Ke kuriózní situaci došlo ve středu odpoledne na jednání zdravotního výboru Sněmovny. Exministr zdravotnictví a poslanec ANO Adam Vojtěch se ptal současného ministra Jana Blatného (za ANO) na slova dalšího exministra, Romana Prymuly, o tom, že i po naočkování se může člověk koronavirem nakazit. Zatímco Prymula tvrdí, že je to možné, Blatný říká, že nikoliv a slova svého předchůdce považuje za nešťastná.
„Můžete prosím vyjasnit, jestli ten, kdo je naočkovaný, může být zdrojem nákazy? Jestli může vylučovat virus a jestli může být infikován? Protože jste řekl, že tomu tak není, ale objevují se i opačné názory. Uveďte to na pravou míru, aby s tím lidé počítali a nenavštěvovali třeba své prarodiče,“ ptal se Vojtěch právě s odkazem i na Prymulova slova.
Ten tvrdí, že vakcína stoprocentně nechrání před tím, aby se člověk nakazil, ani před tím, aby nakazil druhého, ale chrání před těžkým průběhem či úmrtím.
„Ukazuje se, že vakcíny, které budeme používat, nemusí chránit proti vylučování viru beze zbytku. Člověk by měl být chráněn proti hospitalizaci, proti úmrtí, proti těžkým a středním formám, nebude ale zřejmě dokonale chráněn proti bezpříznakovým formám,“ vysvětluje Prymula.
Právě toto vyjádření Blatný ve středu označil za nešťastné a aplikaci vakcíny od začátku interpretuje jinak.
„Tím, že se naočkuji, nemohu dostat nemoc. To mě samo o sobě bonifikuje, protože nemohu nakazit někoho jiného,“ tvrdil ještě v úterý ministr.
Blatný: Prymulovo vyjádření je nešťasné
Ve středu svá slova trochu poupravil a použil metaforu s řízením. „Považuji prohlášení pana Prymuly za nešťastné. I ten nejlepší řidič se může nabourat, ale většinou se nenabourá,“ odpověděl Vojtěchovi.
„Vakcína není na světě tak dlouho, aby se řeklo, jestli i po aplikaci budete vylučovat virus nebo ne. Ale je tu od toho, aby ochránila toho, co je očkován, a druhá věc je, že když se naočkuje velká část, tak se šíření zastaví. Neznamená to, že po první dávce by měl člověk odhodit roušku a jít na party,“ dodal Blatný.
O tom, zda vakcína očkovaného stoprocentně ochrání, se intenzivně debatuje. Většina odborníků i ze světa ale hovoří podobně jako Prymula. Jejich vyjádření si můžete přečíst zde.