Cestující popsala děsivou srážku autobusů na D2: Sjela jsem pod sedačku, vše létalo nad hlavou

Mona Adgariová z Nepálu

Vyšetřování srážky autobusů u Brna

Pondělní zásah u nehody dvou autobusů na dálnici u Brna vnímají záchranáři jako jeden z nejnáročnějších za posledních deset let. Detaily bouračky pro CNN Prima NEWS přiblížila Mona Adgariová z Nepálu, která seděla v předních řadách jednoho z autobusů: „ Hrozná rána. Všechno, co bylo za řidičem, mi přelétlo nad hlavou.“ Během tragické srážky na dálnici D2 zemřel jeden člověk – šofér vozidla hromadné dopravy. Dalších téměř 80 cestujících utrpělo zranění. Co bylo příčinou neštěstí, zatím není jasné. Desítky cizinců skončily v nemocnicích.

Okamžiky hrůzy, na které do konce života nezapomene, prožila na jednom ze sedadel při pondělní srážce dvou autobusů na dálnici D2 u Brna také sedmapadesátiletá Mona Adgariová z Nepálu. „Cestovali jsme z Bratislavy do Prahy a většina z nás pospávala, já jsem si četl a pak přišla hrozná rána. Nebyla jsem úplně vepředu ale ve třetí nebo čtvrté řadě. Slyšela jsem křik a nevěděla jsem, co se děje. Sjela jsem pod sedačku a všechno, co bylo za řidičem, mi přelétlo nad hlavou. Mám zlomený nos, naražené čelo a poraněný krk,“ popsala Adgariová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Srážka dvou drážních vozidel na Kolínsku. Škoda šplhá k 80 milionům korun

Stejně jako ona, i další desítky cizinců 25 národností z celého světa skončily po tragické nehodě v brněnských nemocnicích. Většina z nich už je z nejhoršího venku, stav dalších zraněných ale zůstává vážný. „Čtyři zůstávají nadále hospitalizovaní, jedna žena je na jednotce intenzivní péče, další tři pacienti zůstávají na traumatologickém oddělení,“ upřesnila mluvčí FN Brno Veronika Plachá. O pět zraněných dětí se i nadále starají lékaři nejenom v Brně, ale i v Břeclavi.

Záchranáři se shodují, že pondělní zásah na D2 byl jedním z nejnáročnějších za poslední roky. Nejenom kvůli vedru, ale i jazykové bariéře. „Někteří z nich hovořili anglickým jazykem, někteří bohužel jenom svou mateřštinou,“ popsal mluvčí ZZS Jihomoravského kraje Lukáš Dvořáček.

Proč zájezdový autobus s českými registračními značkami narazil zezadu do druhého autobusu se slovenskou značkou zatím není úplně jasné. „Musíme vyloučit technickou závadu na jednotlivých autobusech. Jestli šlo o rychlou jízdu nebo jestli hrála svou roli nepozornost, nedodržení bezpečné vzdálenosti či jestli mohlo jít o únavu,“ uvedl vedoucí odboru služby dopravní policie Jihomoravského kraje Jindřich Rybka. Vyšetřování se zaměří také na to, zda byli cestující připoutáni. A kriminalisty budou zajímat i případné záběry z palubních kamer obou autobusů, jejichž nehoda provoz na dálnici úplně paralyzovala.

Tagy:
nehoda autobus Brno havárie Bratislava Fakultní nemocnice Brno Praha Dálnice D2 Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje