Turecko postihlo další silné zemětřesení. Trosky zřícených budov prohledávají záchranáři

Východní Turecko zasáhlo v pondělí kolem 10:00 SEČ zemětřesení o síle 5,2 stupně. Uvedlo to evropské seismologické středisko EMSC, jehož první odhad původně činil 5,5 stupně. Podle agentury Reuters zemřel nejméně jeden člověk a dalších 69 se zranilo. V oblasti, kterou zasáhly dva silné otřesy 6. února, pokračují od té doby série mnoha dalších otřesů, jejichž síla obvykle nepřesáhne pět stupňů. V Turecku a Sýrii kvůli katastrofě ze začátku měsíce zemřelo přes 50 tisíc lidí. Podle nynějších záběrů na sociálních sítích zemětřesení opět způsobilo škody, po kterých se zřítily některé z budov. Záchranáři proto pátrají po přeživších v troskách.

Pondělní zemětřesení zasáhlo provincii Malatya, kterou postihly rovněž otřesy ze 6. února. Na nejméně pěti místech pracují záchranné týmy. Podle Mehmeta Çınara, starosty tamního města Yeşilyurt, se pod troskami jednoho z domů nachází místní muž se svým synem. Ve městě se podle úřadů zřítily nejméně dvě desítky budov.

Na sociálních sítích se začala šířit videa, na nichž je opět vidět zkáza způsobená zemětřesením.

Turecký úřad AFAD vyhodnotil sílu zemětřesení na 5,6 stupně, uvedla agentura Anadolu.

Od zemětřesení o síle 7,7 a 7,6 stupně, která 6. února zpustošila jihovýchod Turecka a severní část Sýrie, oblast zaznamenala několik tisíc dalších otřesů. Obvykle je však jejich síla mírná. Před týdnem jeden z otřesů dosáhl 6,3 stupně. Několik lidí zahynulo a zemětřesení způsobilo další škody na majetku.

ČTĚTE TAKÉ: Rusové skoupili evropské ledničky. Využili je pro raketové útoky na Ukrajinu, vysvětlil expert

Podle posledních údajů v Turecku kvůli zemětřesení ze začátku února zemřelo 44 370 lidí. V Sýrii odhady mluví o šesti tisících mrtvých.

Tagy: