reklama

Do Velké Británie pouze s karanténou. Negativní test na COVID-19 nepomůže

Od sobotní páté hodiny ranní platí pro cestující z České republiky do Velké Británie dvoutýdenní karanténa. Česko se totiž dostalo na seznam nebezpečných zemí ohledně zvyšujícího se rizika přenosu onemocnění COVID-19. Čtrnáctidenní izolaci se člověk nevyhne ani v případě, že měl platný negativní test na koronavirus. Kdo pravidla poruší, může počítat s pokutou až třicet tisíc korun.

reklama

Už sobotní ranní a polední lety byly kvůli novému opatření takřka poloprázdné. „Já jsem doma s dětmi, takže pro mě to žádný rozdíl není. Jiné je to pro mou holčičku, která má začít školu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS jedna z cestujících. Dcera prý do školy ale stejně půjde, protože nechce zmeškat první den.

Nutnost vyplnit on-line formulář

Kvůli vysoké poptávce přidaly v pátek večer České aerolinie jeden let, jehož cestující se povinné karanténě ještě vyhnuli. Od soboty už existuje povinnost před cestou do Velké Británie z Česka vyplnit kontaktní on-line formulář. Úřady v něm chtějí znát například údaje z cestovního pasu, jméno letiště, číslo letu nebo cílovou adresu.

K tématu

Za nedodržení karantény hrozí v Anglii, Walesu a Severním Irsku pokuta v přepočtu téměř 30 tisíc korun, ve Skotsku pak více než 14 tisíc. Při opakovaném porušení se mohou sankce zvýšit až na 146 tisíc korun. „Myslím ale, že do Londýna létá tolik lidí, že to nebudou schopní kontrolovat,“ dodala zmiňovaná cestující.

Stejná pravidla ale samozřejmě platí také pro Brity vracející se z České republiky domů, například z dovolené. „Půjdu do karantény, nebudu riskovat pokutu. Nemyslím ale, že to dává smysl. Kdybych cestovala o šest hodin dřív, nikam bych nemusela, nemám žádné symptomy,“ vysvětlila Britka, který prý už koronavirus jednou prodělala a podle níž se nebezpečí samotného onemocnění přeceňuje.

Jedná se o výjimkách

Pro české diplomaty bylo rozhodnutí Britů velkým překvapením. „Věřím, že ta záležitost bude dočasná a především se najde cesta, jak umožnit lidem cestovat do Británie, například s testem. Karanténa je obrovská komplikace,“ řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Podle Štěpána Hobzy, spolupracovníka CNN Prima NEWS, vydala britská vláda poměrně nejednoznačné vyjádření ve smyslu, že testy nejsou stoprocentní a uvalení karantény bude mnohem jednodušší a spolehlivější. České ministerstvo zahraničí ale chce se Spojeným královstvím jednat alespoň o individuálních výjimkách, které by se mohly týkat například služebních cest. Jednání jsou prý ovšem na samotném začátku.

K tématu

Tagy: Velké Británie turismus Česká republika karanténa cestování Tomáš Petříček koronavirus

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama