reklama

Omikron je nebezpečnější než předchozí mutace. Ochrání nás třetí dávka očkování, říká Hel

Rychlejší a nakažlivější, ale s méně závažnými příznaky. Taková by měla být varianta koronaviru omikron. Podle odhadů epidemiologů se jí v Česku už nakazilo minimálně tisíc lidí. Nevyhne se očkovaným lidem ani těm, kteří už covid prodělali. „Tato varianta je potenciálně více nebezpečná než předchozí mutace viru,“ varoval biochemik Zdeněk Hel. Pomoci může podle něj jedině očkování.

reklama

„Zastávám pozici skeptiků. Nemáme sebemenší důvod se domnívat, že by omikron byl méně patogenní než varianta delta. Dá se spíše předpokládat, že bude stejná. Co však víme zcela jistě je, že je třikrát až pětkrát infekčnější a dokáže obejít imunitu, kterou jsme si vypěstovali po očkování či prodělání nemoci,“ varoval Hel.

„Proto bych chtěl všechny poprosit, aby se nechali očkovat co nejdříve. Tato varianta je potenciálně podstatě více nebezpečná než předchozí varianty,“ řekl biochemik s tím, že po prodělání nemoci člověk získá částečnou imunitu. „Pokud jste ji prodělali před více než třemi měsíci, je více než pravděpodobné, že se omikronem nakazíte. Ale tato infekce může být poměrně mírná a může mít lehký průběh,“ doplnil biochemik.

Hel už dříve upozornil na to, že je třeba vytvořit novou vakcínu proti variantě omikron. Podle něj je totiž rozdíl mezi omikronem a předchozími tipy viru příliš veliký a současné vakcíny by nemusely lidi dostatečně chránit.

„Bohužel se ukázalo, že plné očkování dostupných vakcín neposkytuje dostatečnou ochranu proti této nové variantě. Máme ale i dobré zprávy, a to že třetí posilující dávka zvyšuje schopnost protilátek neutralizovat omikron až stonásobně. Ochrana se odhaduje na 70 až 75 procent,“ uvedl Hel s tím, že při třetím posilujícím očkování dochází nejen k navýšení celkového množství protilátek, ale také k jejich kvalitativnímu zlepšení.

„Co je ale důležitější, jednotlivé dávky vakcín indikují dostatečné množství protilátek, které však mají relativně krátkou trvanlivost v těle. Jejich dostatečná hladina trvá maximálně čtyři měsíce. Dobrá zpráva je, že po třetí dávce by měly tyto protilátky chránit i před variantou omikron,“ uvedl Hel. „Naše naděje se upíná na nové vakcíny, které nám budou dávat dlouhodobou ochranu proti různým mutacím viru,“ doplnil.

Tagy:
očkování koronavirus COVID-19 Zdeněk Hel mutace koronaviru omikron

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama