Otázku, co dělat s turistou, u kterého se prokáže nákaza koronavirem, řeší nyní chorvatští majitelé hotelů, apartmánů a kempů i hygienici a představitelé turistického průmyslu. Podle webu Slobodna Dalmacija (SD) je už více než jasné, že se takové případy mohou objevit.
Zůstane izolovaný ve svém pokoji či apartmánu, nebo musí být přemístěn na nějakou „koronavirovou jednotku“? Existují nějaká vyčleněná zařízení? Kdo bude platit případný převoz sanitkou, kdo uhradí testování? A co s ostatními hosty v zařízení, kde se nákaza objevila? Musejí také oni – a případně i majitelé – do karantény? Na řadu z těchto otázek přitom neexistuje jednoznačná odpověď, často záleží na rozhodnutí epidemiologa.
Obecný plán existuje, a to jak na celostátní úrovni, tak třeba ve Splitsko-dalmatské župě (ekvivalent českého kraje; leží zde i Makarska, oblíbený cíl Čechů). Pokud se u někoho objeví symptomy COVID-19, musí jeho domácí informovat epidemiologa nebo rodinného lékaře, případně záchrannou službu. Ovšem třeba v případě hotelových hostů se má rovnou volat záchranka. O dalším postupu pak podle závažnosti případu rozhodne epidemiolog.
V Chorvatsku platí tvrdší dopravní předpisy pro mladé řidiče. Na co si dát pozor?
Zatímco zkušenější řidiči si už na chorvatské dopravní předpisy celkem zvykli, čerství držitelé řidičského oprávnění by se měli mít na pozoru.
„Všechny náklady platí host nebo jeho pojišťovna,“ řekl webu státní tajemník ministerstva turistiky Tonči Glavina. Pouze případný převoz sanitkou na hranice by uhradila chorvatská strana, uvedl Luka Brčić, zástupce splitsko-dalmatského župana, podle kterého si kraj pro případnou karanténu najal ve Splitu zvláštní objekt, který je dostupný pro všechny případy.
Další, zatím také prázdná karanténní zařízení, mají k dispozici místní samosprávy třeba na ostrovech Šolta a Brač. Na druhém z nich se přitom rozhodli, že by uhradili i případné náklady pobytu, který jinak podle pravidel mají zaplatit nakažení turisté nebo pojišťovny. Na krajské karanténní zařízení nespoléhají třeba ani v Baška Vodě nebo Gradaci. „Jsme zóna bez koronaviru a doufám, že to tak zůstane. Pokud se u nás nějaký případ vyskytne, bude záležet na epidemiologovi, jestli objekt s nakaženými hosty uzavře. Epidemiolog rozhodne i o tom, kdo bude muset do izolace, řekl gradacký starosta Matko Burić.
Trochu jiné řešení než v případě soukromých apartmánů platí pro hotely, které musejí podle Glaviny vyčlenit deset procent kapacity pro případnou karanténu.
Zatím tak na Makarské riviéře záleží na rozhodnutí jednotlivých obcí a měst, zda si najdou nějaké zařízení pro karanténu, nebo se spolehnou na to, které najala župa. Jak ale říká zástupce župana Brčić, bylo by dobré, kdyby se samosprávy v oblasti dokázaly domluvit na společném řešení.
Podle Slobodné Dalmacije je přitom otázkou, zda bude připravené řešení stačit, pokud se mezi turisty skutečně objeví případy koronaviru. Chorvatské ministerstvo turistiky přitom doufá, že letošní sezona dosáhne alespoň třetiny loňské rekordní, kdy do země přijelo na 21 milionů turistů.
Při cestách pozor na povinné formuláře a další požadavky
Rozhodně se vyplatí se těsně před cestou do všech zemí informovat o aktuálních povinnostech v souvislosti s prevencí šíření nákazy COVID-19. Například němečtí turisté, kteří přiletěli z Berlína na Krétu, už dostali pokutu 500 eur (asi 13 500 Kč) za to, že před cestou na tento řecký ostrov nevyplnili speciální formulář. Ten vyžadují tamní úřady kvůli tomu, aby mohly cestující dohledat v případě pozitivního testu na koronavirus. O pokutě pro turisty informovala dnes agentura DPA i řecká média.
Buď zemřeme na COVID-19, nebo hlady. Korfu chce změnit strategii turismu
Řecko a zejména řecké ostrovy trpí přílišnou závislostí na turistech, kteří přijíždějí za dovolenou u moře. Chtělo by proto změnit svou strategii a nalákat turisty i mimo sezonu. „Chceme ukázat, co máme krom slunce a hezkých hotelů,“ řekl pro CNN Prima NEWS místostarosta pro cestovní ruch Korfu Panayiotis Varouchas. „Koronavirus je pro nás lekce,“ dodal. „Buď zemřeme na COVID-19, nebo hlady,“ doplnil ho prezident Asociace hotelů Babis Vulgaris.
Pokutovaní turisté novinářům na letišti v Heraklionu (Iráklio) řekli, že je o nutnosti vyplnit před cestou formulář neinformovala ani cestovní kanclář ani úředníci na letišti v Berlíně.
Všichni cestující do Řecka musí nejpozději 24 hodin před vstupem do země vyplnit elektronický formulář, v němž uvedou základní data o své cestě a hlavně adresu ubytování v Řecku. Po vyplnění formuláře dostanou emailem QR kód, z něhož se podle určitého algoritmu generují podle čísla cestující, kteří jsou na letišti ještě podrobeni testu na COVID-19.
Řecká televize také informovala o případu řecké turistky, která dostala pokutu 300 eur při příletu na letiště v Krétě za to, že formulář vyplnila méně než 24 hodin před odbavením.
Turisté, kteří vstupují do Řecka pozemní cestou z Bulharska, se musí od tohoto týdne prokázat negativním testem na koronavirus starým maximálně 72 hodin. K tomuto opatření místní úřady sáhly poté, co se prokázala nákaza koronavirem u desítek turistů, kteří do Řecka přicestovali z této sousední balkánské země.