Chrchlal krev, ale má světový rekord. Milovník extrémů Vencl se ponořil 52 metrů pod led

Rekordní zápis českého freedivera. David Vencl se vydal na další cestu, nad kterou zůstává rozum běžného smrtelníka a ve švýcarském jezeře Sils vytvořil světový rekord v ponoru pod ledem. Bez neoprenu, přístrojů, a tedy na jeden nádech se dostal do hloubky 52 metrů. Sice po vynoření chrchlal krev, ale jinak je v pořádku, jak informoval na svém Instagramu.

Propagátor otužování už má na svém kontě několik pozoruhodných počinů. Do médií po celé planetě se dostal především díky tomu, když před dvěma lety na zatopeném lomu Vápenka v Lahošti u Teplic uplaval pod ledem také jen v plavkách vzdálenost 80,9 metru.

ČTĚTE TAKÉ: Při každém proplutí Suezu jsem zestárnul o několik let, vzpomíná český kapitán

Za překonáním jiného světového rekordu se vydal do Švýcarska. Konkrétně si vybral jezero Sils ležící nedaleko Svatého Mořice v nadmořské výšce 1 800 metrů. Chtěl dostatečně hluboké a dostatečně zamrzlé dílo přírody.

Našel 35 centimetrů tlustý led. A v úterý po poledni se vydal do hlubin. Pouze v čepici, plavkách a s ploutvemi na nohou. Za minutu a 55 sekund byl zpět. Po vynoření a nádechu obklopen alpskými vrcholy ukázal prsty, že je „ok“. Úplně v pořádku nebyl, jak později popsal na sociálních sítích. Ale především byl rád, že se dostal do hloubky 52 metrů, což se žádnému stejně skromně vybavenému člověku nikdy předtím nepovedlo.

„Hned po vynoření jsem chrchlal krev. Protože v 45 metrech jsem udělal chybu, kdy jsem zvednul hlavu, což v kombinaci s ledovou vodou zřejmě způsobilo poškození trachey (průdušnice, pozn. red.). Teď to půjdeme zkontrolovat do nemocnice,“ podotkl Vencl.

Na cestě k rekordu 40letého lovce extrémních počinů doprovázeli tři potápěči z důvodu bezpečnosti a jeden kameraman.

Podívejte se, jak Vencl dříve pod ledem uplaval rekordní vzdálenost:

Tagy: