reklama

Chorvatsko v červenci táhlo více, než se čekalo. Maďar kritizoval „pařící“ Čechy

V červenci přijelo do Chorvatska 2,44 milionu turistů, více, než odborníci očekávali, uvedl v úterý Chorvatský turistický svaz (HTZ). Češi jsou v zemi pátou nejpočetnější skupinou návštěvníků. Epidemiolog Rastislav Maďar ale kritizoval turisty, kteří do Chorvatska míří kvůli obrovským tanečním party.

reklama

Chorvatský turistický svaz čísla za červenec potěšila i přesto, že odpovídají 53 procentům příjezdů a 61 procentům přenocování ve stejném měsíci loni. Nyní je v Chorvatsku 780 000 turistů, z toho 200 000 Němců, 135 000 Slovinců, 130 000 Chorvatů, 74 000 Poláků a 46 000 Čechů. Nejoblíbenějšími cíli jsou dalmatský ostrov Vir či letoviska Rovinj a Medulin na Istrii.

„Když se podíváme jen o několik měsíců zpět, nikdo by si tehdy nepředstavoval, že budeme mít takové výsledky a taková čísla,“ řekla ministryně turistiky Nikolina Brnjacová.

Český epidemiolog Rastislav Maďar v pondělí na Twitteru napsal, že Češi, kteří se minulý měsíc vypravili do Zrče na ostrově Pag, kde se konají obrovské taneční party, se tam infikovali koronavirem a po návratu domů nakazili další lidi. „Pařit je zjevně nezbytně nutné i v době pandemie bez ohledu na zdravý rozum,“ napsal Maďar.

Sám se ale k Jadranu také vydal, což mu někteří uživatelé včetně poslance TOP 09 Dominika Feriho vytýkali jako pokrytecké chování. „Nejde o místo, ale o způsob. To zdůrazňujeme po celou dobu. Vlastním autem do soukromého apartmánu bez cizích kontaktů je to dokonce mnohem bezpečnější než na hromadné akci u nás v ČR,“ reagoval Maďar.

Agentura APA připomněla, že turistický ruch se na HDP Chorvatska podílí přibližně z pětiny, loni příjmy z tohoto odvětví činily více než 10,5 miliardy eur (275,2 miliardy korun). Na začátku letní sezony se kvůli pandemii COVID-19 počítalo s hlubokým propadem.

V Chorvatsku se koronavirem doposud nakazilo 5 318 lidí, 154 z nich zemřelo. Země v půlce minulého měsíce zaznamenávala rekordní denní přírůstky infikovaných.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Republikáni ztrhali film o twerkujících dívkách. Obamová údajně podporuje pedofilii
reklama
reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Další články
reklama
reklama