ChatGPT zasáhl globální výpadek. Je před námi ještě spousta práce, omluvila se firma

Nejpopulárnější chatbot s prvky umělé inteligence (AI) ChatGPT od OpenAI v sobotu před 1:15 SEČ zaznamenal globální výpadek. Stěžovali si na něj uživatelé sociálních sítí, firma ho potvrdila na svém webu. Kolem 2:00 SEČ už se podařilo web otevřít a chatbot spustit. OpenAI následně ve 2:17 SEČ uvedla, že opravu implementovala, a ve 2:47 SEČ potvrdila, že problém definitivně vyřešila.

„ChatGPT dnes (v sobotu, pozn. red.) vypadl na 30 minut. Jsme mnohem, mnohem lepší ve spolehlivosti, než jsme bývali, ale evidentně je před námi ještě více práce,“ napsal na sociální síti X šéf OpenAI Sam Altman s tím, že ChatGPT je aktuálně osmá největší webová stránka na světě. „Omlouváme se za nepříjemnosti a dáváme se zase do práce,“ dodal.

Problém se nejprve projevoval tak, že uživatelé nemohli načíst svou historii, případně web nereagoval na jejich pokyny. Později web hlásil chybu komunikace mezi servery a byl zcela nedostupný. „ChatGPT je v současné době nedostupný,“ potvrdila společnost OpenAI v 1:13 SEČ. „Jsme si vědomi problému, který způsobil nedostupnost služby ChatGPT. V současné době probíhá šetření a pracujeme na co nejrychlejším obnovení funkčnosti,“ dodala.

ČTĚTE TAKÉ: Potírání kyberkriminality? Zákony na ni nejsou připraveny v Česku ani v Unii, varují experti

V 1:37 SEČ firma poté napsala: „Zjistili jsme hlavní příčinu tohoto problému a v současné době pracujeme na implementaci opravy.“ O jakou příčinu jde, společnost neupřesnila.

Na problémy s přístupem k webu ChatGPT si před 1:15 SEČ stěžovali uživatelé sociálních sítí. Podle serveru Downdetector.com výpadek prostřednictvím této služby hlásilo přes 16 tisíc uživatelů.

Společnost OpenAI, jejímž předním investorem je softwarový gigant Microsoft, předloni v listopadu velký jazykový model ChatGPT zpřístupnila veřejnosti. Systém si rychle získal popularitu a výrazně přispěl k vlně zájmu veřejnosti, médií a investorů o AI.

Od té doby firma představila několik nových modelů, například GPT-4o nebo GPT o1-mini, které vždy nabízejí nové funkce, schopnosti, případně lepší paměť a větší kapacitu. Aktuálně je například možné do modelu nahrávat vlastní dokumenty a obrázky, které GPT dokáže dále analyzovat a vycházet z nich při plnění dalších úkolů.

V září firma dokončila nové kolo financování, v rámci kterého získala od investorů 6,6 miliardy dolarů (zhruba 154 miliard korun). Transakce celou společnost OpenAI ohodnotila na 157 miliard dolarů (téměř 3,7 bilionu korun).

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Seznamte se s budoucností. Inženýři navrhli mrakodrap, který má sloužit jako obří baterie

Tagy:
výpadek chatbot technologie umělá inteligence OpenAI ChatGPT