V Austrálii se na pláž vyplavila nejtěžší ryba oceánu a šokovala obyvatele

Obrovskou mořskou rybu zvanou měsíčník svítivý nebo také mola mola objevili turisté na populární australské pláži Kennett River. Jde o jednoho z největších a nejvzácnějších mořských živočichů. Obvykle se nachází velmi daleko od pevniny, vyplavení však občas zapříčiní srážka s velkou lodí, vysvětlil vedoucí pracovník rybolovu Ralph Foster.

Obrovská ryba na pláži překvapila kolemjdoucí turisty. Cath a Tom Ramptonovi, oba veterináři, konstatovali, že byli v šoku, když potkali tvora, kterého nikdy předtím neviděli. Shodli se, že měsíčník měl okolo dvou metrů na výšku i na šířku. Přesto se jednalo spíše o menšího jedince svého druhu. Živočich totiž může mít i čtyři metry a s hmotností až dvě tuny je největší kostnatou rybou v oceánu.

Měsíčník na pláži překvapil také turisty Tima Rothmana a Jamese Barhama. „Šli jsme okolo a najednou jsme uviděli tu obrovskou masu,“ řekl Rothman pro australský Geelong Advertiser. „Nikdy jsem nic takového neviděl. Z dálky to vypadalo jako mimozemšťan,“ dodal. Rothman podotkl, že Kennett River navštěvuje již několik let a nemyslí si, že měsíčníka ještě někdy spatří.

Ryba zaujme zejména svým neobvyklým tvarem, je zhruba stejně dlouhá jako široká a připomíná obří rybí hlavu bez ocasu. Lidé si ji občas pletou se žralokem kvůli tvaru ploutví. Je považována za velmi plachou a v přírodě zranitelnou. Živí se hlavně živočišným planktonem, medúzami a menšími druhy korýšů a ryb.

V některých částech Asie, například v Japonsku, Tchaj-wanu či Koreji, jsou měsíčníci považováni za delikatesu. V Austrálii se měsíčník naposledy objevil loni v ústí řeky Murray, kam se rádi sjíždějí rybáři. Byla o něco větší než jedinec, který se objevil na Kennett River, odhadem měřil asi dva a půl metru.

Tagy: