CNN Prima News protilátka

protilátka

Výpis příspěvků ke štítku „protilátka“

Epidemie černého kašle? Nemoc se bude vracet, říká expertka a odkazuje na kolektivní imunitu

Vymýtit se nám podařily pouze pravé neštovice, zbylé nemoci se nám cyklicky vrací. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla klinická mikrobioložka Aneta Medonosová z laboratoře SYNLAB. Řada lidí podle ní měla dojem, že i černý kašel patří do minulosti, ale tak to není. Expertka připomněla, že zejména starší generace má stále pocit, že její zdravotní stav má řešit lékař. „Mladé už vytrénujeme, že je odpovědnost na nich,“ věří. Přiblížila, jak lidem může v tomto směru pomoci například měření hladiny protilátek, jak funguje očkování i to, jaký význam má kolektivní imunita.

Za černý kašel u nás nemůže migrace, říká expert. Očkování doporučuje i těhotným ženám

Černý kašel patří mezi onemocnění s nejvyšším indexem nakažlivosti. Uvedl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Jiří Wallenfels. Připomněl, že účinek očkování proti této nemoci vyprchává, a proto doporučil vakcinaci nejen těm, kteří jsou v kontaktu s nejmenšími dětmi, ale i těhotným ženám.

Bere lidem schopnost mluvit, polykat i dýchat. Jak zákeřné onemocnění včas poznat?

Dvojité vidění, ztráta hybnosti, schopnosti mluvit, polykat nebo se dokonce hýbat – to jsou příznaky vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG). Touto nevyléčitelnou poruchou postihující nervový systém trpí v Česku 2 500 až 3 000 osob. CNN Prima NEWS oslovila neurologa Stanislava Voháňku, který popsal, jak se myastenie gravis projevuje a co proti ní lze dělat.

Světový týden očkování varuje před zákeřnou bakterií. Jaké jsou nejčastější mýty?

Dlouhý život všem. Tak zní motto Světového týdne očkování, který se koná pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) poslední dubnové dny. Hlavním cílem je upozornit všechny věkové skupiny na význam očkování. Vakcinace je základním kamenem programu Jednotně pro lepší zdraví v Evropě. Snahou je upozornit i na zákeřnou bakterii Streptococcus pneumoniae, která způsobuje zápaly plic i další závažná onemocnění.

Kvůli hemofilii trpí chronickými bolestmi kloubů. Nemoc Michala omezuje po celý život

Hemofilie je vzácné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí a může člověka ohrozit i na životě. Každé obyčejné bouchnutí představuje u hemofilika velký problém. Michalovi Skořepovi (42 let) z Dubence u Dvora Králové lékaři tuto nemoc diagnostikovali v batolecím věku a dnes kvůli ní trpí chronickými bolestmi kloubů. Nejen jeho osud každý rok připomíná Světový den hemofilie, který připadá na 17. dubna.

Izolace a lékařský drobnohled. Alžběta II. bojuje s covidem, ve hře jsou i protilátky

Britská královna Alžběta II. se nakazila koronavirem. Přestože Buckinghamský palác popsal její aktuální zdravotní stav jako lehké nachlazení, panovnice je pod bedlivým dohledem svých lékařů. Královna se chce dál zlehka věnovat svým povinnostem. Podle webu stanice Sky News není vyloučeno, že dostane v rámci léčby protilátky. Alžbětě II. je 95 let a podle dostupných informací podstoupila plné očkování včetně posilující dávky. To hraje podle oslovených britských lékařů klíčovou roli.

CNN: Nakažlivější a „neviditelnější“. Nová studie varuje před omikronovou subvariantou

Omikronová subvarianta s označením BA.2 se šíří rychleji než jeho koronavirový příbuzný a může způsobovat vážnější průběh nemoci. Stejně tak je odolný vůči protilátkám ze současných vakcín či po prodělání covidu, tvrdí nová studie. Vědci nicméně dodávají, že je potřeba posbírat více dat o nové subvariantě – dřívější poznatky totiž uváděly, že BA.2 není nebezpečnější než omikron, informovala americká televizní stanice CNN.