reklama

Česko je nejhorší na světě v týdenních statistikách nově nakažených covidem

Česko ve středu znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů covidu, testy odhalily 17 668 nakažených. S nákazou se v současnosti potýká 132 725 lidí. Index rizika PES v zemi mírně klesl na 84 bodů. Devátý den v řadě ovšem zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Česko je nejhorší na světě co do počtu nových případů covidu na obyvatele za týden. V současnosti denní průměr případů na milion obyvatel dosahuje hodnoty 1 005,1. Na druhém místě je Irsko (896,8), třetí Británie (852,4).

V nemocnicích bylo ve středu 7143 lidí s covidem, z nich 1061 ve vážném stavu. Odborníci čekají, že počty hospitalizovaných ještě porostou. Ve středu laboratoře provedly asi 37 000 PCR testů, pozitivních bylo skoro 48 procent z nich. Přibylo 185 úmrtí, s covidem už v ČR umřelo 12 621 lidí.

Příčinou dnešního poklesu indexu PES je mírné snížení podílu lidí hospitalizovaných s nemocí COVID-19, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici.

K tématu

Dvě ze čtyř kritérií ovlivňujících hodnotu epidemického indexu PES ve středu oproti úterý stouply. Průměr počtu nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny se zvýšil přibližně z 1221 na 1254 případů. Vyšší je i čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Mírně naopak kleslo zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Na bodové ohodnocení to ale nemělo vliv.

Podíl pacientů s covidem, kteří o své nákaze před přijetím do nemocnice nevěděli, ve středu klesl z úterních téměř 55 procent na téměř 54 procent.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí

Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci COVID-19 by měl jejich celkový zdravotní stav nejprve zhodnotit lékař. V souvislosti s 33 úmrtími po vakcíně v Norsku to doporučuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten zatím v Česku zaznamenal jeden případ závažného zhoršení zdravotního stavu u seniora nad 80 let, který nastal třetí den po očkování proti koronaviru.

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní
Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog
V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Do Česka pronikne teplý vzduch z jihu, bude až 7 °C. Ráno komplikovalo dopravu náledí
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Další články
reklama
reklama