Ať už mlčí. Slovenská škola, z jejíž střechy skočil 15letý Roman, dala jeho otce k soudu

Základní škola ve slovenských Parchovanech, z jejíž střechy loni v listopadu skočil patnáctiletý Roman, je ve sporu s chlapcovým otcem. Podle portálu Plus JEDEN DEŇ žádá soud, aby otci předběžným opatřením nařídil zdržet se výroků o škole a jejích představitelích. Romanův otec to považuje za snahu ho umlčet.

Škola je podle ředitele i nadále připravena poskytnout pomoc všem orgánům veřejné správy i samosprávy, ale chce omezit medializaci celého případu, informuje Plus JEDEN DEŇ. „Na základě závěrů opakované psychologické krizové intervence by škola chtěla velmi důrazně upozornit, že pokračující negativní medializace zvyšuje riziko dlouhodobějšího a výrazně negativního dopadu na studenty,“ řekl ředitel.

ČTĚTE TAKÉ: Poslední dopis 15letého Romana, který zemřel skokem ze školy: Můžete slavit, už nepřijdu

Škola dále poukázala na skutečnost, že odborníci údajně nedoporučili vstup Romanova otce do školy. Důvody pro uložení povinnosti zdržet se všech komentářů považuje za opodstatněné. „Opakovaně se (Romanův otec pozn. red.) obrací na úřady, média a nezaujatou veřejnost, které následně poskytují nepravdivé a zavádějící informace a podílejí se na poškozování dobrého jména školy,“ dodal ředitel.

Romanův otec ovšem míní, že jde o snahu ho umlčet. Smrt jeho syna podle něj přišla po dlouhodobé šikaně. Spolužáci navíc Romanovu smrt natáčeli na mobil, a na záznamu jsou dokonce slyšet výkřiky, které ho k sebevražednému skoku povzbuzují. „Zapomněli se tam zmínit o výkřiku ‚skoč‘. A také to, že Romanovi spolužáci natáčeli to video během vyučování, když měli být ve třídě,“ uvedl Romanův otec.

Ten se podle deníku Nový Čas obrátil rovněž na Státní školní inspekci. „Když se vám dítě snaží vylézt na střechu oknem, měli byste udělat vše pro to, abyste mu v tom zabránili, a pak zavolat pomoc. V případě mého syna se tak nestalo. Učitelka se ho zřejmě snažila zastavit pouze slovně,“ vysvětlil otec.

Romanovou smrtí se stále zabývají policisté. Původně případ vyšetřovali jako trestný čin zabití, ale v prosinci jej překvalifikovali na účast na sebevraždě. V případě prokázání viny tak pachateli hrozí trest odnětí svobody v rozmezí tři až osm let.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Děti z romské osady na Slovensku utýraly štěně. Hrůzný případ upozornil na velký problém

Tagy: