Černá magie čísla 9. V Chelsea ničí útočníky, na novou výpomoc se kletba nevztahuje

Útočníci, kteří míří do Chelsea, by měli mít na paměti jednu důležitou věc: Hlavně si na dres nevybrat číslo 9. Toto numero – zdá se – už pěknou dobu přináší prokletí, odsouzení k neúspěchu. A celkově s pozicí forvarda, které se shodou okolností občas přezdívá „devítka“, nemá londýnský klub příliš šťastnou ruku. Změnit to má drahocenný Portugalec João Félix.

Opravdu velmi dobrý útočník, který si i po příchodu do západního Londýna drží chvályhodnou produktivitu a je miláčkem fanoušků. Takový typ hráče Chelsea hledá dlouhodobě marně.

Nestal se jím ani Romelu Lukaku. Belgický obr, jenž se v srpnu 2021 po mnoha letech vrátil na Stamford Bridge za 97,5 milionu liber, což byl pro klub nejdražší nákup v historii. Naděje do něj vkládané byly rychle fuč, loni v létě zamířil na hostování do Interu Milán, odkud do Anglie přestupoval.

Číslo 9 – pozičně i co se dresu týče – o pár měsíců později zdědila akvizice jménem Pierre-Emerick Aubameyang. Přišel na přání trenéra Thomase Tuchela, který byl krátce poté, co Aubameyang podepsal smlouvu, odvolán a nahradil ho Graham Potter. Uplynulo sotva půl roku a gabonský útočník hlásá, že chce odejít. Spokojenost není ani na druhé straně, když někdo, kdo má střílet góly, se naposledy trefil začátkem října. Experti tvrdí, že transferovou katastrofu jménem Lukaku vystřídala další a podle statistického webu WhoScored je Aubameyang šestým nejhorším hráčem celé soutěže.

Zdá se, že devítka na zádech musí být u týmu přezdívaného Blues představitelkou černé magie. Když byl ještě u kormidla Tuchel, mluvil o tom, jak číslo devět po Lukakově konci nikdo nechce.

„Je prokleté, je prokleté. Pořád kolem sebe slýchám lidi říkat, že je to číslo prokleté. Není to tak, že bychom ho nechali otevřené z taktických důvodů pro některé hráče, kteří by měli přijít. Po devítce tu jednoduše není zrovna velká poptávka,“ vykládal německý kouč.

Aubameyang si za pár dní troufnul, ale nepopularitu čísla 9 jen přiživil.

Na konci 90. let bylo všechno ještě v pořádku. To devítku nosil například i Gianluca Vialli a nelze říct, že by se mu na hřišti dařilo špatně. Patří mezi klubové ikony i díky tomu, že se v Chelsea plynule ze hřiště přesunul do trenérské pozice. Když minulý týden Vialli zemřel po boji s rakovinou, velká koncentrace smutku nebyla jen v Itálii, ale právě i v londýnskému klubu.

Utne Félix bídu útočníků?

Ale postupem času se ono číslo stalo symbolem neúspěchu, selhání. Jeho majitelé často odcházeli z Chelsea po jedné sezoně. A začínalo se rodit prokletí.

Jestli ho měl někdo zlomit, byl to španělský šutér Fernando Torres. V roce 2011 přicházel s výtečným renomé, které si předtím vydobyl v Atlétiku Madrid a Liverpoolu. I proto stál 50 milionů liber, což byl tehdejší britský rekord. Bilance 45 gólů ve 172 utkáních nezní jako úplný přešlap, ale požadavkům náročných fanoušků během čtyřletého angažmá nedokázal El Niño plně vyhovět.

O vyložené oslnění se nepostarali ani následující „devítkáři“ z útoku Radamel Falcao, Alvaro Morata, Gonzalo Higuaín a Tammy Abraham. O Lukakovi s Aubameyangem byla řeč.

Už je tak trochu tradicí, že nejlepšími střelci sezony se v Chelsea stávají záložníci.

Když po příznivcích Chelsea budete chtít, aby vám řekli jméno opravdu výjimečného útočníka, který jim za posledních 20 let přinesl mnoho a mnoho radosti, naskočí jim především Didier Drogba, případně Diego Costa. Prvního šlo na hřišti identifikovat díky číslu 11 a druhý nosil devatenáctku.

Posledním výsledkem zoufalé snahy najít konečně efektivního kanonýra je přivedení Joãa Félixe. Portugalský klenot před necelými čtyřmi lety přestupoval za více než tři miliardy korun z lisabonské Benfiky do Atlétika Madrid. Tam se jeho kariéra trochu zasekla, půlroční hostování za Lamanšským průlivem ji má znovu pořádně nakopnout.

I když premiéru v modrém dresu má 23letý Félix teprve před sebou, začal dobře. Devítku – i kdyby chtěl – si ani vzít nemohl, protože Aubameyang zatím v Chelsea zůstává, sáhl po čísle 11.

A jak bylo zmíněno, to ve fanoušcích Chelsea vyvolává díky Drogbovým činům krásné vzpomínky. Góly jsou nutně potřeba, protože průběžné desáté místo v Premier League se topí hluboko pod hladinou snesitelnosti.

Tagy:
fotbal sport Pierre-Emerick Aubameyang Thomas Tuchel Romelu Lukaku Fernando Torres přestupy Chelsea FC João Félix Premier League Radamel Falcao Graham Potter Gonzalo Higuaín