Únik informací? Praha vyhrála podezřelou aukci, anonym šponoval cenu. Smrdí to, říká zastupitel
Od tolaru k dolaru aneb 500 let tvrdé měny
Nejnovější příspěvky k tématu
Pořad: Od tolaru k dolaru aneb 500 let tvrdé měny
Pořad Od tolaru k dolaru aneb 500 let tvrdé měny mapuje cestu tolaru po celém světě. Prapředek všech dolarů se zrodil před pěti sty lety v Čechách, v nové mincovně zřízené v dnešním Jáchymově. Tolar patří mezi důležitá dědictví, která naši předchůdci dali světu. Připomeňme si detaily tohoto dědictví. Tato minisérie, kterou vytvořil tým CNN Prima NEWS ve spolupráci s Českou mincovnou, se věnuje historickým faktům a zajímavostem, které mapují vývoj mincovnictví v ČR.
Česko dalo světu dolar. Jeho prapředky jsou slavné jáchymovské tolary
Naše původní mince se díky své kvalitě staly prvními, se kterými se obchodovalo ve velkém. Kdo by si byl pomyslel, že v malé zemi, jako je ta naše, vznikne název pro měnu využívanou po celé planetě. Když se řekne dolar, všichni si samozřejmě automaticky vybavíme ten nejrozšířenější: americký. Aby také ne, jeho historie ale kupodivu vede až k nám.
Duhovky, němé peníze, tlusťoch: Počátky českého mincovnictví byly krušné
Mincování má v naší zemi víc než tisíciletou historii. Přála mu místní bohatá naleziště vzácných kovů, hlavně stříbra. Pojďme si připomenout cestu, kterou urazilo, než přišel náš legendární tolar.
Bude stříbro brzy vzácnější než zlato?
Tento kov máme sice už od nepaměti spojený s pomyslným druhým místem, to ale možná nebude navždycky. V českých zemích koneckonců už s přehledem vyhrál minimálně v jedné oblasti – v mincovnictví.
Vynálezci tolaru nehráli vždy fér: Schlikové byli prostě podnikavá rodina
Z obyčejných měšťanů to dotáhli až na hrabata a bohatli vždy tak trochu na hraně zákona. Světu ale dali minci, bez které by dnes neexistovaly ani slavné dolary.
Před 501 lety vznikl první jáchymovský tolar. Alespoň tedy oficiálně
Přestože rodině Schliků patřila rozsáhlá naleziště stříbra v Krušných horách, vydělávat na něm správně neměli. Veškeré drahé kovy totiž ze zákona patřily panovníkovi. Jenže Schlikové už byli na hraně zákona zvyklí bruslit dlouho.
Jáchymov postavili na stříbře. Vešel do dějin díky jediné minci
Krušnohorské město začalo jako hornická osada, kde se v rozporu s platnými zákony země těžilo stříbro. Poprvé tam také vyrazili minci, díky níž existuje většina dnešních měn. Třeba i americký dolar.
Česká mince, kterou znají všude, jenom jí zkomolili jméno: tolar
Joachimsthaler, thaler neboli tolar; mince, která prvně spatřila světlo světa před 501 lety v Jáchymově, spustila napříč Evropou úplnou módní vlnu. A přitom měl málokterý z ostatních tolarů kvalitu toho českého, na níž pečlivě dohlíželi majitelé mincovního práva, rodina Šliků.
Dolarovou měnu do Ameriky přivezli kolonisté. Vždycky to nebyly zelené bankovky
Pokud vám anglické slovíčko „dollar“ svým zvukem připomíná měnu, kterou se u nás platilo od počátků 16. století až do zániku Habsburské monarchie, máte pravdu. Tolar, konkrétně ten z českého Jáchymova, je skutečně předchůdcem amerických dolarů.
V Jáchymově se tvořily světové dějiny, přesto se na něj zapomnělo
Město se poprvé zapsalo do světové historie před 501 lety. Tehdy místní mincovnu pod bedlivým dohledem zakladatele Štěpána Šlika opustil první jáchymovský tolar. O století později se už tolary razily po celé Evropě a dobývaly kolonie. Na Jáchymov se ale pomalu zapomínalo, přestože se tu světové údálosti odehrávaly dál…
Sláva a lesk českých mincoven: Dolar se „vrací domů“
Byla to právě jedna z našich mincoven, přesněji ta v krušnohorském Jáchymově, která dala světu tolar – minci, díky níž před staletími vznikla dolarová měna. Teď se kruh uzavírá: Česká mincovna, které razí i naše koruny, vyrábí dolarové mince.
Projekt Od tolaru k dolaru aneb 500 let tvrdé měny, za kterým stojí ve spolupráci se CNN Prima NEWS Česká mincovna, mapuje cestu tolaru po celém světě. Prapředek všech dolarů se totiž zrodil před pěti sty lety v Čechách, v nové mincovně zřízené v dnešním Jáchymově. Tolar patří mezi důležitá dědictví, které naši předchůdci dali světu. Je důležité si jeho cestu do světa připomenout.
V rámci speciálu najdete ta nejzajímavější historická fakta a zajímavosti, která mapují vývoj mincovnictví v ČR, nejzajímavější události a také osobnosti, které jsou s tolarem a jeho historií obeznámeni nebo úzce spojeni. Tento speciál tvoří devět minipořadů, dvě desítky článků, deset reportáží a rozhovorů. Najdete zde i soutěž hodnotné ceny.