Čeští hokejisté ovládli Švédské hry. Triumf dokonali vítězstvím nad Švýcary

Čeští hokejisté porazili na Švédských hrách ve Stockholmu Švýcarsko 3:0 a ovládli turnaj Euro Hockey Tour bez ztráty bodu. Góly dali ve třetí třetině obránce Tomáš Kundrátek a útočníci Petr Holík s Jakubem Vránou, který zamířil v power play do prázdné branky. Ve svém druhém reprezentačním startu vychytal čisté konto brankář Karel Vejmelka. Tým kouče Kariho Jalonena navázal po týdnu na triumf na Českých hrách v Ostravě.

Duel se Švýcarskem, s kterým Češi ještě pod vedením Jalonenova předchůdce Filipa Pešána prohráli v předkole play off na únorových olympijských hrách v Pekingu 2:4, byl generálkou na mistrovství světa ve Finsku. Do něj vstoupí český tým příští týden v sobotu zápasem proti Velké Británii.

Jalonen nasadil stejně jako v sobotu proti Finsku do hry všech šest posil z NHL –⁠ gólmana Karel Vejmelku, beky Filipa Hronka s Radimem Šimkem a útočníky Tomáše Hertla, Dominika Simona a Jakuba Vránu. Jeho protějšek Patrick Fischer postavil jen dva ze šesti hráčů ze Severní Ameriky –⁠ beka Jonase Siegenthalera z New Jersey a útočníka Piuse Sutera z Detroitu. Odpočívat nechal zadáky Deana Kukana z Columbusu a Janise Mosera z Arizony a útočníky Nica Hischiera z New Jersey a Tima Meiera ze San Jose.

Úvod utkání velké šance nenabídl. Vejmelka si poradil s Corviho střelou, na druhé straně prověřil Aeschlimanna především Blümel. Ve 14. minutě ujel Riat, ale český gólman mu zabránil ve skórování vyrážečkou. Další nebezpečné střely vyslali Loeffel a Suter. Švýcarský brankář si poradil s pokusy Vrány, Červenky a Musila.

Na přelomu první a druhé třetiny se Češi ubránili při Jiříčkově vyloučení, po přesilovce zahrozil střelou a za chvíli i teči Heim. Ve 23. minutě se dostal do úniku Vrána, ale bekhendovým blafákem na Aeschlimanna nevyzrál. Při Forově vyloučení zasáhl švýcarský gólman proti Chlapíkovi, jehož našel Vrána, a k dorážce před odkrytou brankou se nedostal Stránský. Po návratu z trestné lavice unikl Fora, ale Vejmelka šanci zlikvidoval vyrážečkou. O chvíli později si poradil i s Künzleho možností.

Při českém tlaku Švýcaři zblokovali Hertlův pokus a Holík přestřelil. Potom měl příležitosti zase soupeř, ale Bertschy neměl přesnou mušku a s Heimovým zakončením si poradil Vejmelka. Aeschlimann zastavil Vránovu ránu z pozice mezi kruhy.

Zlom nastal ve 3. třetině

Jalonenův výběr se bránil úspěšně při Simonově čtyřminutovém trestu. Gólman Arizony vytěsnil ramenem Corviho střelu z pravého kruhu a poradil si i s dorážkou Eggenbergera, který následně fauloval a zkrátil švýcarskou početní výhodu o 112 sekund. Při hře čtyř proti čtyřem v přečíslení nabil Hertl Vránovi, jenž ale minul branku. Další možnost měl po rychlém kontru Červenka, ale Aeschlimann puk vytěsnil. Bezbrankový stav nezměnili ani Thürhauf tečí před českou brankou a střelou z mezikruží Jordán.

Na přelomu druhé a třetí části Češi odolali při Vránově pobytu na trestné lavici. Aeschlimann pak efektně ukryl v lapačce Hertlovu střelu, ale ve 45. minutě při Thürhaufově vyloučení už inkasoval. Jiříček nabil na levém kruhu Kundrátkovi, který se trefil do protějšího horního rohu.

V čase 52:06 pojistil náskok Holík, který se prosadil bekhendovým zakončením z pozice mezi kruhy. Při Červenkově vyloučení sáhli Švýcaři k power play, v které pokračovali i po jejím skončení a 151 sekund před koncem do prázdné branky dovršil výsledek Vrána.

Tagy:
Švýcarsko příprava Stockholm hokej česká hokejová reprezentace Euro Hockey Tour Jakub Vrána Karel Vejmelka Tomáš Kundrátek Kari Jalonen Petr Holík