Česko je stále hokejová velmoc. Klukům přeji medaili, zavřeme lidem pusu, říká Hrachovina

Hostem Nového dne na CNN Prima NEWS byl hokejový brankář Dominik Hrachovina.

Hrachovina o průběhu MS v hokeji

České hokejisty čeká v úterý večer v posledním utkání základní skupiny na MS 2022 ve Finsku domácí výběr. Podle brankáře Českých Budějovic Dominika Hrachoviny, který v zemi tisíců jezer strávil devět sezon a dvakrát ovládl tamní nejvyšší soutěž, Finové stále berou Česko s velkým respektem. To, že na české střídačce stojí finský trenér Kari Jalonen, podle něj nehraje roli. Reprezentaci přeje medaili, aby hokejisté „zavřeli některým lidem pusu“.

V posledních letech mohou Češi Finům po hokejové stránce jen závidět. Zatímco tuzemská seniorská reprezentace čeká na medaili z velké akce od roku 2012, země ze severu Evropy za posledních deset let slavila na MS jeden titul, tři stříbra a hlavně v roce 2022 získala v Pekingu olympijské zlato.

„Finové vnímají, že poslední léta se nám nedaří. Česko je ale pořád velmoc a Finsko nás bere s velkým respektem,“ uvedl 28letý gólman v Novém dni na CNN Prima NEWS. Dominik Hrachovina aktuálně hájí barvy Českých Budějovic, které v posledním soutěžním ročníku dovedl do semifinále extraligy.

Od roku 2010 ale působil, až na dva přestupy do KHL a Švýcarska, právě ve Finsku. S Tapparou Tampere dokonce získal v letech 2016 a 2017 v tamní nejvyšší soutěži titul. „Vzpomínám na to hezky, šlo o nejkrásnější léta v mé kariéře. Občas je na hlavu, že tamní lidé nikam nespěchají, ale jindy je to naopak příjemné. Příroda je krásná ve Finsku i tady,“ porovnal brankář, který nedávno se jihu Čech podepsal nový tříletý kontrakt a návrat do Skandinávie tak zatím neplánuje.

Na trenérovi nezáleží

Právě v Tampere v úterý vrcholí základní skupina B hokejového mistrovství světa. Češi se tam večer utkají s domácím výběrem. Oba mančafty mají jistý postup do čtvrtfinále a ví, že ve skupině neskončí hůř než třetí. Půjde tak o souboj o co nejlepší umístění a papírově přívětivějšího soupeře ve vyřazovacích bojích.

Až v play-off se rozhodne, zda bude letošní mistrovství možné hodnotit kladně. „V medaili doufám, klukům ji ze srdce přeji. Bylo by to potřeba, konečně zavřeme mnoha lidem pusu. Je to potřeba také pro mládež, aby děti měly vzory. Tým je výborný a byl už dlouho. Je to o jednom zápase a gólu,“ popřál českému týmu úspěchy Hrachovina.

Minimálně pro jednoho muže bude ale úterní duel více než specifický. Český kouč Kari Jalonen pochází právě z Finska a je na mistrovství také doma. Podle Hrachoviny to ale na výkony našich hokejistů mít vliv nebude. „Je jedno, kdo stojí na střídačce. Stejně nakonec hrají kluci na ledě, takže je to spíše o nich,“ uvedl brankář ve vysílání CNN Prima NEWS.

Finové si nehází klacky pod nohy

Jaký je největší rozdíl mezi českým a finským hokejovým prostředím? „V systému a výchově. Finové také měli nějaké problémy, ale dali hlavy dohromady a poslední léta jim to přináší ovoce. Táhnou za jeden provaz a nehází si klacky pod nohy. V tom je v mých očích jejich největší síla a rozdíl oproti nám,“ vylíčil Hrachovina, který má na svém kontě také dva reprezentační starty za seniorský výběr a dalších devět v mládežnických kategoriích.

Právě kvůli tomu, že kolem roku 2010 podle něj nebyla výchova mládeže v Česku ideální, se rozhodl vydat severskou cestou. „Lidi kolem mě přemýšleli, jak mě posunout, abych měl větší šanci být profesionálním hokejistou a mít hezký život. Finská brankářská škola tehdy dominovala,“ vysvětlil své rozhodnutí, kterého prý rozhodně nelituje.

Kdo bude podle vás nejproduktivnějším hráčem české hokejové reprezentace na MS ve Finsku?

Tagy:
Evropa Olympijské hry medaile Finsko výchova CNN Prima NEWS Nový den hokej Česko sport česká hokejová reprezentace Dominik Hrachovina základní skupina Tampere Kontinentální hokejová liga Kari Jalonen MS v hokeji 2022 Madeta Motor České Budějovice