Česko tlačí na EU kvůli munici pro Ukrajinu. Chce ji nakupovat i mimo členské státy

Česká republika chce, aby Evropská unie nakupovala munici pro Ukrajinu i mimo členské státy EU. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informoval bruselský server Politico. Český ministr zahraničí Jan Lipavský tyto české snahy v sobotu potvrdil. Uvedl, že Česko toto téma v Bruselu nadneslo, protože mu jde o výsledek, kterým má být to, aby Ukrajina měla dost munice a mohla se bránit ruské agresi.

Evropská unie loni Ukrajině přislíbila, že jí do konce letošního března dodá milion kusů dělostřelecké munice, zatím ale dodala asi jen 330 tisíc kusů. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell nedávno uvedl, že očekává, že do března údaj naroste asi o 200 tisíc a unie se dostane na přibližně 52 procent svého cíle. Milion nábojů poskytne EU podle něj Ukrajincům do konce roku.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko se ocitlo pod masivními útoky dronů. Hořela obří rafinérie ve Volgogradu

Francie, která je unijním lídrem v obranném průmyslu, vždy usilovala o to, aby dodávky munice pocházely z místních zdrojů, napsal web Politico. Unijní zbrojovky ale tak velké množství ani nestíhají vyrábět, proto Češi přišli s návrhem, aby se EU po dělostřelecké munici poohlédla i za svými hranicemi.

Českému ministrovi zahraničí „přijde velice logické“, že by se munice měla dát pořídit i mimo Evropskou unii. Lipavský to v sobotu řekl v Bruselu, kde se účastní neformálního zasedání šéfů unijních diplomacií. „Uvidíme, jak v naší snaze budeme úspěšní,“ dodal. Nyní je na ostatních státech EU, zda tento návrh podpoří. Podle Politica by se Česko chtělo obrátit na zbrojní firmy například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice.

Podle jednoho z diplomatů, na kterého se server odvolává, Česko zmínilo možnost nakoupit mimo EU zhruba 450 tisíc kusů dělostřelecké munice během středečního neformálního jednání ministrů obrany v Bruselu. Podle jiného zdroje také český premiér Petr Fiala na čtvrtečním mimořádném summitu EU před ostatními unijními vůdci řekl, že by bylo možné získat střelivo ze zemí mimo EU, což by pomohlo splnit unijní slib.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v sobotu potvrdil, že se českým návrhem zabývá i vláda ve Vilniusu a má v úmyslu se spojit s českými úřady. Pro Ukrajinu je podle něj potřeba udělat vše, co je možné. „Situace na Ukrajině je vážná, potřebují naši pomoc, bez ní se válka nebude vyvíjet dobře a mohlo by to znamenat vítězství pro Putina, to nesmíme dopustit,“ řekl Landsbergis novinářům v Bruselu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajina dostane 50 miliard eur. Na summitu se na tom jednomyslně shodli lídři EU

Tagy: