankovními rezervami.

Zkrátka a dobře, když se řekne dolar, americká měna nám na mysl přijde jako první. Faktem ale je, že různých platidel tohoto názvu existuje na světě celkem dvaadvacet.

Určitě jste už slyšeli o dolaru kanadském, australském nebo novozélandském. Zcestovalejší Češi se pak mohli setkat například i s dolarem Šalamounových ostrovů, brunejským dolarem, jemuž se také říká ringgit, případně s východokaribským dolarem, platidlem ostrovních států, jako jsou Grenada, Antigua a Barbuda nebo Svatá Lucie. Nějaký druh dolaru se používá jako platidlo v téměř čtyřiceti světových zemích a na čtyřech ze sedmi kontinentů.

Jak se mohl stát z Joachmisthaleru dolar?

Podtrženo sečteno, dolar je nejčastější označení měny vůbec. A přitom tento název inspirovala naše původní měna z jáchymovského stříbra: Joachmisthaler, zkráceně thaler nebo česky – tolar. Klíčem k úspěchu tohoto názvu bylo něco, nač můžeme být jako český národ hrdí: Byla to legendární kvalita a ryzost stříbrných mincí.

Vzhledem k tomu, že se z Čech stříbro smělo vyvážet pouze v mincovní podobě, zaplavily jáchymovské tolary brzy celý evropský trh. Byla to první mince, se kterou se obchodovalo ve velkém. Měna byla notoricky známá tím, že se její ryzost ani hmotnost neměnily.

Ostatní výrobci tyto oblíbené mince začali brzy napodobovat. Původní význam slova tolar proto nakonec nevyhnutelně začal lidovět a nakonec se český tolar, německý taler, maďarský tallér, italský tallero i třeba nizozemský daler, z nějž komolením nakonec vznikl i název pro ten slavný americký dolar, staly obecným výrazem označující kvalitní stříbrnou minci.

Zelená bankovka a její stříbrný předek

Současní Američané si při zmínce o dolarech samozřejmě představí svou legendární zelenou papírovou bankovku. Jenže i jejich platidlo mělo na samém počátku své zářné kariéry nejdůležitější měny světa stejnou podobu –⁠ jako naše slavné tolary: Výnos Coinage Act ze 2. dubna 1792 americký dolar definuje jako stříbrnou minci specifikované hmotnosti, raženou státní mincovnou. Tato mince měla na líci postavu, která představovala Svobodu, a na rubu slavného amerického orla.

Dnes už se ve Spojených státech dolarové mince vůbec nerazí, nepočítáme-li ty památeční. O to větší zájem je ovšem o ty historické. Absolutní rekord drží Flowing Hair Silver Dollar, který většina odborníků považuje za první minci tohoto druhu vyraženou americkou státní mincovnou. Za peníz z roku 1974 zaplatila firma Legend Numismatics v dražbě deset milionů současných dolarů, což je v přepočtu zhruba 190 milionů korun.

Tento legendární dolar ale (co se ryzosti a váhy týče) nedosahuje takové kvality jako peníze, jejichž jméno nosí. Váhu a ryzost prvních dolarů totiž Američané postavili na hodnotách dolarů španělských. Takže zatímco Flowing Hair Silver Dollar váží 26,96 gramu a obsahuje 90 % stříbra, jáchymovský tolar vážil o 2,27 gramu víc a stříbra v něm bylo skoro 94 %. Američanům to ale můžeme s klidným srdcem odpustit. Tak vysoké hodnoty a kvalitu neměly totiž žádné mince, kterým se lidově říkalo tolary. Pouze ty původní – naše.

Tagy:

Hlavní zprávy

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů
Alena Schillerová

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 90 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až −2 °C, v noci klesnou až k −12 °C. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice. Sluníčka se dočkáme až začátkem nového pracovního týdne.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama