reklama

Chorvatsko či Řecko. Politici plánují dovolenou v zahraničí navzdory koronaviru

Premiér Andrej Babiš (ANO) s dcerou Vivien a manželkou Monikou vloni v létě vyrazili na Krétu
Zdroj: facebook.com

Přestože řada politiků v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) radí lidem, aby letos trávili dovolenou kvůli koronaviru doma a utráceli peníze v Česku, někteří se sami chystají do zahraničí. Jiní se naopak rozhodli zůstat doma.

reklama

„Já jsem měl zaplacené Maledivy, to mi odložili o rok a teď mám zaplacené Řecko na srpen, tak jsem zvědav,“ řekl premiér Babiš v polovině května Blesku.

Šéf opoziční ODS Petr Fiala zase doufá, že vyrazí k Jadranu. „Každý rok jezdím s rodinou k moři do Chorvatska. Máme zamluvený srpnový termín i letos, ale jestli pojedeme, to se teprve uvidí podle situace. Nic jiného neplánujeme a pokud Chorvatsko nevyjde, budeme doma a budeme také spokojeni,“ sdělil Fiala pro CNN Prima NEWS.

Šéf ODS Petr Fiala každoročně vyráží do Chorvatska. Fotka je z loňského léta
Šéf ODS Petr Fiala každoročně vyráží do Chorvatska. Fotka je z loňského léta

Dovolenou na Baltu s rodinou plánoval i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle vyjádření pro CNN Prima NEWS ale vyčkávají, jak se situace vyvine.

Dovolenou v Česku bude naopak trávit šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. „Samozřejmě, že letošní dovolenou budeme s rodinou trávit v Čechách. A bylo by skvělé, kdyby tak uvažovala většina obyvatel České republiky. Naše země je krásná a každá koruna utracená doma se počítá,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Chvojka. Doma hodlá zůstat poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Moře neláká ani pirátského poslance Jana Lipavského. „Dovolenou vybírám vždy až na poslední chvíli. Většinou buď české hory, loni jsme byli v Jeseníkách, nebo jiné blízké lokality jako Tatry či Alpy,“ řekl.

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan se letos na žádnou delší cestu vůbec nechystal kvůli narození potomka. „Měl jsem štěstí v neštěstí. Žádný zájezd jsem ani koupený neměl, máme doma novorozence, a tím pádem jsme ani zahraniční cestu neplánovali. Léto budeme trávit na chalupě, tam se to dětem také líbí,“ prohlásil Rakušan.

„Ale přeji všem svým přátelům, aby se hranice co nejdříve otevřely. Sám se těším, že do ciziny pojedu třeba za rok. Letos to bude chalupa, voda, les a moje ježdění po republice v rámci krajských voleb,“ dodal.

K tématu

Od poloviny června cestování bez testu

Češi v současné době mohou cestovat, řada zemí má však stále zavřené hranice. Pokud lidé do České republiky přijedou z ciziny, musejí se prokázat negativním testem na COVID-19.

Bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus mohou čeští občané navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, musí se ale do 48 hodin vrátit zpět.

Pravidla by se měla změnit 15. června. Vláda by měla stanovit bezpečné země, do nichž by mohli Češi cestovat bez omezení a z nichž by naopak do České republiky mohli přijíždět turisté.

Šéf české diplomacie v pátek novinářům řekl, že mezi bezpečnými zeměmi by mohly být Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko či Řecko.

„Věřím, že v polovině června budeme moci s vybranými státy plně otevřít hranice, mohli bychom pustit třeba zahraniční turisty do některých regionů naší země, abychom podpořili cestovní ruch u nás,“ uvedl Petříček. Vláda to bude řešit na pondělním zasedání.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Přestože by se díky chystaným úpravám epidemiologického systému PES mohly do škol vrátit alespoň závěrečné ročníky základních a středních škol, návrat dalších školáků je značně nejistý. Ve čtvrtém stupni, ve kterém se přitom Česko už podle indexu nachází řadu dní, se do lavic vrátí žáci prvního stupně základních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však nadšení mírní. Podle něj by nejdříve musel výrazně klesnout počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19.

Ideální prezident republikánů? Trump končí, ale triumfovat může Pence
Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem
Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
Další články
reklama
reklama