Chelsea pomohla Ukrajině. Z přestupu Mudryka půjde půl miliardy na válku proti Rusku

Londýnská Chelsea akutně potřebuje stoupat tabulkou Premier League, současné desáté místo absolutně nezapadá do ambic slavného fotbalového klubu. Vytáhnout Blues z krize má čerstvá posila do útoku Michailo Mudryk. Ač se to může zdát zvláštní, tento transfer se otiskne i do války na Ukrajině.

Teprve 22letý Mudryk pomohl Chelsea už jen svojí přítomností. V neděli se poprvé objevil na Stamford Bridge, zatím jen na tribuně. Sledoval, jak jeho nový tým utnul sérii čtyř zápasů bez výhry, když udolal Crystal Palace výsledkem 1:0.

Ještě před rozhodujícím gólem Kaie Havertze přišel o přestávce na trávník – zabalený do ukrajinské vlajky – pozdravit fanoušky mančaftu ze západního Londýna. Modrožlutým praporem chtěl publiku ukázat, odkud pochází a že se nesmí zapomínat na to, co se v jeho domovině od konce loňského února děje.

Velký talent putoval do Anglie ze Šachtaru Doněck, který nyní hraje z bezpečnostních důvodů zápasy ve Lvově, daleko vzdáleném od epicentra války. Mimo domácí Donbass Arenu se nachází už od roku 2014. Britská média informují o tom, že svého hráče pustil za pořádnou finanční kompenzaci – včetně bonusů se má přestupová částka vyšplhat až k 88 milionům liber, což v přepočtu dělá 2,4 miliardy korun.

Jde o sumu, která výrazně přesahuje uváděnou tržní hodnotu Mudryka. I proto nakonec padla varianta Arsenal, což je jeden z hlavních rivalů Chelsea. A prezident Šachtaru Rinat Achmetov nabídl nápovědu, proč Doněck požadoval tolik.

Ukázalo se totiž, že Šachtar hned čtvrtinu z peněz, které za teď už bývalý klenot dostane, věnuje ukrajinské armádě. Celkově půjde o 550 milionů korun.

„Ukrajina čelí hrozné a nespravedlivé válce, kterou proti nám vede Ruská federace. Jsem si ale jistý, že vyhrajeme. Musíme udělat všechno pro to, aby tento den byl blíž,“ uvedl Achmetov.

Za více než půl miliardy je možné pořídit přibližně 125 protitankových střel Javelin, 16 tanků T-72 nebo pět extrémně drahých, ale klíčových, antiraket PAC-3 MSE pro systém protivzdušné obrany Patriot. Pomoc nicméně bude z velké části směřována na obránce Mariupolu, kteří se opevnili v ocelárnách Azovstal a tam Rusům několik týdnů vzdorovali, jejich rodiny nebo pozůstalé.

Mudryk podepsal s klubem, který je od loňského roku ve vlastnictví amerického byznysmena Todda Boehlyho, bezprecedentní smlouvu na 8,5 roku. V této sezoně patřil k nejproduktivnějším hráčům ukrajinské ligy, vstřelil sedm gólů a na šest přihrál. V Lize mistrů na sebe upozornil bilancí 3+2. Do Chelsea, jež se v této sezoně pohybuje v anglické lize ve středu tabulky a momentálně má personální potíže v útoku po zraněních Christiana Pulisice a Raheema Sterlinga, už před Mudrykem během ledna přišli Joao Félix, Benoit Badiashile, David Fofana a Andrey Santos.

Tagy:
Ukrajina Premier League přestup fotbal sport Chelsea FC ukrajinská armáda Šachtar Doněck FC válka Michailo Mudryk