CNN Prima News protilátka

protilátka

Výpis příspěvků ke štítku „protilátka“

Světový týden očkování varuje před zákeřnou bakterií. Jaké jsou nejčastější mýty?

29. dubna 2022 17:18

Dlouhý život všem. Tak zní motto Světového týdne očkování, který se koná pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) poslední dubnové dny. Hlavním cílem je upozornit všechny věkové skupiny na význam očkování. Vakcinace je základním kamenem programu Jednotně pro lepší zdraví v Evropě. Snahou je upozornit i na zákeřnou bakterii Streptococcus pneumoniae, která způsobuje zápaly plic i další závažná onemocnění.

Kvůli hemofilii trpí chronickými bolestmi kloubů. Nemoc Michala omezuje po celý život

17. dubna 2022 08:02

Hemofilie je vzácné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí a může člověka ohrozit i na životě. Každé obyčejné bouchnutí představuje u hemofilika velký problém. Michalovi Skořepovi (42 let) z Dubence u Dvora Králové lékaři tuto nemoc diagnostikovali v batolecím věku a dnes kvůli ní trpí chronickými bolestmi kloubů. Nejen jeho osud každý rok připomíná Světový den hemofilie, který připadá na 17. dubna.

Izolace a lékařský drobnohled. Alžběta II. bojuje s covidem, ve hře jsou i protilátky

23. února 2022 05:50

Britská královna Alžběta II. se nakazila koronavirem. Přestože Buckinghamský palác popsal její aktuální zdravotní stav jako lehké nachlazení, panovnice je pod bedlivým dohledem svých lékařů. Královna se chce dál zlehka věnovat svým povinnostem. Podle webu stanice Sky News není vyloučeno, že dostane v rámci léčby protilátky. Alžbětě II. je 95 let a podle dostupných informací podstoupila plné očkování včetně posilující dávky. To hraje podle oslovených britských lékařů klíčovou roli.

CNN: Nakažlivější a „neviditelnější“. Nová studie varuje před omikronovou subvariantou

19. února 2022 23:18

Omikronová subvarianta s označením BA.2 se šíří rychleji než jeho koronavirový příbuzný a může způsobovat vážnější průběh nemoci. Stejně tak je odolný vůči protilátkám ze současných vakcín či po prodělání covidu, tvrdí nová studie. Vědci nicméně dodávají, že je potřeba posbírat více dat o nové subvariantě – dřívější poznatky totiž uváděly, že BA.2 není nebezpečnější než omikron, informovala americká televizní stanice CNN.

Prodělali jste omikron a řešíte, jestli se jít očkovat? Tři pohledy ministra Válka

29. ledna 2022 05:11

Prodělali jste omikron a váháte, zda se jít nechat naočkovat třetí dávkou, případně kdy přesně? Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) záleží na tom, jakou máte motivaci. Zda potřebujete certifikát, jestli chcete ochranu proti další nákaze omikronem, nebo jestli zvažujete posílení dlouhodobé imunity proti případným dalším koronavirům.

Lékař: Plošné testování jsou vyhozené peníze. Covid už dva roky diagnostikujeme chybně

20. ledna 2022 14:25

Podle lékařů Hany Roháčové a Martina Balíka nemá plošné testování ve firmách nebo školách smysl. Zatímco Balík mluvil ve vysílání CNN Prima NEWS o vyhazování peněz, Roháčová doporučila zaměřit se na lidi s příznaky onemocnění COVID-19. Balík se navíc opřel také do diagnostikování covidu, prý to už dva roky děláme špatně.

Žádné testy ve školách, očkování ve firmách a uznávaní protilátek aneb Proč Válek otočil

12. ledna 2022 07:34

Sliby ministra Vlastimila Válka (TOP 09) v souvislosti s koronavirem z období kolem voleb vzaly po jeho jmenování za své. Zatímco ještě v říjnu prohlašoval, že nebude chtít plošné testování ve školách, soustředí se na očkování ve firmách a na univerzitách a dá zelenou uznávání protilátek, v novém roce je vše jinak. Nutno říct, že částečně je na vině nová varianta koronaviru omikron. Ministr zřejmě úplně nepočítal s tím, že dojde k tak zásadní změně situace.

Až převládne omikron, přijde konec monoklonálních protilátek. Hlavní budou antivirové léky

2. ledna 2022 16:50

Až v Česku převládne varianta koronaviru omikron, lékaři přestanou pacientům podávat monoklonální protilátky. V současné době je aplikují asi 4000 lidem týdně, sdělil předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý. Otázkou účinnosti léčebných postupů na variantu omikron se nyní podle něj odborná společnost intenzivně zabývá. Hlavním léčebným nástrojem ale podle něj letos budou hlavně antivirové léky.

Rasismus při rozdělování léků na covid? Nebílí jsou rizikovější, stojí v newyorské příručce

1. ledna 2022 10:28

Velké pozdvižení vyvolaly pokyny ministerstva zdravotnictví amerického státu New York ohledně priorit pro přidělování léků proti covidu. Těch je totiž nedostatek a nárok na ně mají přednostně pacienti s vysokým rizikem závažného průběhu a úmrtí. Vášnivé debaty ale vzbudila poznámka, která doporučuje považovat za rizikový faktor i to, že člověk není bílé barvy pleti. Někteří odborníci to považují za diskriminaci a rasismus, jiní na tom naopak nevidí nic špatného.