reklama

Češi na Slovensku budou muset na test i po karanténě. Platí ale řada výjimek

Od pátku bude Česká republika z pohledu Slováků rizikovou zemí. Češi nově nebudou zpravidla moci za česko-slovenské hranice, pokud nepředloží negativní test na COVID-19 či neabsolvují karanténu s pozdějším testem. Státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus pro CNN Prima NEWS řekl, že šlo o „těžké a bolestivé rozhodnutí“. Pro Čechy ovšem byly schváleny některé výjimky.

reklama

„Rozhodnutí se nerodilo lehce, bylo to pro nás těžké a bolestivé. Hranicí byl prudký nárůst v České republice,“ řekl pro CNN Prima NEWS Klus. Nově platí, že lidé cestující z Česka musí na slovenských hraničních přechodech buď ukázat negativní test na koronavirus starý maximálně 72 hodin, nebo nastoupit do pětidenní karantény a následně test podstoupit.

„Toto pravidlo se začne vztahovat na všechny země Evropské unie, které jsou u nás (na Slovensku – pozn. red.) červené,“ doplnil tajemník slovenského ministerstva zahraničí s tím, že pro Česko zároveň platí řada výjimek. Ty platí například pro pendlery, studenty, pedagogy, výzkumníky či zdravotníky.

O zařazení Česka mezi rizikové země se rozhodlo na pondělním jednání slovenského Ústředního krizového štábu. Přitom ještě několik hodin před zahájením podobnému kroku nic nenasvědčovalo, hlavně kvůli velkému propojení obou zemí. V Česku totiž pracuje či studuje velké množství Slováků.

Českou republiku chce aktuálně na seznam rizikových zemí zařadit také Švýcarsko či Dánsko. K razantnějším krokům možná přistoupí i Německo, které již označilo Prahu coby rizikovou oblast.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama